kultura i rozrywka

Dziś startują XI Zdarzenia Teatralne

Dziś startują XI Zdarzenia Teatralne

W środę świat szeroko pojętej kultury świętował będzie Międzynarodowy Dzień Teatru. Wbrew pozorom nie jest to święto stare, ale szybko się przyjęło, co świadczy, że było potrzebne. Gdy Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) je ustanawiał, Stalowa Wola miała już swoją scenę i aktorów. Teraz ma scen kilka i duże konfrontacje teatrów niezawodowych. Właśnie rozpoczynają się XI „Zdarzenia Teatralne”.

Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. podczas kongresu ITI w Helsinkach. Jego uczestnicy chcieli w ten sposób uczcić rocznicę otwarcia teatru Narodów w Paryżu, co nastąpiło właśnie 27 marca. Od poczęcia zawsze 27. dnia marca w świat idzie przesłanie kogoś ważnego dla teatru, tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Obywają się sympozja i konferencje, a przede wszystkim przed wszystkimi teatromanami otwierają się sceny. W większości za półdarmo. Wszystko dla promocji sztuki starej jak świat. Mimo żelaznej kurtyny święto teatru przedarło się do Polski, dając radość tym, co teatr stawiali wyżej od komunistycznych masówek. Był to jednak tylko Dzień Teatru, bo przymiotnik „międzynarodowy” zarezerwowany był dla rewolucji bolszewickiej i Dnia Kobiet. Dało się to jednak jakoś przeżyć i dziś polski teatr świętuje razem ze wszystkimi innymi scenami z przeszło stu krajów świata.

W taki towarzystwie znalazła się Stalowa Wola, która od 2008 r. organizuje „Zdarzenia Teatralne”. To ewenement, bo wiele projektów – przez grzeczność nie wspominamy – marło śmiercią własną po kilku najwyżej edycjach. A tu, już po raz jedenasty. – Absolutnie czujemy potrzebę kontynuowania „Zdarzeń” – przysięga Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Bo to właśnie MDK organizuje coroczne konfrontacje. W jedenastych będzie kilka scenicznych nowości. Już czytającym plakaty rzuca się w oczy, że dla potrzeb „Zdarzeń” siły połączyły nasze teatry: Blagier i Amatorski Teatr Dramatyczny im. Żmudy. Pewnie dlatego, że „Guguły” i „Jaśka” reżyseruje Maria Bembenek. Swój debiut na „Zdarzeniach” będzie miał Teatr Czwarta Scena. Działa od 5. lat przy Parafii Trójcy Świętej i najwyższa pora pokazać się na innej scenie; nie tej czwartej. Sceniczną klasykę w „Weselu” zaprezentuje Teatr Kontynuacja z Niska. Od niedawna w nowym NCK mają nową scenę i nowe siły. Będą też dwa teatry nagrodzone na Festiwalu Teatrów w Tarnogrodzie. To Teatr Persyflaż z Lublina i Kompania Teatralna Mamro z Warszawy. A jeżeli o gościach, to niezwykły może być spektakl „Folwark zwierzęcy”, który przywiezie Teatr Ludowy Tradycja z podkrakowskiej Alwerni. Sztandarowe dzieło Orwella niezwykle rzadko trafia na sceny.

„Dorosłym Zdarzeniom” towarzyszyć będą „Dziecięce Zdarzenia Teatralne”. Po dwa przedstawienia w sobotę i niedzielę. Najpierw w MDK, a dzień później w Spółdzielczym DK. Zapraszamy.

Marcin Swobodny 

Program XI Zdarzeń Teatralnych

22 marca (piątek)
17.00 – „Główna rola”, scen. i reż. Piotr Kucia, Teatr Czwarta Scena (Stalowa Wola)
sala widowiskowa MDK
18.30 – „Guguły” na motywach prozy Weroniki Gogoli i Wioletty Grzegorzewskiej, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
20.00 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, reż. Marek Urban, Teatr Kontynuacja (Nisko)
sala widowiskowa MDK

23 marca (sobota)
16.30 – „Jasiek” wg Andrzeja Maleszki, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
17.30 – „Folwark zwierzęcy” wg Georga Orwella, reż. Michał Hachlowski,Teatr Ludowy Tradycja (Alwernia)
sala widowiskowa MDK
19.00 – „Na Laszki”, scen. i reż. Krzysztof Czubak, Teatr Wyjście (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
20.00 – „Za kulisami” wg Antoniego Czechowa, reż. zespół, Teatr Persyflaż (Lublin)
sala widowiskowa MDK

24 marca (niedziela)
16.00 – „Moje pierwsze samobójstwo” wg Jerzego Pilcha, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
17.00 – „Chłopcy”, Stanisław Grochowiak,reż. Aneta Adamska i Maciej Szukała, Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala widowiskowa MDK
18.30 – „Wojenka”, scen. i reż. Krzysztof Czubak, Teatr Wyjście (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
19.30 – „Eksperyment”, scen. i reż. Grzegorz Reszka,Kompania Teatralna Mamro (Warszawa)
sala widowiskowa MDK

plakat xizt

Program Dziecięcych Zdarzeń Teatralnych

23 marca (sobota)
godz. 11.00 – „Niewidzialny Elf i zaczarowany medalion”, reż. Renata Rudkowska, Janina Wań, Teatr Przytulanka (Stalowa Wola) oraz „Trudna nauka” na podst. tekstów H. Niewiadomskiej i J. Tuwima, reż. Anna Kiedrzyńska i Sylwia Świątek, Teatr Czwórka Plus (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK

24 marca / niedziela
godz. 11.00 – „Niewidzialny Elf i zaczarowany medalion”, reż. Renata Rudkowska, Janina Wań, Teatr Przytulanka (Stalowa Wola) oraz „Dobranockowe Babuleńki”, scen. i reż. Agnieszka Żuchowska i Dominika Korytko, Teatr WidziMiSie (Stalowa Wola)
sala widowiskowa SDK

plakat dzt

AL

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Grudzień i Agratina 3

Rusza 29. Międzynarodowy Festiwal

stw24.pl1 lipca 2019
IMG_5259

Lato z książką w autobusie

stw24.pl1 lipca 2019
04

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

stw24.pl11 czerwca 2019
blue-sky-1142133

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl31 maja 2019
bard 1

Bard Wolności w młodej interpretacji

stw24.pl28 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019
sdafasfsdfdsaf

Odrobina nauki w Parku24

stw24.pl13 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl