W Stalowej Woli

E-busy będą jeździć po Stalowej Woli

E-busy będą jeździć po Stalowej Woli

Jak rozwiązać problem zakorkowanych i zanieczyszczonych miast? Na naszych ulicach najwięcej miejsca zajmują samochody osobowe a najmniej komunikacja zbiorowa, której integralną częścią są autobusy miejskie. Podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy poświęconego Programowi E-bus, zebrani goście zastanawiali się nad potrzebami i wyzwaniami środowisk zaangażowanych w ten program. Do przedstawienia Programu z perspektywy samorządowej został zaproszony Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

„Program E-bus ma na celu stworzenie polskiego autobusu elektrycznego, którego kluczowe komponenty takie jak bateria, falownik, układ napędowy oraz infrastruktura ładująca będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo -badawczego.” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, które jest inicjatorem Programu. Zakłada on, że elektryczne autobusy mają być podstawowym środkiem transportu publicznego we wszystkich polskich miastach.

– Chcemy wyprodukować pojazd najlepszy na świecie, konkurencyjny cenowo i w maksymalnym stopniu produkowany w Polsce – powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas dyskusji o programie E-bus, odbywającej się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Pierwsze pojazdy do pilotażowych miast powinny trafić w roku 2019 – zapowiedziała.

– Chcielibyśmy, by polski produkt był najlepszym z oferowanych na świecie, by był konkurencyjny cenowo, wyjątkowy jakościowo i oparty na podzespołach w maksymalnej ilości wyprodukowanych w Polsce – mówiła przedstawicielka resortu rozwoju. Ma to być także produkt szyty na miarę konkretnych potrzeb miast.

O tych potrzebach miast, by projekt mógł się prężnie rozwijać, z punktu widzenia samorządowca opowiadał Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. – Samorządy bez wątpienia przystąpią do tego projektu i będą go realizowały z sukcesem. Wielokrotnie udowadniały, że są dobrym narzędziem realizacji ambitnych ważnych projektów w Polsce – mówił włodarz Stalowej Woli. – Dla nas najważniejsze są źródła finansowania zakupu autobusów i całej infrastruktury. Myślę, że dobrze jeżeli projekt danego samorządu byłby oceniany nie tylko z punktu widzenia zakupu samego autobusu, ale żeby te narzędzia były powiązane. Aby funkcjonowała cała sieć infrastruktury technicznej, jak również informatycznej innych narzędzi transportu publicznego np. rower miejski. Ważna jest kwestia ścieżek rowerowych, bezpieczeństwa pieszych, parkingów, park and ride czy park and kiss, czyli tego wszystkiego co może nam stworzyć modelowe rozwiązania transportu. Jeżeli tak będą programowane programy unijne, które będą ze szczebla centralnego, czy regionalnego, to na pewno w horyzoncie czasowym, który postawiło tak ambitnie Ministerstwo – do 2025 roku to jest naprawdę plan do zrealizowania – dodał.

W Stalowej Woli od kilkunastu miesięcy prowadzone są już testy różnych modeli autobusów elektrycznych. – To co najbardziej cieszy, to jest kwestia kilku ważnych ocen naszych mieszkańców. Najważniejsza jest jakość, czyli estetyka przestrzeni, która jest oddana dla pasażera w nowych autobusach elektrycznych. To przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, dla matki z dzieckiem, dla każdego. Komfort jazdy w cichym pojeździe – bardzo istotna sprawa i oczywiście ograniczenie emisji dwutlenku węgla – oceniał Prezydent Nadbereżny.

Zwraca też uwagę na bardzo ważną kwestię dla samorządu – jakie koszty generuje transport elektryczny. – Średnio licząc zużycie całoroczne paliwa w takim mieście jak Stalowa Wola, użytkowanie autobusu elektrycznego powoduje blisko 65% niższy koszt eksploatacji, co pozwala z jednej strony zaoszczędzić, albo co istotniejsze z punktu widzenia operatora i budowania dobrej sieci publicznej, planować rozszerzenie kursów – tłumaczył Lucjusz Nadbereżny.

Stalowowolski prezydent zapowiedział, że hutniczy gród przygotowuje się do zakupu w pierwszym etapie przynajmniej 10 autobusów elektrycznych. – W kolejnych etapach chcielibyśmy tworzyć całą sieć również z tymi instalacjami szybkiego ładowania. Zajmujemy się tym od początku tej kadencji. My jako samorząd miasta Stalowej Woli, którego rozwój gospodarczy jest związany z przemysłem motoryzacyjnym, jesteśmy bardzo mocno zainteresowani tematem stworzenia nowoczesnej, przyjaznej komunikacji miejskiej. Program E-bus to szansa dla takich przedsiębiorstw jak należący do HSW S.A – Autosan, który poprzez produkcję polskiego autobusu elektrycznego, może stworzyć produkt nie tylko na rynek krajowy, ale również flagowy produkt eksportowy. To może być bardzo ważny element rozwoju gospodarczego naszych miast. – mówił.

źródło: UM Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl