W Stalowej Woli

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

…i nie tylko. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli przede wszystkim wiedzą jak stawać „Do Hymnu”, bo to nazwa nowego w sumie konkursu organizowanego od dwóch lat przez Narodowe Centrum Kultury. Stanęli jak trzeba, zaśpiewali jeszcze lepiej i dostali 15 tys. zł za drugie miejsce w Polsce! Drugie wśród 250. szkół! A tak na marginesie, to uczniowie podstawówek z Podkarpacia hymn narodowy śpiewają najlepiej w Polsce.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Warunek jest jeden –najważniejsze pieśni musi zaśpiewać co najmniej połowa uczniów szkoły. Do tej pory uczestnicy konkursu mieli do wyboru – oprócz „Mazurka Dąbrowskiego” – siedem polskich pieśni, tj. „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Rotę”, „Marsz Polonia”, „Boże, coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny” i Pietrzakową „Żeby Polska była Polską”. W tym roku, czyli w drugiej edycji konkursu, do tego repertuaru dodano „Odę do radości” ze słowami F. Schillera. A wszystko przez to, że obchodziliśmy 15. rocznicę przystąpienia Polski do UE. – „Do Hymnu” jest konkursem, który uczy szacunku do symboli narodowych, ale rozwija również umiejętności muzyczne, jak emisję głosu, poprawną intonację czy interpretację utworu – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Konkurs jest sprawą bardzo poważną, bo czuwa nad nim grono wybitnych znawców muzyki polskiej. Na każde przesłuchanie szkolne przyjeżdża wydelegowany członek jury. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji wzięło udział ok. 64 tys. uczniów z blisko 300. szkół. W tym roku przesiew był większy, bo jednym z regulaminowych warunków było to, że w konkursie dana szkoła może wystartować tylko raz. Tak więc druga edycja „ograniczyła się” do 50 tys. uczniów z 250. szkół podstawowych w kraju. Nagroda pieniężna może jest ważna, ale obecność na gali laureatów to jest coś. Ta odbyła się w poniedziałek w stołecznej Galerii Porczyńskich. I była tam delegacja stalowowolskiej „Jedenastki”. Drugie miejsce dostała wspólnie ze Szkołą Podstawową w Babinie (woj. lubelskie), dostając tę samą liczbę punktów. Nieznacznie lepiej punktowani był uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Leżajsku. A konkursowy występ w PSP 11 przygotowała Katarzyna Pisera.

hymn

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl