W Stalowej Woli

Kogo prąd kopnie?

Kogo prąd kopnie?

Po kieszeniach dostaną wszyscy, bo cena energii elektrycznej jest znaczącym składnikiem w każdym produkcie. Energia zdrożeje, bo mamy najdroższy węgiel, a węglem opalanych jest większość elektrowni. Polska płaci też horrendalne rachunki za emisję do atmosfery dwutlenku węgla. Skutkiem muszą być podwyżki cen energii, o co wystąpili najwięksi jej dostawcy. Tymczasem nikt przeciw planowanym podwyżkom nie protestuje, bo rząd obiecuje rekompensaty najbiedniejszym. Na razie tylko obiecuje.

- Podwyżki cen energii mogą kosztować Stalową Wolę od 200. do 300. miejsc pracy na początek – twierdzi Andrzej Szlęzak, radny sejmiku wojewódzkiego. – Dziewięć lat temu były „ćwiczone” mniejsze podwyżki, ale wtedy związkowcy się postawili. Teraz zapowiadane są poważniejsze podwyżki i towarzyszy temu kompletna cisza.

Hiobowe wieści byłego włodarza miasta oparte są na informacjach z innych miast i głosach lokalnego biznesu. Biznes straszy upadkami słabszych firm i przechodzeniem ich do szarej strefy. To odczuje m.in. miasto przez zmniejszone wpływy podatkowe. – Wiele firm stalowowolskich eksportuje na Zachód – kontynuuje Szlęzak. – Komponenty kupują u krajowych dostawców, a komponenty te podrożeją. Eksporter nie podniesie ceny swego produktu, bo np. w Niemczech podwyżek nie będzie i niemiecki odbiorca znajdzie tańszego dostawcę gdzie indziej. Taka firma będzie miała do wyboru utratę rynku lub oszczędności, czyli zwolnienia.

Słowa te padły podczas konferencji z udziałem radnych opozycji – Damiana Marczaka i Andrzeja Szymonika. Marczak wypomniał prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, że w obliczu podwyżek zachowuje się, jakby to jego i miasta nie dotyczyło. – Prezydent naiwnie zwala winę za podwyżki na Unię Europejską i zapewnia, że Sejm zatroszczy się o Polaków, by tych podwyżek nie odczuli – mówi radny Marczak. Prezydent Nadbereżny na sesji był pytany o przygotowania do podwyżek. Wyjaśnił, że miasto ich na razie nie odczuje, bo zawarta przez magistrat umowa na dostawę energii obowiązuje do listopada przyszłego roku. – W tym czasie będziemy, gdzie to tylko możliwe, wymieniać oprawy zwykłe na ledowe, by zmniejszyć koszty oświetlenia ulicznego, które jest największym składnikiem rachunków za energię – w poniedziałek odpowiadał prezydent Nadbereżny. Prezydent nawet zasugerował, by radni na najbliższej sesji odnieśli się do planowanych podwyżek. Magistrat nie robił jeszcze wyliczeń kosztów podwyżek cen energii, bo ma na to czas. To zrobili inni. Np. dla Rzeszowa podwyżki będą oznaczały wzrost wydatków na energię elektryczną aż o przeszło 60 proc.! U nas może to być podobna skala.

- Z planowanych w przyszłorocznym budżecie wydatków na wymianę oświetlenia niewiele się da zrobić – informuje Andrzej Szymonik. – Nie chcę straszyć, ale ceny energii od początku przyszłego roku mogą „wariować” i rozsądniej już teraz pasowałoby wydać na wymianę oświetlenia kilka milionów, a nie 400 tys. zł, jak to jest w projekcie budżetu.

Uczestnicy konferencji zarzucili rządzącej ekipie, że nie liczy się z wydatkami na utrzymanie administracji. A można by je było znacząco zmniejszyć chociażby przez instalowanie baterii fotowoltaicznych. – Nikomu na oszczędnościach nie zależy i dlatego koszty utrzymania Urzędu Miejskiego w ciągu ostatniej kadencji wzrosły o 5 mln. zł – podsumował radny Szymonik.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

 1. Polityk

  7 grudnia 2018 at 19:48

  co on pier * oli Slązak sam brał piniądz z biomasy nie pracujac w elektowni za władzy PSLu a teraz znawace udaje. Kłamie równo w oczy , nie wierzcie mu ludzie, on ciagnie znów do władzy i bałamuci lud !!! Ale teraz nikt nie jest glupi i nie zaglosuje na niego. HEhe !!!

  • Andrzej

   8 grudnia 2018 at 15:33

   Masz czas do jutra udowodnić, że brałem pieniądze z Elektrowni. Jeżeli nie udowodnisz masz przeprosić. Jeżeli nie w poniedziałek twoją wypowiedzią zajmie się policja.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019
pks

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

stw24.pl14 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl