W Stalowej Woli

Gwóźdź, mydło i powidło

Gwóźdź, mydło i powidło

I wróciło targowanie na rozwadowski rynek. Nie wiadomo na jak długo, ale wiosenna inauguracja „Targu Staroci” była udana. Tłum sprzedających i kupujących, zablokowane samochodami uliczki wokół rynku i wrzawa, której najbardziej w Rozwadowie brakuje. Cud rewitalizacyjny? Można tak mówić.

Targowanie starociami nastało w Rozwadowie przed rokiem. Miasto szykowało się do głębokiej rewitalizacji tej dzielnicy i szukało pomysłów na ożywienie byłego miasteczka. Słynęło ono z kolei żelaznej i handlu, czemu sprzyjały szlaki komunikacyjne i Żydzi, którzy stanowili prawie połowę społeczności. Kolej nie wróci już do takiej roli, a po Braciach Starszych są tylko pamiątki w Muzeum Regionalnym. Tradycje handlowe jednak przetrwały, bo przecież nie tylko Żydzi mieli w Rozwadowie sklepy. Jeszcze na początku lat 90. ub. wieku jeździło się do Rozwadowa po wszystko. Kres rozwadowskiego handlu nastąpił, gdy w Stalowej Woli zaczęły rozkwitać większe sklepy, w których wszystko jest pod jednym dachem.

Z handlu w Rozwadowie niewiele zostało. Oczywiście poza tradycją.

I do tej tradycji nawiązali magistraccy urzędnicy od rewitalizacji. W planach odbudowy Rozwadowa są stylowe stragany, które znajdą się na obrzeżach nowej płyty rynku. Na początek sprowadzono kolekcjonerów staroci. Raz w miesiącu, w co trzecią niedzielę odbywa się handel wszystkim, co ma duszę i historię. Zbieraczy antyków zachęca brak opłat i nowy rynek. Nie jest tajemnicą, że ludzi żądnych starych mebli, obrazów czy sreber z odpowiednim portfelem u nas nie brakuje. Nie każdemu jednak chce się jechać do Rzeszowa, Lublina czy Krakowa. Zbieracze antyków przyjeżdżają więc do nich i nie żałują tego. Podczas każdego z ubiegłorocznych targów na rynku w Rozwadowie było od 80 do nawet 130 – 140 sprzedających. Liczby odwiedzających „Targ Staroci” szły w tysiące.

Zima przerwała rozwadowskie targowanie, ale wróciło ono z mocnym frekwencyjnym akcentem. I zapewne tak już zostanie na lata. W tym jednak roku na rynek wejdą budowlańcy, by przewrócić wszystko i odbudować po nowemu. Wówczas „Targ Staroci” zostanie przeniesiony w inne miejsce. Nie ma jeszcze konkretnej lokalizacyjnej decyzji, ale jedyną możliwością jest parking za rozwadowską farą.

t14 (Kopiowanie)

t13 (Kopiowanie)

t9 (Kopiowanie)

t8 (Kopiowanie)

t6 (Kopiowanie)

t5 (Kopiowanie)

t4 (Kopiowanie)

t3 (Kopiowanie)

t2 (Kopiowanie)

t1 (Kopiowanie)

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl