kultura i rozrywka

Dziś startują XI Zdarzenia Teatralne

Dziś startują XI Zdarzenia Teatralne

W środę świat szeroko pojętej kultury świętował będzie Międzynarodowy Dzień Teatru. Wbrew pozorom nie jest to święto stare, ale szybko się przyjęło, co świadczy, że było potrzebne. Gdy Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) je ustanawiał, Stalowa Wola miała już swoją scenę i aktorów. Teraz ma scen kilka i duże konfrontacje teatrów niezawodowych. Właśnie rozpoczynają się XI „Zdarzenia Teatralne”.

Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. podczas kongresu ITI w Helsinkach. Jego uczestnicy chcieli w ten sposób uczcić rocznicę otwarcia teatru Narodów w Paryżu, co nastąpiło właśnie 27 marca. Od poczęcia zawsze 27. dnia marca w świat idzie przesłanie kogoś ważnego dla teatru, tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Obywają się sympozja i konferencje, a przede wszystkim przed wszystkimi teatromanami otwierają się sceny. W większości za półdarmo. Wszystko dla promocji sztuki starej jak świat. Mimo żelaznej kurtyny święto teatru przedarło się do Polski, dając radość tym, co teatr stawiali wyżej od komunistycznych masówek. Był to jednak tylko Dzień Teatru, bo przymiotnik „międzynarodowy” zarezerwowany był dla rewolucji bolszewickiej i Dnia Kobiet. Dało się to jednak jakoś przeżyć i dziś polski teatr świętuje razem ze wszystkimi innymi scenami z przeszło stu krajów świata.

W taki towarzystwie znalazła się Stalowa Wola, która od 2008 r. organizuje „Zdarzenia Teatralne”. To ewenement, bo wiele projektów – przez grzeczność nie wspominamy – marło śmiercią własną po kilku najwyżej edycjach. A tu, już po raz jedenasty. – Absolutnie czujemy potrzebę kontynuowania „Zdarzeń” – przysięga Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Bo to właśnie MDK organizuje coroczne konfrontacje. W jedenastych będzie kilka scenicznych nowości. Już czytającym plakaty rzuca się w oczy, że dla potrzeb „Zdarzeń” siły połączyły nasze teatry: Blagier i Amatorski Teatr Dramatyczny im. Żmudy. Pewnie dlatego, że „Guguły” i „Jaśka” reżyseruje Maria Bembenek. Swój debiut na „Zdarzeniach” będzie miał Teatr Czwarta Scena. Działa od 5. lat przy Parafii Trójcy Świętej i najwyższa pora pokazać się na innej scenie; nie tej czwartej. Sceniczną klasykę w „Weselu” zaprezentuje Teatr Kontynuacja z Niska. Od niedawna w nowym NCK mają nową scenę i nowe siły. Będą też dwa teatry nagrodzone na Festiwalu Teatrów w Tarnogrodzie. To Teatr Persyflaż z Lublina i Kompania Teatralna Mamro z Warszawy. A jeżeli o gościach, to niezwykły może być spektakl „Folwark zwierzęcy”, który przywiezie Teatr Ludowy Tradycja z podkrakowskiej Alwerni. Sztandarowe dzieło Orwella niezwykle rzadko trafia na sceny.

„Dorosłym Zdarzeniom” towarzyszyć będą „Dziecięce Zdarzenia Teatralne”. Po dwa przedstawienia w sobotę i niedzielę. Najpierw w MDK, a dzień później w Spółdzielczym DK. Zapraszamy.

Marcin Swobodny 

Program XI Zdarzeń Teatralnych

22 marca (piątek)
17.00 – „Główna rola”, scen. i reż. Piotr Kucia, Teatr Czwarta Scena (Stalowa Wola)
sala widowiskowa MDK
18.30 – „Guguły” na motywach prozy Weroniki Gogoli i Wioletty Grzegorzewskiej, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
20.00 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, reż. Marek Urban, Teatr Kontynuacja (Nisko)
sala widowiskowa MDK

23 marca (sobota)
16.30 – „Jasiek” wg Andrzeja Maleszki, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
17.30 – „Folwark zwierzęcy” wg Georga Orwella, reż. Michał Hachlowski,Teatr Ludowy Tradycja (Alwernia)
sala widowiskowa MDK
19.00 – „Na Laszki”, scen. i reż. Krzysztof Czubak, Teatr Wyjście (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
20.00 – „Za kulisami” wg Antoniego Czechowa, reż. zespół, Teatr Persyflaż (Lublin)
sala widowiskowa MDK

24 marca (niedziela)
16.00 – „Moje pierwsze samobójstwo” wg Jerzego Pilcha, reż. Maria Bembenek, Teatr Blagier/Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
17.00 – „Chłopcy”, Stanisław Grochowiak,reż. Aneta Adamska i Maciej Szukała, Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (Stalowa Wola)
sala widowiskowa MDK
18.30 – „Wojenka”, scen. i reż. Krzysztof Czubak, Teatr Wyjście (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK
19.30 – „Eksperyment”, scen. i reż. Grzegorz Reszka,Kompania Teatralna Mamro (Warszawa)
sala widowiskowa MDK

plakat xizt

Program Dziecięcych Zdarzeń Teatralnych

23 marca (sobota)
godz. 11.00 – „Niewidzialny Elf i zaczarowany medalion”, reż. Renata Rudkowska, Janina Wań, Teatr Przytulanka (Stalowa Wola) oraz „Trudna nauka” na podst. tekstów H. Niewiadomskiej i J. Tuwima, reż. Anna Kiedrzyńska i Sylwia Świątek, Teatr Czwórka Plus (Stalowa Wola)
sala kameralna MDK

24 marca / niedziela
godz. 11.00 – „Niewidzialny Elf i zaczarowany medalion”, reż. Renata Rudkowska, Janina Wań, Teatr Przytulanka (Stalowa Wola) oraz „Dobranockowe Babuleńki”, scen. i reż. Agnieszka Żuchowska i Dominika Korytko, Teatr WidziMiSie (Stalowa Wola)
sala widowiskowa SDK

plakat dzt

AL

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

plakat 2019-page-001

Powiew Orientu w MDK

stw24.pl17 kwietnia 2019
mdk

Bądź częścią Majówki w Stalowej Woli

stw24.pl17 kwietnia 2019
41

Dwa dni z komiksem

stw24.pl16 kwietnia 2019
plakat- VIII Memoriał Sportowy 2019

VIII Memoriał Sportowy im. św. Jana Pawła II

stw24.pl2 kwietnia 2019
plakat_w_2019_www

Zrób w bibliotece wielkanocne ozdoby

stw24.pl26 marca 2019
Łukaszewicz plakat

Olgierd Łukaszewicz przyjedzie do Stalowej Woli

stw24.pl25 marca 2019
1-1000x600

Prezydent Lech Wałęsa przyjedzie do Tarnobrzega

stw24.pl15 marca 2019
IMG_2071

Debiut młodej poetki

stw24.pl15 marca 2019
baner_facebook_na-skrzydlach-wyobrazni

Na skrzydłach wyobraźni – wernisaż wystawy malarstwa Iwony Pityńskiej

stw24.pl12 marca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl