W Stalowej Woli

Jedziemy!!! …za dwa lata

Jedziemy!!! …za dwa lata

Oby. Nie było czasu na dywagacje techniczne, bo wybory tuż, tuż. Na możnych parły z przodu obiektywy, a z tyłu spychacze. Takie jest tempo na budowie obwodnicy Niska i Stalowej Woli. Nawet nie było pokropku. Z marszu wszystko. 15 kilometrów w dwa lata. Da się? Da się.

Tak zapewnia Jorge Calabig Ferre, wiceprezes Mostostal Warszawa, która to firma wespół z Acciona Construcion będzie budowała obwodnicę Stalowej Woli i Niska. Ponad 15 km, od ronda na ul. Chopina, aż prawie pod Rudnik. Wyzwanie inżynieryjne, logistyczne i rzeczywiste. Warte wszystko bez ułamków 200 mln. zł. Czas do jesieni 2020 r. To krótko. Chodzi o to, by obwodowa droga była skomunikowana z nową S19, a ta w naszych okolicach będzie najpóźniej w połowie 2021 r. Czasy realizacji się korelują.

Co na początek? Oficjalności z 16. łopatami w zimne poniedziałkowe przedpołudnie. Wychodziło po jednej łopacie na jeden kilometr. Na wbicie sztycha przyjechali wszyscy. Najpierw ministerialne zobowiązania – dwóch wiceministrów – , potem samorządowe – na dwóch poziomach – i zwyczajnie wykonawcze, w których imieniu przemówił Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Generalnej DDKiA. – Mamy zagwarantowane pieniądze na wszystko – uspokoił zainteresowanych i zrazu roboty ruszyły. Za plecami wszystkich szesnaściorga „od łopat” działo się faktycznie. Spychacz darł ziemię pod przyszły asfalt, mniej uzbrojeni pracownicy wbijali paliki wyznaczające nową drogę. Jak za Wańkowicza i ówczesnym jego latom COP-u. Czasu nie ma.

Obwodnica kosztować będzie blisko 200 mln. zł. Dla porównania, to tylko część tego, co nowa elektrociepłownia będzie oddawać Hiszpanom. Wyzwaniem dla budowniczych drogi obwodowej będzie chociażby węzeł przy ul. Czarnieckiego i estakada obok Elektrowni SW. Po pierwszym wymuszonym zjeździe od Pysznicy nowa droga pójdzie pod obecną ul. Czarnieckiego, a estakada na palach koło Elektrowni zakończy się prawie w Nisku. Przed nami 2 lata utrudnień drogowych, ale też nadzieja, że to się w końcu skończy. To takie ”masło maślane”, jednak pasuje. Nie pasuje natomiast to, że budowana obwodnica to będzie zwyczajna dwupasmówka. Wokół Łańcuta i Sanoka budowane są prawie autostrady, w porównaniu do tej od ul. Chopina do Rudnika. Min. Rafał Weber twierdzi, że szerokość budowanej drogi uzależniona jest od natężenia ruchu. W przypadku Stalowej Woli jest to „tylko” 17 tys. pojazdów na dobę. W porównaniu do Sanoka, a tym bardziej Łańcuta jest to minimalna różnica. Bierzmy jednak i to. Przynajmniej połowa z mknących przez Stalową Wolę aut za dwa lata wybierze obwodnicę, która będzie częścią drogi krajowej nr 77. To już będzie ulga. Dla kierowców i mieszkańców. Stalowej Woli i Niska zwłaszcza.

- Budowa obwodnicy wieńczy 44-letnie starania miasta o drogę obwodową – mówił podczas poniedziałkowej symboliki Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. I faktycznie. Lat temu przytoczonych przez włodarza miasta, powstawał projekt tzw. trójmiasta, czyli Stalowa Wola – Nisko – Rudnik. Z jednej strony tory kolejowe, z drugiej szeroka – jak ta za Tarnobrzegiem, albo ta do Janowa – droga asfaltowa. Komuna padła i z nią jej projekty. Ten drogowy obecny, czyli drogi po lewej stronie Sanu, prawie zbiega się z pomysłami sprzed czterech dekad. Było nie było, ale w końcu żeśmy się doczekali.

lop 2

lop 3

lop 4

lop 5

Marcin Swobodny

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. sasanka

    15 maja 2019 at 10:57

    Żeby chociaż szerokość tej nowej ulicy była tak wielka jak ilość ludzi, chętnych do zabawy łopatkami w piasku! Politycy to takie małe dzieci, którym w głowie tylko zabawa w piaskownicy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl