W powiecie

Jedna gmina różne światy

Jedna gmina różne światy

 W związku z wyborami samorządowymi w Zaklikowie dojdzie do ciekawej sytuacji, w wyborach PiS i koalicjant PiS-u wystawią swoich kandydatów, ale już te wybory ciekawostką nie będą, lecz twardą, a może brutalną walką. Naprzeciw staną kandydaci, którzy od dobrych paru lat mają ze sobą porachunki. Na dzień dzisiejszy niemal pewny jest start dwóch kandydatów. To obecny burmistrz Zdzisław Wójcik i kandydat PiS-u Waldemar Plennikowski którego niektórzy mieszkańcy uważają wręcz za fanatyka PiS-u.

KANDYDAT, KTÓRY BARDZO CHCE
Plennikowski jako kandydat PiS-u ma psychologiczną przewagę nad obecnym burmistrzem. Dwa lata temu wygrał konkurs na dyrektora zespołu szkół w Zaklikowie, co burmistrz zakwestionował. Jednak Plennikowski odwołał się do wojewody i wygrał. Burmistrz musiał przełknąć gorycz porażki, a cała sprawa oczywiście miała i ma wpływy na relacje między obu panami. Nie jest tajemnicą, że obecny dyrektor liceum bardzo chce być przyszłym burmistrzem. Czy wielkie chęci i poparcie PiS-u wystarczą? Być może.

Pewne jest jednak, że nikt Plennikowskiemu niczego nie ułatwi, a już się mówi, że z czasów poprzednich wyborów samorządowych ma jakiegoś trupa w szafie. Co ciekawe, dotyczy to wyborów na prezydenta Stalowej Woli. Na razie nikt nie chce niczego potwierdzić, ale jakieś poszlaki ujawniają się wraz z narastaniem wewnętrznych konfliktów w stalowowolskim PiS. Na ile jest to poważna sprawa i czy może zaszkodzić Plennikowskiemu nie sposób teraz zweryfikować, ale faktem jest, że w politycznych kręgach Stalowej Woli coraz częściej się o tym mówi. W ciągu paru miesięcy okaże się czy coś jest na rzeczy, czy też ktoś szyje buty Plennikowskiemu. Poza wszystkim nie ulega wątpliwości, że kandydatura dyrektora liceum spędza sen z powiek obecnemu burmistrzowi.

BURMISTRZ NIEPRZEMAKALNY
Gdyby wybory miały odbyć się teraz, to jednak za faworyta uznalibyśmy Zdzisława Wójcika. Ze względu na ilość różnych konfliktów, przegranych spraw czy złych decyzji personalnych mogło się wydawać, że burmistrz Wójcik powinien już żegnać się z urzędem. Tymczasem burmistrz wydaje się być nieprzemakalny i wszystkie głośne problemy bierze na przeczekanie. Wydaje się, że póki co jest to metoda skuteczna. Żaden konflikt nie zachwiał jego pozycją chociaż o pseudonimie  “baleron” na rynku w Zaklikowie można usłyszeć.

Trudno jednak przewidzieć, czy wyborcy nie wystawią mu jakiegoś rachunku przy urnach wyborczych. Widać, że Wójcik ma świadomość trudności kolejnej elekcji i stara się politycznie zabezpieczyć. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że PiS będzie chciał go rozjechać. Wójcik już kilka lat temu zerwał związki z PSL-em. Pewnie ma świadomość, że stanąć samemu przeciw sile PiS-u z ambicjonerem Plennikowski na czele, to może być za duże ryzyko. Chyba stąd wynikała obecność Wójcika na zjeździe założycielskim partii Jarosława Gowina. Jako że Gowin jest koalicjantem PiS-u i ma ponoć dobre relacje z Mateuszem Morawieckim, to może to być jakiś bufor łagodzący agresję PiS-u.

CZY BĘDZIE TEN TRZECI?
W Zaklikowie nie należy wykluczyć pojawienia się czarnego konia. Miałby to być kandydat niegdysiejszego konkurenta Wójcika, a obecnie wicestarosty stalowowolskiego Mariusza Soltysa. Na politycznej giełdzie wyklucza się start w wyborach na burmistrza samego Sołtysa, ale już start kandydata popieranego przez niego uważa się za bardzo prawdopodobny. Pytanie tylko kto miałby nim być? Gdyby ten kandydat miał dobrą pozycję w gminie, to mógłby dużo namieszać. Sołtys już parokrotnie udowodnił, że potrafi skutecznie tworzyć koalicje i budować poparcie dla swoich kandydatów. Dowodzi tego jego pozycja w starostwie.

Kandydat wspierany przez Sołtysa byłby groźniejszy dla Wójcika niż Plennikowskiego. Trudno również prognozować kto w takim układzie miałby największe szanse. Podziały w gminie Zaklików idą nie tylko przez podziały polityczne czy partyjne. W tej gminie co miejscowość, to prawie inny świat. Co innego myślą w Lipie, co innego w Zaklikowie i jeszcze co innego w Zdziechowicach. Jest aż nadto wiele różnic interesów między tymi miejscowościami, które gdy ujawnią się podczas kampanii, to mogą wywrócić do góry nogami wszelkie spekulacje znawców lokalnej polityki.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (5)

Komentarze

 1. Zelipapom

  16 lutego 2018 at 16:01

  Stawiam na Mariusza. Samo nazwisko juz zoobowiązuje :) to wspaniały człowiek i gdyby kandydował na burmistrza napewno zrobił by wiele dobrego dla gminy

 2. Ja

  17 lutego 2018 at 21:36

  Ha ha ha …..

 3. Lipiak

  18 lutego 2018 at 10:16

  A co z Przewodniczącym Rady Gminy. W poprzednich wyborach organizował kampanie Mariuszowi, ciągle krytykuje decyzje Burmistrza. Sam został zwolniony z kierowniczego stanowiska w Kraśniku i dostał jakieś zastępcze w starej firmie. Wiec stawiam na tego ,,Czarnego Konia”.

 4. Ja

  19 lutego 2018 at 06:51

  Nie widzę obu panów na tym stanowisku. Pan Zdzisław to porażka kobietę bezprawnie 60 lenia wysłał na rynek sprzątać a swoją z rodziny wziol do sprzątania w gminie w środku,szkoda mi tej kobiety.

 5. Jasiae3

  22 lutego 2018 at 09:52

  Obecny burmistrz jest bardzo nieuprzejmy dla ludzi. Można odnieść wrażenie że gardzi nami. To przykre że lokalna władza dostała się w ręce kogoś takiego. Oszukuje nas. “Balerony”, nabywane działki (w niejasny sposób) źle świadczą o nim. Można mieć nadzieję że toczący się proces przed prokuraturą (nabycie działki) skutecznie wyeliminują go z życia publicznego. A wraz z nim jego bezpośrednie otoczenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

cmentarz-pomnik

Gminne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

stw24.pl19 września 2018
beznazwy_panorama1 medium

Boisko wielofunkcyjne w Burdzach

stw24.pl18 września 2018
anita włodarczyk

Anita Włodarczyk poprowadzi lekcje w-f w Radomyślu nad Sanem

stw24.pl17 września 2018
DSC_0056

Nowy wóz już w garażu OSP Przyszów

stw24.pl13 września 2018
slider_golf

Stany. Boisko do minigolfa już niebawem

stw24.pl12 września 2018
IMG_3836 (Kopiowanie)

Tragiczny wypadek w Agatówce. Nie żyje 11-latek

stw24.pl7 września 2018
urna

Ile komitetów zostało zarejestrowanych z powiatu stalowowolskiego

stw24.pl29 sierpnia 2018
5ciu_wybory

To na nich postawi PiS w gminach

stw24.pl21 sierpnia 2018
38708091_1712334308879626_6686218444313985024_n (Kopiowanie)

Bojanów. Wjechała w tył ciągnika

stw24.pl9 sierpnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl