W powiecie

Czy PEC Stalowa Wola zostanie sprzedany?

Czy PEC Stalowa Wola zostanie sprzedany?

Po trzech latach rządów PiS-u z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym na czele sytuacja finansów miejskich jest fatalna. Gigantyczne zadłużenie, które będzie rosnąć grozi miastu paraliżem. Coraz częściej słychać z okolic miejskiej władzy wołanie ratuj się kto może! A tu jak na złość rok wyborczy.

Doszły do nas informacje, że dla ratowania finansów miasta pojawił się pomysł sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Swoimi kanałami informacyjnymi próbowaliśmy potwierdzić tę informację, ale na razie jest to prawdopodobne przypuszczenie. Naszym zdaniem sprzedaż PEC-u jest prawdopodobna, ponieważ na rok wyborczy zaplanowano szereg inwestycji pod publiczkę, a w kasie miejskiej pustki, które zapełnia się pożyczkami. W tym przypadku sprzedaż PEC-u byłaby na zasadzie, że tonący brzytwy się chwyta, a bardziej ten tonący chwyta się rury ciepłowniczej i to gorącej, bo przecież trwa sezon grzewczy, a za oknem śniegu po kolana, mróz i wieje.

Kto i za ile może kupić PEC?

Na kupno PEC-u na pewno będą chętni. Firma jest w dobrej kondycji finansowej. Obecny zarząd co prawda niczego nie poprawił po poprzednikach, ale i nie zepsuł. W momencie zmiany władzy w mieście stalowowolski PEC należał do najlepszych w Polsce tego typu przedsiębiorstw. To sprawia, że nie będzie brakować chętnych na kupno przedsiębiorstwa. Trudno przewidzieć ilu będzie chętnych, ale na pewno chętny będzie Tauron. Ten koncern energetyczny jest właścicielem Elektrowni Stalowa Wola. Elektrownia w zasadzie nie produkuje już energii elektrycznej i sprzedaje tylko energię cieplną.

Gdyby Tauronowi udało się kupić PEC, to miałby wszystko w ręku; produkcję, przesył i odbiorcę. W tym przypadku Tauron stałby się naturalnym monopolistą. Dzisiaj nie jest ani technicznym, ani finansowym problemem wybudowanie jednej lub nawet kilku lokalnych kotłowni na jakieś ekologiczne paliwo (można do tego dostać duże dofinansowanie z UE) i takie ciepło byłoby tańsze od tego kupowanego w Elektrowni. Ponoć za prezydentury Andrzeja Szlęzaka myślano o tym. Problemem jest sieć rurociągów, którą przesyła się ciepło do odbiorców. To na dzisiaj ogromny problem techniczny i finansowy. Właścicielem rurociągów jest PEC. Ten, kto kupuje PEC kupuje również rurociągi. Gdyby właścicielem PEC-u został Tauron, to w ten sposób stałby się monopolistą, no bo przecież żadnej konkurencji nie dopuściłby do sieci rurociągów.

Ile może kosztować PEC? W zależności z kim rozmawialiśmy ceny były bardzo rozbieżne. Wahały się między 110 milionami złotych, a między 50 – 40 milionami. Dla porównania przed kilkoma laty sprzedano taką firmę w Opolu i poszła za kilkadziesiąt milionów. Jednak od tamtego czasu warunki ekonomiczne zmieniły się i być może stalowowolski PEC – mimo, ze Stalowa Wola jest znacznie mniejsza od Opola – wart jest dużo więcej niż 50 milionów. W skład wyceny takiego przedsiębiorstwa wchodzi wiele wskaźników, których wartość jest zmienna w zależności od różnych warunków.

Pracownicy do redukcji, a ceny w górę

Co oznaczałaby sprzedaż PEC-u dla Stalowej Woli? Raczej należy oczekiwać złych niż dobrych skutków. Dla pracowników to groźba zwolnień. W kilku miejscach gdzie sprzedawano takie przedsiębiorstwa było podobnie. Przed kupnem zapewnienia, ze nic nikomu się nie stanie, a po kupnie albo zwolnienia, albo zwolnienia i obsadzanie stanowisk swoimi, albo jedno i drugie.

Gdyby PEC kupił Tauron, to pewnie nie byłoby już prezesa i rady nadzorczej, bo PEC stałby się częścią Elektrowni, a tam prezesów nie brakuje i rada nadzorcza już też jest. No chyba że wzorem PiS-u traktowano by te stołki jako posady dla “Misiewiczów”. Więc dla samego PEC-u pod tym względem sprzedaż to niewesoła perspektywa.

Również dla mieszkańców sprzedaż PEC-u może być niewesołą perspektywą. Do tej pory władze miejskie przy wnioskach z PEC-u o podniesienie cen ciepła musiały liczyć się z opinią mieszkańców, czyli wyborców. Po sprzedaniu przedsiębiorstwa nowy właściciel nie będzie musiał się tym przejmować i tak, jak każdy monopolista będzie dążył do maksymalnego podniesienia cen. Co prawda ostatecznie o cenie za ciepło decyduje Urząd Regulacji Energetyki, ale jeżeli PEC potrafi uzasadnić podniesienie cen, to zgodę otrzyma. A trzeba wiedzieć, że koszt różnych składników tworzących taryfy za ciepło raczej rosną. Do tej pory kluczem do tego były zazwyczaj trudne rozmowy między PEC-em a Elektrownią. Jeżeli PEC kupi Tauron tej przeszkody już nie będzie. Tauron “wkopał” się w budowę bloku parowo – gazowego, co generuje ogromne straty. Na czymś będzie musiał to sobie odbić. Również koszt zakupu PEC-u musi się wrócić. Kto za to zapłaci? Jak nie trudno się domyśleć będą to odbiorcy ciepła, bo niby kto inny?

Jak widać może zdarzyć się tak, że obecna władza, chcąc sobie zapewnić przyszłą kadencję rządów albo zwyczajnie chroniąc swój tyłek i licząc, że mieszkańcy Stalowej Woli się w niczym nie połapią, sprzeda PEC. Jeżeli tak zrobią pewnie swoim zwyczajem ogłoszą, że to “odważna decyzja” na której miasto świetnie wyjdzie. Typujemy, że mimo różnych wątpliwości jednak tak będzie. Zobaczymy, co nam w tej sprawie odpowie prezydent Nadbereżny.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. mamuszka

    22 kwietnia 2018 at 23:35

    Nie wiem dlaczego ale jego wizerunek i aparycja mocno kojarzy mi sie z Pilatem ktory ukrzyzowal Chrystusa.W takiej roli bym go obsadzila jakby chcieli nakrecic film

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
panu

Poncyljusz za Ferenca

stw24.pl14 sierpnia 2019
DSC_0057

Trwa budowa hali sportowej i basenu w Stanach

stw24.pl13 sierpnia 2019
1

Ferenc nie wystartuje

stw24.pl12 sierpnia 2019
1

Bunt w PSL. Tyszka podzielił ludowców

stw24.pl12 sierpnia 2019
straz

Wybuch gazu w Zaklikowie

stw24.pl12 sierpnia 2019
mP_20190804_194008_vHDR_On

Piknik rodzinny w Chłopskiej Woli

stw24.pl9 sierpnia 2019
dziuba

Proboszcz z Jastkowic wstydzi się bohatera?

stw24.pl8 sierpnia 2019
kuchciński

Przyjdź pożegnać marszałka

stw24.pl6 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl