W Stalowej Woli

KOLĘDNICY WYDRWIGROSZE

KOLĘDNICY WYDRWIGROSZE

Kolędy i kolędnicy dotychczas budzili ciepłe uczucia. Starsi pamiętają z dzieciństwa kolorowe, rozśpiewane korowody kolędników. Wizyta takich kolędników to było przedstawienie, niemal teatr. Ten zwyczaj ukształtował się w Polsce na wsi i do realiów wiejski był dostosowany. Nawet ubogie wiejskie domy były w stanie pomieścić kilku, a nawet kilkunastu kolędników, a ostatecznie bez problemu mieściło ich podwórze. Te piękne wiejskie tradycje zaczęły wyrodnieć, gdy bez namysłu przeniesiono je do miast.
Najbardziej zwyrodniały stał się śmigus dyngus, który w miejskich blokowiskach stał się niemal bandyckim napadem band wyrostków, polewających wiadrami wody wszystko i wszystkich. Od kilku lat można zaobserwować jak na przykład w Stalowej Woli wyrodnieje zwyczaj kolędowania. Grupki młodzieży, a nawet dzieci, chodzą od bloku do bloku i od drzwi do drzwi, pakując się do mieszkań i niemal wymuszając pieniądze za “kolędowanie”. A jak wygląda to “kolędowanie”? Przeważnie tacy “kolędnicy” nie znają kolęd, albo tylko jedną zwrotkę. Śpiewać nie potrafią tylko buczą albo ryczą. O oprawę w postaci strojów i rekwizytów nie dbają albo w ogóle nie mają świadomości, że kolędowanie do czegoś takiego zobowiązuje. Żeby taka ekipa miała ze sobą jakieś instrumenty nawet pomarzyć nie można. Liczy się tylko kasa, pozyskana szybko i łatwo. Jak się takim otworzy drzwi, to rzeczywiście nie wiadomo, co począć. Jakoś niezręcznie przegonić tę grupkę dzieciaków, bo to może z biednych rodzin i chcą wykorzystać święta, żeby zdobyć parę groszy dla siebie.
Z drugiej strony nie można pozbyć się wrażenia, że to nieuczciwe, że czujemy się w brzydki sposób naciągani. W efekcie kolędowanie zaczyna się kojarzyć nie z piękną, żywą i kolorową tradycja, ale z nieproszonymi gośćmi – wydrwigroszami. Swoją drogą nasze bloki, w których mieszka większość stalowowolan nie dają się do wizyt kolędników. Są przede wszystkim za ciasne i mają fatalną akustyką. Poza tym kolędnicy to zazwyczaj ktoś, kogo się znało, a kolędnicy z blokowisk nie wiadomo skąd są i pewnie im dalej od swojego podwórka tym większa szansa, że się trafi na takich, którzy dla świętego spokoju dadzą kilka złotych, żeby tylko nie słyszeć buczenia i ryczenia “kolędników”. I tak to piękny zwyczaj na który w okresie świąt Bożego Narodzenia wielu oczekiwało, zmienia się niemal w paniczny strach przed grupkami młodych ludzi, którzy wręcz terroryzują swoim natręctwem i chęcią wydarcia kilku złotych. Wiem, że to może nie mądre, ale czy nie byłoby sensu zrobienia jakichś warsztatów muzycznych i estradowych dla potencjalnych kolędników. Jeżeli już przyjmować kolędników, to niech ładnie zaśpiewają i zagrają, niech odegrają wesołe scenki z pięknymi  tekstami, niech trochę zainwestują w swoje stroje. Są jeszcze mieszkańcy Stalowej Woli, którzy pamiętają jak przed wielu laty kolędowali członkowie rodziny Steczkowskich. Takich kolędników to chciało się oglądać i słuchać, a i ręka sięgała chętniej do portfela.
Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

glowne

Sekretarz Generalny .Nowoczesnej gościł w Stalowej Woli

stw24.pl22 lutego 2018
IMG_6086 (Kopiowanie)

Nowa siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Stalowej Woli

stw24.pl22 lutego 2018
glowne

Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki

stw24.pl22 lutego 2018
predkosc (Kopiowanie)

58 kontroli, 37 mandatów – podsumowanie akcji “Prędkość”

stw24.pl22 lutego 2018
303-153229

32-latkowie z Ukrainy odpowiedzą za kradzież rowerów

stw24.pl21 lutego 2018
szlapka

Spotkanie z Adamem Szłapką – Sekretarzem Generalnym Nowoczesnej

stw24.pl21 lutego 2018
glowne

Tysiące godzin straconych przy komputerze…

stw24.pl21 lutego 2018
czytanie

Zostań mistrzem pięknego czytania

stw24.pl21 lutego 2018
IMG_9775 (Kopiowanie)

Innowacyjna firma – szansa dla lokalnych przedsiębiorców

stw24.pl20 lutego 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl