W Stalowej Woli

Działkowe żale

Działkowe żale

Były żale, złość i tłok na sali. Działkowcy z Ogrodu „Hutnik 1” spotkali się z inwestorem i wykonawcą obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Obwodnica przetnie ich ogród przez sam jego środek. Pod asfaltem zniknie 187 działek. Ich właściciele przyszli w środowe przedpołudnie już tylko po to, by dowiedzieć się na co mogą w tej sytuacji liczyć. A mogą na niewiele.

Wyrok na „Hutnik 1” zapadł już kilka lat temu, gdy była wytyczana trasa obwodnicy. Później na jednych padła trwoga, innych ogarnęła błoga ulga, gdy plany się konkretyzowały i wiadomo już mniej więcej było, przez które działki przejadą buldożery. A przejadą prawie równo po przekątnej ogrodu; od narożnika przy Skarpie do tzw. Oczka. Nawet Dom Działkowca się nie uratuje, co też pociechą nie jest. Wywłaszczanie miało się rozpocząć jesienią, ale rzeczoznawcy przystąpią do działania najwcześniej w lutym. To przez problemy z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń ze strony inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I tu bardzo ważna kwestia do właścicieli każdej ze 187. działek, by zgłosili do Zarządu Ogrodu aktualne telefony i adresy. Chodzi o to, by na początku przyszłego roku rzeczoznawcy mogli się umawiać z właścicielami.

Jeżeli chodzi o wyceny, to działkowcowi należy się odszkodowanie tylko za to, co jest na działce. Ziemia jest własnością gminy Stalowa Wola, która oddała ją w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców i to PZD dostanie najwięcej. Rzeczoznawcy będą wyceniać każdą nieruchomość, od altany, przez drzewa i inne nasadzenia (jeżeli jakąś wartość będą miały, na cenniejszych płotach kończąc. Na wypłatę pieniędzy trzeba będzie poczekać nieco ponad miesiąc, od chwili wyceny. Od wysokości odszkodowania można się odwołać do rządu, ale takie odwołanie jest ryzykowne, bo może wstrzymać pozostałe wypłaty. To ostatecznie będą decyzje indywidualne, ale warto się nad nimi zastanowić.

Podczas spotkania najczęstsze były pytania o wysokość odszkodowań. Odpowiedzi nie padły, ale pogrzebaliśmy w internecie – sugerujemy to samo właścicielom likwidowanych działek – i też trudno było nam znaleźć konkretną odpowiedź. Najbardziej bliska jest sytuacja działkowców z Wrocławia, gdzie ogrody likwidowane są prawie masowo. Średnio działkowiec ze stolicy Dolnegoo Śląska otrzymywał 10 tys. zł; jedna z wyższych wycen oscylowała w okolicy 15 tys. zł. Czy można za to zabudować nową działkę? Nigdy, ale taka jest rzeczywistość. Co się zaś tyczy działek w nowym miejscu dla „wysiedleńców”, to zgodnie z prawem mogą je otrzymać, ale trzeba to zgłosić PZD w terminie do 3 mies. od otrzymania decyzji likwidacyjnej. Miasto zgłasza gotowość do współpracy przy wyznaczeniu terenu.

W kwestiach technicznych, obwodnica będzie biegła po nawet kilkumetrowym nasypie ziemnym. Nie będzie więc ekranów. Będą dwa przejazdy pod drogą obwodową; jeden w okolicach Oczka, drugi w połowie działek na wysokości obecnego Domu Działkowca. Przebudowane, ale zachowane zostaną sieci wodociągowa i energetyczna. O odszkodowania nie będą mogli ubiegać się właściciele działek w sąsiedztwie pasa drogowego. Będą zmuszeni pogodzić się z sąsiedztwem samochodów, albo wybrać inny ogród.

Budowa obwodnicy rozpocznie się już zimą przyszłego roku. Zakończy się rozliczeniem z GDDKiA w marcu 2021 r. Będzie liczyć 15,3 km, a kosztować ok. 200 mln. zł. Budować ją będzie konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

butryn renata

Bruksela a może Wiejska?

stw24.pl21 maja 2019
IMG_20190518_092751

Tęskni mi się za kudłatymi spacerami – wywiad z Aleksandrą Grzelą

stw24.pl21 maja 2019
IMG_9707

Zbigniew Ziobro o polityce na KUL

stw24.pl21 maja 2019
bmk_plakat_informacyjny_2019_b

Weź udział w kulturalnym projekcie

stw24.pl21 maja 2019
IMG_9797

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji S74

stw24.pl21 maja 2019
me 2

Szybują między kroplami deszczu

stw24.pl20 maja 2019
12jubileusz

Szkoła starsza niż miasto

stw24.pl20 maja 2019
br 11

Do Strasburga nie pojadą pudrować trupa

stw24.pl20 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl