kultura i rozrywka

Tłumy na otwarciu pierwszej w Polsce Galerii Malarstwa Afonsa Karpińskiego

Tłumy na otwarciu pierwszej w Polsce Galerii Malarstwa Afonsa Karpińskiego

W ostatnią niedzielę 27 stycznia o godz. 18:00 uroczyście otwarto Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, która mieści się w budynku po sądzie w Rozwadowie. Mimo niesprzyjającej pogody na otwarcie przybyły tłumy mieszkańców. Część z nich podczas oficjalnego otwarcia stała nawet na klatce schodowej.

-Alfons Karpiński to jeden z najważniejszych malarzy Młodej Polski. Urodził się w Rozwadowie, studiował w Wiedniu, Monachium i Krakowie. Był malarzem pięknych kobiet i martwych natur. Inspirował się również sztuką japońską. Malował znakomite kompozycje pod wpływem drzeworytów japońskich, ale także absolutnie fenomenalne obrazy ukazujące np. park w Bronowicach – mówi kurator wystawy, Anna Król.

- Galerię otwieramy w szczególnym momencie dla naszego muzeum. 20 lat temu, 3 lutego 1999 roku, powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. To było wielkie dążenie, aby ocalić nie tylko pamięć o artyście urodzonym w Rozwadowie, ale także ten zabytkowy i ważny dla naszego miasta budynek – mówi dyrektor Lucyna Mizera.

Zabytkowy budynek był pusty od 2012 roku, kiedy to Sąd Rejonowy przeniósł się do nowego budynku przy ul. Popiełuszki. Koncepcja utworzenia galerii pojawiła się w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe. Łączny koszt przedsięwzięcia przekroczył 4 mn. Modernizacja budynku została zakończona pod koniec zeszłego roku.

Na poddaszu umiejscowiono galerię z pracownią artystyczną, na I piętrze Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze strefę wejścia do galerii, która obejmuje m.in. punkt informacyjny i sklepik. Na wystawę prac Alfonsa Karpińskiego składa się 91 dzieł, z czego 76 jest własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Pozostałe należą do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i Krzysztofa Musiała.

Galeria za cel postawiła sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki. I można spokojnie przyznać, że dobrze się przygotowała. Za pomocą nowych technologii w inowacyjny sposób zaprezentowane są wybrane prace malarza. Mozna też założyć słuchawki, by w skupieniu posłuchać wspomnień artysty.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej Galerii. Żałuję że nie jestem już uczennicą, bo odkrywanie tej wystawy przez młodzież będzie na pewno fantastycznym przeżyciem. Muzeum Regionalne zawsze szło z duchem czasu, było wielokrotnie nagradzane za swoje wystawy, ale ten budynek to jest mistrzostwo. Te gry interaktywne, gdzie można sprawdzić znajomość obrazów Karpińskiego, zdjęcia w obrazie, multimedialne prezentacje koło kolejnych eksponatów, nawet ta aranżacja wnętrza z takimi jakby oknami, ramami może bardziej, które się tutaj znajdują… Dumna jestem, że w mojej rodzinnej Stalowej Woli muzeum nie odbiega w niczym muzeom w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, które miałam okazję zwiedzić – powiedziała nam pani Agata.

W Galerii działa Szkoła Malarstwa i Rysunku “Karpiński” (szczegóły na stronie muzeum). Godziny zwiedzania całego budynku:

poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8.00-15.00

czwartek: 8.00-18.00

sobota: nieczynne

niedziela: 14.00-18.00

Otwarcie uświetnił koncert piosenki francuskiej “Pod dachami Paryża” Izy Kowalewskiej.

Amelia Chodorek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Polska Cup

Największy turniej piłkarski w Polsce zawita do Stalowej Woli

stw24.pl24 lipca 2019
Grudzień i Agratina 3

Rusza 29. Międzynarodowy Festiwal

stw24.pl1 lipca 2019
IMG_5259

Lato z książką w autobusie

stw24.pl1 lipca 2019
04

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

stw24.pl11 czerwca 2019
blue-sky-1142133

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl31 maja 2019
bard 1

Bard Wolności w młodej interpretacji

stw24.pl28 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl