W Stalowej Woli

Działkowe żale

Działkowe żale

Były żale, złość i tłok na sali. Działkowcy z Ogrodu „Hutnik 1” spotkali się z inwestorem i wykonawcą obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Obwodnica przetnie ich ogród przez sam jego środek. Pod asfaltem zniknie 187 działek. Ich właściciele przyszli w środowe przedpołudnie już tylko po to, by dowiedzieć się na co mogą w tej sytuacji liczyć. A mogą na niewiele.

Wyrok na „Hutnik 1” zapadł już kilka lat temu, gdy była wytyczana trasa obwodnicy. Później na jednych padła trwoga, innych ogarnęła błoga ulga, gdy plany się konkretyzowały i wiadomo już mniej więcej było, przez które działki przejadą buldożery. A przejadą prawie równo po przekątnej ogrodu; od narożnika przy Skarpie do tzw. Oczka. Nawet Dom Działkowca się nie uratuje, co też pociechą nie jest. Wywłaszczanie miało się rozpocząć jesienią, ale rzeczoznawcy przystąpią do działania najwcześniej w lutym. To przez problemy z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń ze strony inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I tu bardzo ważna kwestia do właścicieli każdej ze 187. działek, by zgłosili do Zarządu Ogrodu aktualne telefony i adresy. Chodzi o to, by na początku przyszłego roku rzeczoznawcy mogli się umawiać z właścicielami.

Jeżeli chodzi o wyceny, to działkowcowi należy się odszkodowanie tylko za to, co jest na działce. Ziemia jest własnością gminy Stalowa Wola, która oddała ją w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców i to PZD dostanie najwięcej. Rzeczoznawcy będą wyceniać każdą nieruchomość, od altany, przez drzewa i inne nasadzenia (jeżeli jakąś wartość będą miały, na cenniejszych płotach kończąc. Na wypłatę pieniędzy trzeba będzie poczekać nieco ponad miesiąc, od chwili wyceny. Od wysokości odszkodowania można się odwołać do rządu, ale takie odwołanie jest ryzykowne, bo może wstrzymać pozostałe wypłaty. To ostatecznie będą decyzje indywidualne, ale warto się nad nimi zastanowić.

Podczas spotkania najczęstsze były pytania o wysokość odszkodowań. Odpowiedzi nie padły, ale pogrzebaliśmy w internecie – sugerujemy to samo właścicielom likwidowanych działek – i też trudno było nam znaleźć konkretną odpowiedź. Najbardziej bliska jest sytuacja działkowców z Wrocławia, gdzie ogrody likwidowane są prawie masowo. Średnio działkowiec ze stolicy Dolnegoo Śląska otrzymywał 10 tys. zł; jedna z wyższych wycen oscylowała w okolicy 15 tys. zł. Czy można za to zabudować nową działkę? Nigdy, ale taka jest rzeczywistość. Co się zaś tyczy działek w nowym miejscu dla „wysiedleńców”, to zgodnie z prawem mogą je otrzymać, ale trzeba to zgłosić PZD w terminie do 3 mies. od otrzymania decyzji likwidacyjnej. Miasto zgłasza gotowość do współpracy przy wyznaczeniu terenu.

W kwestiach technicznych, obwodnica będzie biegła po nawet kilkumetrowym nasypie ziemnym. Nie będzie więc ekranów. Będą dwa przejazdy pod drogą obwodową; jeden w okolicach Oczka, drugi w połowie działek na wysokości obecnego Domu Działkowca. Przebudowane, ale zachowane zostaną sieci wodociągowa i energetyczna. O odszkodowania nie będą mogli ubiegać się właściciele działek w sąsiedztwie pasa drogowego. Będą zmuszeni pogodzić się z sąsiedztwem samochodów, albo wybrać inny ogród.

Budowa obwodnicy rozpocznie się już zimą przyszłego roku. Zakończy się rozliczeniem z GDDKiA w marcu 2021 r. Będzie liczyć 15,3 km, a kosztować ok. 200 mln. zł. Budować ją będzie konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

IMG_7158

“Kulig zabaw” w MDK na półmetku

stw24.pl18 lutego 2019
Atarynki itd

„Atarynki”, C64 i ich młodsi bracia

stw24.pl18 lutego 2019
52540390_2145350325778808_4201228449353826304_n

Wepchnął samochód na tory

stw24.pl18 lutego 2019
DSC_0097

Każda droga kiedyś się kończy…

stw24.pl18 lutego 2019
IMG_7122 (Kopiowanie)

Moc atrakcji na feriach w Społecznej Szkole Podstawowej

stw24.pl18 lutego 2019
Afisz - Andrzej Piaseczny Stalowa Wola

Andrzej Piaseczny w MDK w Stalowej Woli

stw24.pl14 lutego 2019
IMG_7117 (Kopiowanie)

“Zimowe opowieści między regałami” w bibliotece na Siedlanowskiego

stw24.pl14 lutego 2019
starostwo

Dofinansowanie NGO w zakresie działań na rzecz niepełnosprawnych

stw24.pl14 lutego 2019
sroka

Dwa znakomite starty Miłosza Sroki

stw24.pl14 lutego 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl