kultura i rozrywka

Dojrzałe wiersze młodej poetki

Dojrzałe wiersze młodej poetki

25 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza młoda stalowowolska poetka Monika Kusztal, promowała swój trzeci tomik poezji „Niedomknięte słowa”.

- Dużo w nim miejsca zajmują wiersze o najbliższych. Lektura poetyckiej książki Moniki Kusztal zwraca nam uwagę na sprawy, które przeważnie odsuwany od siebie, jako uciążliwy życiowy balast – pisze w posłowiu do tomiku Elżbieta Zechenter – Spławińska.

A jak ocenili go uczestnicy wieczoru poetyckiego? – Wiersze są bardzo dojrzałe, pisane świetną polszczyzną. Ciekawe, zaskakujące. Pięknie opisane relacje z najbliższymi – podkreślała Stanisława Bieńko – Stachyra, polonistka, prowadząca od wielu lat Warsztaty Poetyckie „Wers” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. To właśnie na tych warsztatach Monika Kusztal doskonaliła swój literacki warsztat.

- To bardzo nostalgiczny tomik, momentami też bardzo bolesny. Jest kilka tekstów związanych z przykrymi doświadczeniami w moim życiu. Ale jest też dużo takiej młodzieńczej radości i dużo nadziei. Na pewno tomik nie określę, jako depresyjny, tylko nostalgiczny – mówi sama poetka.

Pytana o to, kiedy wyda kolejny tomik, odparła, że trudno to przewidzieć. Wiersze przychodzą do niej nocą, budzą, trzeba je od razu zapisać. Potem trafiają na kilka miesięcy do szuflady. Po tym okresie karencji, już bez emocji, poetka wykreśla z nich zbędne słowa, niekiedy całe wersy. – I aż się dziwię, przy tym kreśleniu, jak coś takiego mogłam napisać. Z kilku wersów potrafią zostać dwa – mówiła szczerze.

Autorem okładki zbioru wierszy jest Jakub Woynarowski – pochodzący ze Stalowej Woli rysownik i grafik, laureat „Paszportu POLITYKI”. Podczas wieczoru promującego tomik, wybrane wiersze, oprócz autorki, czytały aktorki Teatru „Okna”: Patrycja Lewandowska i Aleksandra Żakowicz, oprawę muzyczną zapewniło trio smyczkowe: Joanna Orenkiewicz, Małgorzata Pękała oraz ich nauczycielka Janina Wań.

Jeden z najważniejszych dla Moniki Kusztal wierszy z tomiku „Niedomknięte słowa” nosi tytuł „Rachunek”. Oto on:

Rachunek

Była nas trójka

Prosty rachunek

Tata mama i córka

Jest teraz dwójka

Prosty rachunek

Matka i córka

Była nas trójka

Trójkąt równoramienny

Porządne ramiona

Stabilna podstawa

Rodzinna figura nie do zachwiania

Jest nas dwójka

Tylko linia prosta

Była nas trójka

Jest dwójka

rachunek cholernie trudny

jak moją największą miłość

można było odjąć

i schować do trumny

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Liljana

    5 lipca 2015 at 03:31

    Wiersze typowo kościelne, nie wiem, gdzie tu dojrzałość. Żadnego mówiącego o tym, co ta dziewczyna myśli, jaki ma światopogląd, przecież jest nauczycielką. Wszystko, co tam jest, to głos mas, a nie indywidualność. Fb zastępuje niektórym przyjaciół? Temat już przerobiony na wszystkie strony. Nawet te o śmierci ojca też niespecjalne – ile można wciąż o tym samym? To już potem nie wychodzi. Ogólnie poezja monotonna, ale z racji tego, ze wszędzie krzyże, Judasze itp., to promowana jest wszędzie gdzie trzeba – Nasz Czas, Gość Niedzielny, Leliwa… Ręce opadają, jak się pomyśli, że w tej bibliotece co miesiąc są spotkania z poetami, którzy mają coś więcej do powiedzenia, a “kościelne” media o nich milczą…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

surmacz

Konferencja “lania wody”

stw24.pl17 lutego 2020
elektrociepłownia

Wzrost poziomu hałasu z Elektrociepłowni

stw24.pl17 lutego 2020
wykleci

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – obchody

stw24.pl17 lutego 2020
ważne , uwaga , komunikat

Szkolenia wojsk w OSPWL -Dęba

stw24.pl17 lutego 2020
l

Zawód dyrektor- Mateusz Nowak dyrektorem PCPN-u

stw24.pl16 lutego 2020
szpital-akredytacja-9

REKORDOWY KREDYT DLA SZPITALA.

stw24.pl14 lutego 2020
kosmetyki ekologiczne

O kobietach dla kobiet i nie tylko… czyli Dzień Kobiet w Muzeum

stw24.pl14 lutego 2020
dzien walki z rakiem dzieci

Akcja “Rzuć piątaka, by zdiagnozować raka”

stw24.pl14 lutego 2020
min_sen98473673957834

SENIORZY NA KARNAWAŁOWEJ ZABAWIE

stw24.pl13 lutego 2020