W Stalowej Woli

Druga zmiana

Druga zmiana

Do Polskiej Grupy Zbrojeniowej przyszła druga zmiana. Ta na wszelki wypadek nie mówi o sobie „dobra”. Dobra zmiana to już przeszłość. Teraz trzeba posprzątać po „dobrej” i wziąć się do roboty. Zaczęło się na początku roku, gdy Błaszczak przejął pokój po Macierewiczu. Echa tamtego przejęcia dotarły do Stalowej Woli dopiero niedawno.

Dobra zmiana zaczęła z dobrze przyjętym hasłem konsolidacji zakładów zbrojeniowych pod jednymi skrzydłami Ministerstwa Obrony Narodowej. Wcześniej zakłady produkujące broń i jej elementy były poddanymi kilku resortów, w większości Ministerstwa Skarbu. W jedności siła i zaczęło się od silnego uderzenia. Ludzie Macierewicza wycinali w pień wszystkich nominatów poprzedniej ekipy, czyli dyrektorów z czasów rządów PO-PSL, zatrudnionych w PGZ. Z Huty Stalowa Wola wyleciał wtedy Rusinek, który i tak czekał na emeryturę, ze swoimi ludźmi przyszedł Cichocki. O ile zmiany w zarządzie spółki były liczebnie dwuosobowe, to wyleciała – z jednym wyjątkiem – cała stara, a przyszła nowa rada nadzorcza. Tu nastąpiła prawdziwa rewolucja, bo od czasu przekształcenia się HSW z przedsiębiorstwa w spółkę, większość w pięcioosobowej RN mieli stalowowolanie. I cóż z tego, skoro zarządem, a tym samym całą HSW, kierowali ludzie spoza COP.

Gdzie się podział nasz człowiek?

HSW czeka na nowego prezesa. Cichocki ostatniego dnia września wybrał bardziej lukratywną prezesurę w jednej ze spółek KGHM. Mija listopad, a nowego sternika nie ma. Wtajemniczeni twierdzą, że jest to efekt z góry założonego czekania na wyniki wyborów samorządowych, bo tak już w historii innych spółek zbrojeniowych bywało. Wynikałoby z tego, że przy takich biznesowych rozstrzygnięciach coś do powiedzenia mają lokalni politycy. Sen. Sagatowska, pos. Weber, prezydent Nadbereżny, starosta Zarzeczny? Nikt bardziej wpływowy nie przychodzi nam do głowy. Pos. Weber jest w sejmowej Komisji Obrony. To już coś. Prezydent Nadbereżny ma znajomości w stolicy i swojego człowieka (radny Zaborowski) w RN HSW. To drugie coś. Lokalna polityka miałaby jeszcze większy wpływ na decyzje kadrowe w największej podkarpackiej zbrojowni, gdyby nie dziwny wakat.

Jeszcze do niedawna przewodniczącym RN HSW był Maciej Miłosz. Nasz rodak jak najbardziej. Prezydent Nadbereżny dobrze go zna. Mecenas Miłosz z drugiego rzędu otaczał prawną opiekę nad samorządem miejskim. Poprosił go o to, a sprawozdania finansowe magistratu to potwierdziły, jeszcze prezydent Szlęzak. Znają się z KUL, obaj się udzielali(ją?) w Akademickim Klubie Dyskusyjnym Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum. Gdy cztery lata temu Szlęzak przegrał wybory, mec. Miłosz tylko mu powspółczuł, a pogratulował zwycięskiemu Nadbereżnemu. To musiało zaowocować. Wystarczyło tu i tam powiedzieć, że to swój człowiek. Trochę trudno przypuszczać, że po ramieniu poklepywał go młody prezydent młodego miasta, ale o Stalowej Woli było już głośno w stolicy i gdy trafił się ktoś znad Sanu, był idealnym kandydatem do takiego ciała jak rada nadzorcza. Mec. Miłosz nie musiał się znać na broni, bo tego prawo nie wymaga. Doświadczenie miał, bo za czasów Szlęzaka przewodniczył RN Inkubatora Technologicznego a później zastępował szefa ciała nadzorczego w stalowowolskim PKS. No i zna się na prawie, a to w takich ciałach nie jest częstym przypadkiem. Adwokat Miłosz miał wtedy i teraz też ma innego asa w rękawie. Po wyborach parlamentarnych przed trzema laty wszedł do Trybunału Stanu. Do tego – co tu dużo mówić, szumnego tylko z nazwy bo nic nierobiącego gremium – wszedł z poparcia Kukiz’15. Poparcie mało istotne. Grunt, że po raz pierwszy w historii HSW w swojej RN miała sędziego TS! Miała? Ano właśnie.

Właściciel z niego zrezygnował

19 bm. Zakończyło się przyjmowanie podań od chętnych bycia prezesem HSW. Chcieliśmy na ten temat zasięgnąć języka u źródła najbardziej naszym zdaniem właściwego, czyli w RN HSW. A tu czekała nas niespodzianka. Przewodniczącym RN jest Paweł Zając. Tu od razu wyjaśniamy, że zbieżność nazwisk z członkiem zarządu jest przypadkowa. A gdzie się podział przewodniczący Miłosz? Wyjaśnienia poszukaliśmy w okolicach Radomia, bo tam swoją siedzibę ma PGZ. Bo to PGZ jest większościowym udziałowcem HSW. – Główny udziałowiec zdecydował, że pan Miłosz nie będzie już pracował w RN HSW, a Rada będzie pracować w okrojonym składzie, przynajmniej przez jakiś czas – usłyszeliśmy od osoby wysoko w Pegazie postawionej. I tak oto Huta ma nie tylko okrojony zarząd, ale i przykusą radę. Trochę to dziwne, bo czasy takim eksperymentom nie sprzyjają. Pod koniec października HSW podpisywała bardzo znaczący kontrakt z amerykańskim Raytheonem, dostawcą rakiet Patriot. Podpisywali go wiceprezesi Kosiński i Zając. Po raz pierwszy tak poważnego kontraktu nie podpisywał prezes. Historia dzieje się na naszych oczach.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. werte

    23 listopada 2018 at 17:43

    Mamy prawo także do innej wiadomości dotyczącej zakupu(wsparcia) przez hsw i jedną ze spółek warszawskich sanockiego AUTOSANU! Jakoś dziwnie cicho wokół tej sprawy się zrobiło i nie wiadomo czy to był dobry biznes czy też nie był dobry? Przed drugą turą wyborów w Sanoku, prezes objawił, że w Autosanie będą produkowane elektryczne autobusy nie przez pgz(głównie dla armii!) a przez pge. Trudno jest nadążyć za koncepcjami produkcyjnymi i stąd potrzeba większej wiedzy w tym temacie.

  2. Wikror

    23 listopada 2018 at 21:00

    Miłosz jest z Lublina. Chyba dalej w ORA Lublin też wpisany. Więc rodak żaden ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Afisz - Andrzej Piaseczny Stalowa Wola

Andrzej Piaseczny w MDK w Stalowej Woli

stw24.pl14 lutego 2019
IMG_7117 (Kopiowanie)

“Zimowe opowieści między regałami” w bibliotece na Siedlanowskiego

stw24.pl14 lutego 2019
starostwo

Dofinansowanie NGO w zakresie działań na rzecz niepełnosprawnych

stw24.pl14 lutego 2019
sroka

Dwa znakomite starty Miłosza Sroki

stw24.pl14 lutego 2019
51960845_654740241612491_9063257279557533696_n

Kto postawił baner przy rondzie przy Vivo? Czy będą następne ?

stw24.pl14 lutego 2019
P2590957

Trwa składanie wniosków o przyznanie „Gałązek Sosny”

stw24.pl14 lutego 2019
05

Walentynkowo w bibliotece

stw24.pl14 lutego 2019
policja_stw

Opiekowała się dwójką dzieci. Miała 3.6 promila alkoholu w organizmie

stw24.pl14 lutego 2019
P2820716

Stalowa Wola z prądem nowoczesności

stw24.pl14 lutego 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl