kultura i rozrywka

“Gałązki Sosny” rozdane

“Gałązki Sosny” rozdane

29 kwietnia w Miejskim Domu Kultury odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Stalowa Wola w dziedzinie kultury “Gałązek Sosny”. W tym roku otrzymali je: Bartosz kanach, Aleksandra Grzela, Chór Puellarum Cantus z PSP nr 11 oraz Jadwiga Kukuła.

To już dwudzieste rozdanie “Gałązek Sosny”. Przypomnijmy, nagrodę ustanowił Prezydent Miasta, Alfred Rzegocki, na wniosek ówczesnego prezesa Rzeszowskiego Oddz. Związku Literatów Polskich, Wiesława Zielińskiego, który opracował także regulamin. Nazwę zaproponował Ryszard Wojtowicz, a statuetkę zaprojektowała Alicja Czajkowska-Magdziak. Początkowo przyznawano nagrodę w trzech kategoriach (poezja, proza, upowszechnianie literatury), od 2007 w dwóch (literatura, wydarzenie kulturalne). Kolejna zmiana nastąpiła w 2011 roku, kiedy to powstała nowa kategoria (szczególne osiągnięcia). W 2015 roku kategoria literatura została zawężona do literatury pięknej oraz dodano debiut artystyczny.

“Gałązki Sosny” przyznawane są wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz.

W tym roku nominowano 16 osób i organizacji:

W kat. Literatura: Ryszard Jaśkowski za tomik “Wiersze wybrane”, Jacek Kotwica za tomik “Krawędzie nocy”, Krzysztof Kwasiżur za poemat “Wrzosowisko”, Kazimierz Linda za tomik “W szranki z czasem” oraz Ryszard Mścisz za zbiór tekstów satyrycznych “Życie (u)daje szkołę”.

W kat. Debiut artystyczny: Aleksandra Grzela za tomik “Lot balonem”, Aleksandra Knap za tomik “Konstelacje”, Krystyna Krzywosz za tomik “Cisza szepce nocą”, a także Beata Sudoł-Kochan za zbiór recenzji “Zbrodnie (nie)doskonałe”.

W kat. Wydarzenie kulturalne: Bartosz Kanach za koncert “Wielcy nieobecni”, Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa i Harcerstwa Wodnego „Horyzont” za organizację XXXIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej “Mini Shanties” oraz Stowarzyszenie Literackie “Witryna” za zorganizowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mariana Berkowicza “O Dmuchawce Skojarzeń”.

W kat. Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Chór Dziewczęcy Puellarum Cantus z PSP nr 11, Jadwiga Kukuła, Stanisława Bieńko- Stachyra i Joanna Rybak.

“Gałązkę Sosny” za najlepszy debiut roku 2018 otrzymała Aleksandra Grzela, autorka tomiku poezji „Lot balonem”, który miał swoją promocję w siedzibie głównej MBP w marcu. Aleksandra Grzela jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej. Jest wychowanicą Młodzieżowych Warsztatach Literackich „Wers” oraz członkiem SL „Witryna”:

- Autorka w sposób niebanalny wciąga nas opisami na granicy baśni i abstrakcji do swojego świata. Niekiedy jej wiersze są jak zapiski snów. Pokazując wrażliwym okiem to, co wokół niej się toczy, odsłania kawałek po kawałku różne kolory odczuć i emocji – czytamy w posłowiu “Lotu balonem” autorstwa Alicji Wojdyło.

Nagrodę za najciekawsze wydarzenie otrzymał Bartosz Kanach, który 16 listopada 2018 roku zorganizował w Miejskim Domu Kultury koncert “Wielcy nieobecni”. Laureat obecnie uczy muzyki w Publicznej Szko9le Podstawowej Nr 1 im. Wacława Górskiego.

- Zawartość koncertu „Wielcy nieobecni” to przydrożne kamienie, które towarzyszą nam w wędrówce przez życie. Potrzebujemy takiej identyfikacji siebie przez melodie, słowa piosenek, dzięki którym wracają zapachy, osoby, obrazy opakowane w nostalgię kształtującą kolejne pokolenia – czytamy w oficjalnym opisie wydarzenia.

Imprezę współtworzyli soliści: Maryla Gałkowska, Małgorzata Rzepiela, Monika Turek, Iwona Jarosz, Rafał Latawiec, Paweł Laskowski, Mieczysław Kuśmider, Krzysztof Czubak, Szczepan Bis; Chór Kameralny MDK pod batutą Jerzego Augustyńskiego; a także zespół muzyczny w składzie: Dawid Lewandowski – gitara, Marek Myszka – gitara basowa, Mariusz Godzina – saksofony, Grzegorz Kycia – puzon, Cezary Sagan – trąbka, Jan Kiedrzyński – perkusja. Bartosz Kanach był pomysłodawcą koncertu, autorem arażnacji muzycznych, kierownikiem artystycznym oraz grał na instrumentach klawiszowych.

W kategorii Literatura kapituła zdecydowała nie przyznawać w tym roku nagrody, a w zamian za to wybrała dwóch laureatów w kategorii Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Chór Puellarum Cantus z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów pod dyrekcją Katarzyny Pisery oraz artystę plastyka Jadwigę Kukułę.

Chór Puellarum Cantus istnieje od 2000 roku. Nazwa po łacinie znaczy “dziewczęcy śpiew”. Zespół powstał na bazie klas chóralnych szkoły, istniejących od 1997 roku. Jego pierwszym dyrygentem została Monika Szczerbińska, w 2006 pałeczkę przejęła Bożena Hałys, a od 2008 roku chórem kieruje Katarzyna Pisera. Zespół na przestrzeni lat odnosił liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej. W zeszłym roku zdobył I miejsce na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Srebrną Strunę podczas XX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów “O złotą strunę” w Niepołomicach czy Złote Pasmo na Przeglądzie Chórów Regionu Podkarpackiego – Śpiewająca Polska 2018.
Jadwiga Kukuła jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ma w swoim dorobku dwie wystawy indywidualne oraz udział w licznych wystawach regionalnych i ogólnopolskich, a także zagranicznych pokazach sztuki polskiej. Uprawia malarstwo, rysunek, projektowanie wnętrz, zajmuje się edukacją plastyczną. Autorka polichromii “Kazanie św. Franciszka do ptaszków” znajdującej się nad wejściem do klasztorów oo. kapucynów w Rozwadowie.

Podczas gali koncert dał Jacek Wójcicki, aktor i piosenkarz Piwnicy pod Baranami.

P3170681

P3170676

P3170491

P3170451

P3170385P3170351

P3170297

P3170280

P3170225

Fot. UM Stalowa Wola

Agata Linek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Polska Cup

Największy turniej piłkarski w Polsce zawita do Stalowej Woli

stw24.pl24 lipca 2019
Grudzień i Agratina 3

Rusza 29. Międzynarodowy Festiwal

stw24.pl1 lipca 2019
IMG_5259

Lato z książką w autobusie

stw24.pl1 lipca 2019
04

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

stw24.pl11 czerwca 2019
blue-sky-1142133

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl31 maja 2019
bard 1

Bard Wolności w młodej interpretacji

stw24.pl28 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl