W Stalowej Woli

Koleją do Warszawy w dwie godziny?

Koleją do Warszawy w dwie godziny?

Czemu nie, ale najwcześniej w 2030 r. Takie są założenia rządu, a ich realność potwierdza Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Takie komunikacyjne przyśpieszenie związane jest z projektem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Komunikacyjna Polska będzie wyglądała jak koło rowerowe. W środku będzie piasta, czyli CPK, od której prowadzić będą szprychy. Nas najbardziej interesuje szprycha nr 6.

CPK ma powstać Baranowie, czyli w połowie drogi między Warszawą i Łodzią. Będzie prawdziwym centrum komunikacyjnym, łączącym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Początkowo ma obsługiwać 40 mln. pasażerów rocznie. Założenie w części kolejowej jest takie, by maksymalnie w ciągu 2 godz. i 15 min. Z Portu Lotniczego Solidarność dojechać do każdego województwa. By to było możliwe, część kolejowa wielkiego komunikacyjnego programu wymaga budowy 1,6 tys. km nowych linii prowadzących z 10. kierunków do CPK i Warszawy. Jest to założenie niesamowite, bowiem ostatnią dużą linią kolejową zbudowaną w Polsce była Linia Hutniczo-Siarkowa, a działo się to w latach 80. ub. w. Potem było już tylko rozbieranie torów i tak pozbyliśmy się 5 tys. km linii. Obecne wielkie inwestycje kolejowe, choćby ta na trasie Lublin – Stalowa Wola, to kosztujące miliardy złotych modernizacje. Włos się zjeży, gdy dojdzie do wyliczeń, ile będzie kosztować budowa ponad 1,5 tys. km nowych torów.

Wracając do dziesięciu szprych, to z Podkarpacia do centrum Polski pojedziemy tą z nr. 6. Jadąc z drugiej strony, pierwszy przystanek będzie w Grójcu, a kolejne w Radomiu, Ostrowcu Św., Stalowej Woli i Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia nie będzie przystanku końcowego, a rozwidlenie do Sanoka i Krosna. W ten sposób podróż ze Stalowej Woli do Warszawy zajmie 2 godz., co jest prawie trzykrotnie krótszym czasem od obecnego, a z Rzeszowa 2,5 godz. Jak z tego widać, jadąc do Rzeszowa nie zdążymy kawy wypić w wagonie restauracyjnym.

- Trasa linii kolejowej między Rzeszowem i Stalową Wolą będzie prawie równoległa do budowanej drogi ekspresowej nr 19 – wyjaśnia min. Weber. – Dla mieszkańców Stalowej Woli najważniejsze jest to, że w naszym mieście będzie przystanek. To jest zapisane w programach rządu i już nieodwołalne.

Połączenie kolejowe między Stalową Wolą i Rzeszowem będzie w większości po nowych torach. Na początek ma być zbudowana linia z Rzeszowa do Jasionki, a potem z Jasionki do Łętowni, gdzie pociągi będą wjeżdżać na zmodernizowaną linię Przeworsk – Stalowa Wola. Rząd przyjął niesamowite tempo komunikacyjnego przyśpieszenia, bowiem CPK ma być wybudowany do końca 2027 r., a nowa linia Rzeszów – Warszawa ma być gotowa trzy lata później.

szprychy

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (4)

Komentarze

 1. joe

  3 lipca 2019 at 12:56

  propaganda w najczystszej postaci, wybory tuż tuż, cytując kalsyka – ciemny lud to kupi

 2. Jarek k

  3 lipca 2019 at 20:51

  HA HA HA. DO TEJ PORY TO PIS NAS DO TEGO STOPNIA ZRUJNUJE ŻE NIC JUZ SIE NIE BĘDZIE ROBIĆ. JA OSOBISCIE CZEKAM KIEDY TO ZACZNIE IM SIE WSZYSTKO WYMYKAC Z RĄK.

 3. ligamento

  8 lipca 2019 at 13:19

  Plan na poziomie produkcji 100tys. samochodów elektrycznych w PL przez państwową spółkę…ale zaraz zaraz, dzisiaj Prima Aprilis?

 4. wiemwiem

  26 lipca 2019 at 08:59

  To nie żadna mrzonka.To fakt.Mrzonka to by byla wwczas gdyby to obiecywało PO z PSL i innymi przygłupami.PIS jeszcze w niczym za czasow swoich rzadow nikogo nie oszukal a to co biecywal i planowal zrealizowal.Nie zrealizowal tylko jednego.Nie wytepil przyglupow z PO i PSL oraz wszelkiej masci Biedroni.No ale tego nie obiecywal.Moze teraz sie uda.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl