W Stalowej Woli

Gwóźdź, mydło i powidło

Gwóźdź, mydło i powidło

I wróciło targowanie na rozwadowski rynek. Nie wiadomo na jak długo, ale wiosenna inauguracja „Targu Staroci” była udana. Tłum sprzedających i kupujących, zablokowane samochodami uliczki wokół rynku i wrzawa, której najbardziej w Rozwadowie brakuje. Cud rewitalizacyjny? Można tak mówić.

Targowanie starociami nastało w Rozwadowie przed rokiem. Miasto szykowało się do głębokiej rewitalizacji tej dzielnicy i szukało pomysłów na ożywienie byłego miasteczka. Słynęło ono z kolei żelaznej i handlu, czemu sprzyjały szlaki komunikacyjne i Żydzi, którzy stanowili prawie połowę społeczności. Kolej nie wróci już do takiej roli, a po Braciach Starszych są tylko pamiątki w Muzeum Regionalnym. Tradycje handlowe jednak przetrwały, bo przecież nie tylko Żydzi mieli w Rozwadowie sklepy. Jeszcze na początku lat 90. ub. wieku jeździło się do Rozwadowa po wszystko. Kres rozwadowskiego handlu nastąpił, gdy w Stalowej Woli zaczęły rozkwitać większe sklepy, w których wszystko jest pod jednym dachem.

Z handlu w Rozwadowie niewiele zostało. Oczywiście poza tradycją.

I do tej tradycji nawiązali magistraccy urzędnicy od rewitalizacji. W planach odbudowy Rozwadowa są stylowe stragany, które znajdą się na obrzeżach nowej płyty rynku. Na początek sprowadzono kolekcjonerów staroci. Raz w miesiącu, w co trzecią niedzielę odbywa się handel wszystkim, co ma duszę i historię. Zbieraczy antyków zachęca brak opłat i nowy rynek. Nie jest tajemnicą, że ludzi żądnych starych mebli, obrazów czy sreber z odpowiednim portfelem u nas nie brakuje. Nie każdemu jednak chce się jechać do Rzeszowa, Lublina czy Krakowa. Zbieracze antyków przyjeżdżają więc do nich i nie żałują tego. Podczas każdego z ubiegłorocznych targów na rynku w Rozwadowie było od 80 do nawet 130 – 140 sprzedających. Liczby odwiedzających „Targ Staroci” szły w tysiące.

Zima przerwała rozwadowskie targowanie, ale wróciło ono z mocnym frekwencyjnym akcentem. I zapewne tak już zostanie na lata. W tym jednak roku na rynek wejdą budowlańcy, by przewrócić wszystko i odbudować po nowemu. Wówczas „Targ Staroci” zostanie przeniesiony w inne miejsce. Nie ma jeszcze konkretnej lokalizacyjnej decyzji, ale jedyną możliwością jest parking za rozwadowską farą.

t14 (Kopiowanie)

t13 (Kopiowanie)

t9 (Kopiowanie)

t8 (Kopiowanie)

t6 (Kopiowanie)

t5 (Kopiowanie)

t4 (Kopiowanie)

t3 (Kopiowanie)

t2 (Kopiowanie)

t1 (Kopiowanie)

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

AGN_2150

Kolorowy festiwal na rozpoczęcie wakacji

stw24.pl25 czerwca 2019
wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019
hbjg

Stalowowolscy policjanci zajęli II miejsce w Konkursie “Patrol Roku 2019″

stw24.pl24 czerwca 2019
IMG_20190621_123547

Z Sanną żartów nie ma

stw24.pl21 czerwca 2019
Zubko

Nauka stawiania pierwszych liter fascynowała mnie – rozmowa z Izabelą Zubko

stw24.pl21 czerwca 2019
UM herb

Ile posiadają radni miejscy i prezydenci? Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

stw24.pl20 czerwca 2019
dz 2

Raj złomiarzy, piekło działkowców

stw24.pl19 czerwca 2019
most

Mostu nie zamkną

stw24.pl19 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl