W Stalowej Woli

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

…i nie tylko. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli przede wszystkim wiedzą jak stawać „Do Hymnu”, bo to nazwa nowego w sumie konkursu organizowanego od dwóch lat przez Narodowe Centrum Kultury. Stanęli jak trzeba, zaśpiewali jeszcze lepiej i dostali 15 tys. zł za drugie miejsce w Polsce! Drugie wśród 250. szkół! A tak na marginesie, to uczniowie podstawówek z Podkarpacia hymn narodowy śpiewają najlepiej w Polsce.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Warunek jest jeden –najważniejsze pieśni musi zaśpiewać co najmniej połowa uczniów szkoły. Do tej pory uczestnicy konkursu mieli do wyboru – oprócz „Mazurka Dąbrowskiego” – siedem polskich pieśni, tj. „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Rotę”, „Marsz Polonia”, „Boże, coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny” i Pietrzakową „Żeby Polska była Polską”. W tym roku, czyli w drugiej edycji konkursu, do tego repertuaru dodano „Odę do radości” ze słowami F. Schillera. A wszystko przez to, że obchodziliśmy 15. rocznicę przystąpienia Polski do UE. – „Do Hymnu” jest konkursem, który uczy szacunku do symboli narodowych, ale rozwija również umiejętności muzyczne, jak emisję głosu, poprawną intonację czy interpretację utworu – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Konkurs jest sprawą bardzo poważną, bo czuwa nad nim grono wybitnych znawców muzyki polskiej. Na każde przesłuchanie szkolne przyjeżdża wydelegowany członek jury. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji wzięło udział ok. 64 tys. uczniów z blisko 300. szkół. W tym roku przesiew był większy, bo jednym z regulaminowych warunków było to, że w konkursie dana szkoła może wystartować tylko raz. Tak więc druga edycja „ograniczyła się” do 50 tys. uczniów z 250. szkół podstawowych w kraju. Nagroda pieniężna może jest ważna, ale obecność na gali laureatów to jest coś. Ta odbyła się w poniedziałek w stołecznej Galerii Porczyńskich. I była tam delegacja stalowowolskiej „Jedenastki”. Drugie miejsce dostała wspólnie ze Szkołą Podstawową w Babinie (woj. lubelskie), dostając tę samą liczbę punktów. Nieznacznie lepiej punktowani był uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Leżajsku. A konkursowy występ w PSP 11 przygotowała Katarzyna Pisera.

hymn

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl