Bez kategorii

Dla kogo “Hutnik”?

Dla kogo “Hutnik”?

Muzeum Regionalne ogłosiło przetarg na dzierżawę hotelu i restauracji “Hutnik”. Ten przetarg powinien być ogłoszony mniej więcej rok wcześniej, ale tak się nie stało. Trudno dopatrywać się w tym jakiegoś drugiego dna. Wynikało to raczej, że zarówno w Urzędzie Miasta jak i w Muzeum nie za bardzo wiedziano, co z tym fantem zrobić.

IKONA MIASTA

“Hutnik” jest mocno wpisany w historię Stalowej Woli. Przez dziesięciolecia była to własność Huty i reprezentacyjny lokal dla miasta. W okresie transformacji ustrojowej obiekt przejęło miasto. Do funkcji hotelowo – restauracyjnej dodano funkcje muzealną. To z jednej strony ograniczyło możliwości, a z drugiej otworzyło szansę na przyciągnięcie nowych klientów. W minionych latach dokładano starań, żeby budynek odzyskał cechy stylu art deco, ale według niektórych opinii przebudowy pod katem wymogów sanitarnych i przeciwpożarowych wiele tych elementów art deco zatarły. Wydaje się, że “Hutnik” funkcjonuje w świadomości starszych mieszkańców miasta i oni mają do tego miejsca największy sentyment. Ludzie młodzi to mniejszość wśród klientów wśród których i tak przeważają goście hotelowi. Poza tym tak się składa , że “Hutnik” obecnie położony jest w części miasta zamieszkiwanej w coraz większym stopniu przez ludzi starszych. Czego trzeba, żeby na nowo “Hutnik” stał się miejscem tętniącym życiem?

REMONTY, PRZEBUDOWA, ROZBUDOWA

Nie ma co ukrywać, że w dotychczasowym kształcie “Hutnik” prawie nie ma szans na wygranie konkurencji z innymi, podobnymi obiektami w mieście. Jeżeli ktoś będzie najemcą, to oczywiście będzie chciał zarabiać, anie dokładać do tego obiektu. Żeby zarabiać potrzeba dwóch rzeczy; po pierwsze remontu, po drugie rozbudowy. W branży hotelarskiej mówi się, że hotel zarabia jeżeli ma minimum 200 miejsc i obłożenie na poziomie minimum 60%. Jakie obłożenie ma “Hutnik” jako hotel nie wiadomo, ale wiadomo, że przestarzałe i zdezelowane instalacje, zużyte meble nie podnoszą standardu i nie przyciągają gości. “Hutnik” również nie ma tego minimum w postaci 200 miejsc noclegowych. Plany rozbudowy już były, ale nie było na to pieniędzy w Mieście. Szacowano, że tylko potrzebne remonty zamkną się kwotą siedmiocyfrową, a rozbudowa też wymaga tak dużych pieniędzy. W warunkach przetargu zastrzeżono, że potencjalny najemca musi zobowiązać się do nakładów na remonty. Czy to nie będzie zniechęcać?

POTENCJALNI CHĘTNI

Jeszcze rok temu mówiło się o czterech chętnych ze Stalowej Woli. Dziś prawdopodobnie został tylko jeden. Jest prawie pewne, że dotychczasowy najemca zrezygnuje, a był we wspomnianej czwórce rok temu. Jedna z większych firm przemysłowych, która była zainteresowana najmem “Hutnika” również zrezygnowała i postanowiła zainwestować w inną branżę. Dla miasta dobrze, że chce to robić w Stalowej Woli. Jeden ze stalowowolskich restauratorów, który był brany pod uwagę, prawdopodobnie będzie musiał zrezygnować ze względu na własne problemy. Z czwórki chętnych rok temu pozostał jeden. Jest nim “Wodex”, czyli ZKS “Stal”. Czy jednak ostatecznie zdecyduje się na udział w przetargu? Mówi się, że hotel “Stal” prosperuje dobrze i w zasadzie z różnych przedsiębiorstw klubu tylko to w miarę stale wypracowuje zyski. Jednak branża gastronomiczna i jeszcze bardziej hotelarska to w Stalowej Woli trudny biznes. Kiedy przed paru laty mówiło się o budowie nowego hotelu, to na właścicieli już istniejących padł blady strach.

JAKA PRZYSZŁOŚĆ “HUTNIKA”?

Sprawa przyszłości “Hutnika” nie jest jasna. Może zdarzyć się, że na przetarg nikt się nie zgłosi. Wtedy może powrócić pomysł na sprzedaż obiektu. W wymiarze kulturowym byłaby to strata dla miasta, bo straciłoby kontrole nad cennym obiektem architektonicznym, których przecież w Stalowej Woli nadmiaru nie ma. Z drugiej strony “Hutnik” ma potencjał, żeby zarabiać i się rozwijać, więc robienie z niego jakiegoś skansenu byłoby również błędem. Pewnie trudno będzie znaleźć najemcę, który wykładając potężne pieniądze na remonty, a może na rozbudowę, będzie się godził na ograniczanie funkcji “Hutnika”. Perspektywa najmu na 25 lat może być mało zachęcająca. Wiadomo, że najchętniej inwestuje się w swoją własność. Mimo wszystko miejmy nadzieję, że znajdzie się najemca, który potrafi pogodzić funkcje “Hutnika” jako komercyjnego obiektu z funkcjami obiektu kultury i jednej z ikon Stalowej Woli.

 Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

SDC12770

Rezonans magnetyczny już jest w szpitalu

stw24.pl25 lipca 2017
_DSC1433

Wczoraj Tarnobrzeg, Stalowa Wola w poniedziałek – protest w obronie sądów

stw24.pl22 lipca 2017
green-waste-486011_960_720

Odpady zielone będą przetwarzane na miejscu

stw24.pl19 lipca 2017
piekarnik

Kryminalne zagadki Stalowej Woli

stw24.pl13 lipca 2017
fot. Służba Celno-Skarbowa (5)

Tytoń, lisie skóry, bursztyn i kawior na granicy

stw24.pl11 lipca 2017
huta

Oświadczenie HSW S.A. w sprawie Novej Giełdy

stw24.pl10 lipca 2017
huta-dyrekcja-1000x600

Huta Stalowa Wola idzie na Novą Giełdę

stw24.pl6 lipca 2017
IMG_0783

Rodzice dzieci z PSP 7 nie odpuszczają

stw24.pl23 czerwca 2017
StalowaWola1

Czy mieszkańcy czują się bezpiecznie w mieście?

stw24.pl31 maja 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl