W Stalowej Woli

KOLĘDNICY WYDRWIGROSZE

KOLĘDNICY WYDRWIGROSZE

Kolędy i kolędnicy dotychczas budzili ciepłe uczucia. Starsi pamiętają z dzieciństwa kolorowe, rozśpiewane korowody kolędników. Wizyta takich kolędników to było przedstawienie, niemal teatr. Ten zwyczaj ukształtował się w Polsce na wsi i do realiów wiejski był dostosowany. Nawet ubogie wiejskie domy były w stanie pomieścić kilku, a nawet kilkunastu kolędników, a ostatecznie bez problemu mieściło ich podwórze. Te piękne wiejskie tradycje zaczęły wyrodnieć, gdy bez namysłu przeniesiono je do miast.
Najbardziej zwyrodniały stał się śmigus dyngus, który w miejskich blokowiskach stał się niemal bandyckim napadem band wyrostków, polewających wiadrami wody wszystko i wszystkich. Od kilku lat można zaobserwować jak na przykład w Stalowej Woli wyrodnieje zwyczaj kolędowania. Grupki młodzieży, a nawet dzieci, chodzą od bloku do bloku i od drzwi do drzwi, pakując się do mieszkań i niemal wymuszając pieniądze za “kolędowanie”. A jak wygląda to “kolędowanie”? Przeważnie tacy “kolędnicy” nie znają kolęd, albo tylko jedną zwrotkę. Śpiewać nie potrafią tylko buczą albo ryczą. O oprawę w postaci strojów i rekwizytów nie dbają albo w ogóle nie mają świadomości, że kolędowanie do czegoś takiego zobowiązuje. Żeby taka ekipa miała ze sobą jakieś instrumenty nawet pomarzyć nie można. Liczy się tylko kasa, pozyskana szybko i łatwo. Jak się takim otworzy drzwi, to rzeczywiście nie wiadomo, co począć. Jakoś niezręcznie przegonić tę grupkę dzieciaków, bo to może z biednych rodzin i chcą wykorzystać święta, żeby zdobyć parę groszy dla siebie.
Z drugiej strony nie można pozbyć się wrażenia, że to nieuczciwe, że czujemy się w brzydki sposób naciągani. W efekcie kolędowanie zaczyna się kojarzyć nie z piękną, żywą i kolorową tradycja, ale z nieproszonymi gośćmi – wydrwigroszami. Swoją drogą nasze bloki, w których mieszka większość stalowowolan nie dają się do wizyt kolędników. Są przede wszystkim za ciasne i mają fatalną akustyką. Poza tym kolędnicy to zazwyczaj ktoś, kogo się znało, a kolędnicy z blokowisk nie wiadomo skąd są i pewnie im dalej od swojego podwórka tym większa szansa, że się trafi na takich, którzy dla świętego spokoju dadzą kilka złotych, żeby tylko nie słyszeć buczenia i ryczenia “kolędników”. I tak to piękny zwyczaj na który w okresie świąt Bożego Narodzenia wielu oczekiwało, zmienia się niemal w paniczny strach przed grupkami młodych ludzi, którzy wręcz terroryzują swoim natręctwem i chęcią wydarcia kilku złotych. Wiem, że to może nie mądre, ale czy nie byłoby sensu zrobienia jakichś warsztatów muzycznych i estradowych dla potencjalnych kolędników. Jeżeli już przyjmować kolędników, to niech ładnie zaśpiewają i zagrają, niech odegrają wesołe scenki z pięknymi  tekstami, niech trochę zainwestują w swoje stroje. Są jeszcze mieszkańcy Stalowej Woli, którzy pamiętają jak przed wielu laty kolędowali członkowie rodziny Steczkowskich. Takich kolędników to chciało się oglądać i słuchać, a i ręka sięgała chętniej do portfela.
Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

24879731_1706802872697679_7841913302261635131_o

Szlachetna pomoc trafiła do rodzin

stw24.pl11 grudnia 2017
303-148192

Nietrzeźwi uratowani przed wychłodzeniem

stw24.pl11 grudnia 2017
sybicka1-1000x600

Stalowowolska tenisistka na podium cyklu turniejów

stw24.pl11 grudnia 2017
park jordanowski

Czy ogródek jordanowski będzie w całości odnowiony?

stw24.pl11 grudnia 2017
helioss

Wielkie otwarcie 4-salowego kina Helios w Stalowej Woli!

stw24.pl11 grudnia 2017
DSC_5464

Piękne choinki powstały w bibliotece

stw24.pl11 grudnia 2017
glowne

List otwarty w sprawie zamknięcia Centrum Organizacji Pozarządowych

stw24.pl11 grudnia 2017
policja

Napadł na kobietę, poraził ją paralizatorem

stw24.pl11 grudnia 2017
ZUS

ZUS udostępnia lekarzom nowy podpis elektroniczny

stw24.pl10 grudnia 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl