W Stalowej Woli

Komu dobrze, a kto za to płaci

Komu dobrze, a kto za to płaci

Dla najemców lokali biurowych w Stalowej Woli nadchodzą dobre czasy. Dzieje się tak za sprawą władz miasta. O ile nam wiadomo, to prezydent Lucjusz Nadbereżny wydal polecenie Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu, żeby zakupić za prawie sześć milionów złotych biurowiec “Mostostalu”. Skąd ta szalona decyzja, pozbawiona jakiegokolwiek ekonomicznego sensu?

Mówi się o tym, że pan Prezydent chciał zrobić dobrze najemcom z “Mostostalu”, ponieważ po sprzedaży nie byłoby wiadomo, czy naje,cy nie musieliby się wynieść albo być może więcej zapłacić za najem. Od razu powstaje pytanie dlaczego właśnie ci najemcy w tym budynku zasłużyli sobie na taką łaskę? Czy chodzi o ochronę kasyna? A może taką silę przekonywania ma pewien portal, mający siedzibę w “Mostostalu”, a słynący z wyjątkowej życzliwości wobec obecnej władzy w mieście? A może są jeszcze inne przyczyny takiego działania?

Ekonomiczny nonsens

MZK jest spółką w której sto procent udziałów ma Miasto. Więc pieniądze, za które zostanie zakupiony biurowiec są publiczne. Skoro tak, to każda instytucja wydająca publiczne pieniądze powinna się wytłumaczyć z ich wydawania. Tymczasem o ekonomicznym uzasadnieniu kupna “Mostostalu” cisza. A pytań w tej sprawie jest kilka. Po pierwsze dlaczego zgodzono się kupić za tak wygórowaną cenę? Przecież ten budynek już kilka lat temu był wystawiony na sprzedaż i chętnego nie było. Można usłyszeć głosy wśród stalowowolskich przedsiębiorców, że ta kwota powinna być spokojnie o milion mniejsza. Po drugie czy budynek przynosi dochód, a jeżeli tak, to jaki? Fakt, że przez szereg lat nikt nie kwapił się do zakupu każe w to wątpić. Po trzecie wiadomo, że budynek wymaga napraw i modernizacji. Jakie to są koszty?

I ostatnie pytanie to czy ktoś policzył kiedy ta inwestycja się zwróci i co będzie jak okaże się, że trzeba do niej dopłacać? Dotychczasowi najemcy mają ten komfort, że jak im się podniesie opłaty, to się mogą zwyczajnie wynieść i po kłopocie. Owszem, zawsze będzie można tam wprowadzić rozrastający się urząd miasta. Jednak to tak pół żartem, pół serio. Dobrze by było, żeby ktoś na te pytania odpowiedział.

Równi i równiejsi

Na początku napisaliśmy, że dla najemców idą dobre czasy. Wszyscy najemcy mają teraz prawo liczyć na to, że jak właściciel budynku w którym wynajmują powierzchnię, będzie chciał sprzedać budynek i pojawi się ryzyko, że będą musieli się wynieść, to już mają prawo zwrócić się do prezydenta miasta, żeby ten za publiczne pieniądze wykupił taki budynek i pozwolił im nadal funkcjonować. Niby dlaczego nie? A w czym najemcy lokali w innych budynkach gorsi są od najemców z “Mostostalu”? Dodatkowo takie działanie władz miasta, to psucie rynku lokali pod wynajem. W Stalowej Woli jest nadpodaż lokali biurowych. Co mają powiedzieć ich właściciele płacący podatek od nieruchomości, gdy miasto za przecież ich pieniądze, interweniuje na tym rynku i wykupuje budynek po to, żeby jakaś grupa osób nie miała problemu. Jest to ewidentne uprzywilejowanie tych osób i firm. I znowu trzeba powtórzyć pytanie, czym sobie te osoby i firmy zasłużyły na takie uprzywilejowanie?

W sprawie jest jeszcze jeden haczyk. Można się zastanawiać dlaczego to MZK musiało kupić biurowiec “Mostostalu” i dlaczego nie zrobiło tego miasto. Prawdopodobnie MZK na zakup budynku będzie musiało wziąć kredyt. Pewnie poręczy go miasto. Mamy zatem do czynienie z ukrywaniem zadłużania miasta. Bowiem faktycznie te blisko sześć milionów złotych to jest dług miasta, przerzucony na MZK. Oczywiście mieszkańcy – podatnicy przeważnie nie mają pojęcia, że taki zakup będzie miał wpływ na finansową sytuację MZK, a z tej wynikają ceny wody i ścieków. Można przy tym robić różne sztuczki z tymi taryfami, jak dzieje się to teraz, ale w końcu ekonomii nie da się oszukać. W efekcie zapłacą za to wszyscy. I na pewno nie zapłacą mniej niż obecnie.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (8)

Komentarze

 1. Hejt stop

  19 grudnia 2017 at 14:22

  Prezydent uratował przediaebiorców, podatki i miejsca pracy a tu taki hejt LOL

 2. Mozets

  19 grudnia 2017 at 15:10

  Czekam na dzień, kiedy portale ( nie tylko w mieście) będzie cechowała życzliwość wobec wszystkich życzliwych, kiedy przestaną uprawiać walkę ideologiczną a zaczną informować obywateli miasta bezstronnie i sprawiedliwie. Czyli zaczną się zajmować tym – tym czym powinno zajmować się bezstronne dziennikarstwo. Kiedy przestaną wychwalać ustroje komunistyczne i zbrodnicze , dezinformację i manipulację, gdzie złodziej będzie nazywany złodziejem bandyta – bandytą, oszust i kłamca swoim imieniem. A człowiek przyzwoity nie będzie obrzucany eufemizmami i złośliwościami. Lub siermiężnymi wyzwiskami. Może moje wnuki tego doświadczą – kiedy prawnuki desantu z Kujbyszewa się ucywilizują. (???) Marzenie ściętej głowy. Ale kto wie ? Jak mówi Ferdek – są rzeczy na niebie i ziemi o których nie śniło się “fizjologom”…

 3. silwer

  19 grudnia 2017 at 15:50

  moim zdaniem to super okazja, za 6mln “mamy” ponad 5500 m2. Dla przykładu nowa hala warzywna to tylko 700m2 za 4 mln. Podobno do tej pory budynek przy w miare niewygórowanych czynszach przynosił dochód i przy dobrym zarządzaniu pewnie będzie tak dalej. Kolejnym plusem są podatki od firm które się tam znajdują a nie wyniosą są poza miasto. Co do psucia przez miasto lokalnego rynku biurowego, to tak może i jest ale także inni mogą narzekać że miasto np zajmuje się przewozem ludzi i psuje interes prywatnych przewoźników. Dobrze że prezydent wmieszał się w sprzedaż budynku , bo sprzedawała to “warszawska” firma i kupowała inna “warszawska” firma nie licząca się z najemcami których potraktowano delikatnie mówiąc źle.

  • Iza

   19 grudnia 2017 at 22:35

   Silver albo jesteś ekonomicznym nieukiem ewentualnie pisoskim trolem piszącym na zlecenie

   • silwer

    20 grudnia 2017 at 07:59

    mam wyższe i jakbym miał 6mln to sam bym kupił ten biurowiec bo to złoty interes. Polimex pozbywa się swoich nieruchomosci za bezcen ale do tej pory wszystko kupowała jedna firma Molina powiązana z wierzycielem i akcjonariuszem Polimexu. Jednym wyjątkiem jest zakup na Przemysłowej gdzie kupiły nieruchomości m.in. Margo. Idź do nich i zapytaj się czy są zadowoleni z zakupu.

 4. mały

  20 grudnia 2017 at 09:55

  Pytanie postawione o ekonomiczne warunki zakupu tego budynku jest bardzo uzasadnione, miasto wydaje nasze pieniądze ale wam jest to obojętne, bo dostajecie 500+ i cicho macie siedzieć, jawność finansów to podstawa przejrzystości życia publicznego, nie wiadomo jakie są koszty utrzymania i remontów itd ale wszyscy szczęśliwi, bo miasto kupuje, super tylko czemu znowu na kredyt ? czy za 5 lat będziemy płacić za wodę i ścieki po 25 zł/m3 ??

 5. kukcjana

  20 grudnia 2017 at 16:54

  Całkowita racja z tym co napisał portal, zrobił Nadbereżny interes niczym Zabłocki na mydle! Gdyby ten budynek był kurą co to znosi złote jaja to Mostostal by go nie sprzedawał. To jest jasne jak Słońce. Mamy do czynienia z ewidentną niegospodarnością ale gdzie i kto się ma zabrać za delikwenta skoro to Sami Swoi. ZRESZTĄ TO NIE PIERWSZY TEGO RODZAJU ZAKUP W MIEŚCIE! Po co był budynek po dyrekcji huty potrzebny miastu? Też został kupiony. Nie miałabym nic przeciw takim zakupom gdyby to Nadbereżny kupował ze swoich pieniędzy a nie z moich podatków. Płatni klakierzy znają się podobnie na ekonomii jak sam lokator z magistratu ale mają za zadanie durnymi wpisami przekonywać czytających, że miasto robi kokosy a jego szef jest mężem opatrznościowym i wszystko co robi jest ok! Nie będę powtarzać zacytowanych pytań ale tak samo to czuję. Niech lepiej zadbają o lepsze pobory pracowników mzk.

 6. takcjana

  21 grudnia 2017 at 18:33

  Do ‘Mozets”, nie chcę ale muszę dosadnego określenia na twoją głupotę. Gdyby głupota miała skrzydła to ty unosiłbyś się niczym gołąb. To co piszesz to wierutne bzdury, to nawet ta sekta, która depcze Konstytucję nie przewidziała takich zmian w prawie o których bredzisz. Gdybyś nie wierzył to zrób eksperyment na ulicy, w miejscu publicznym i za kobietą czy mężczyzną którzy byli skazani i odbyli karę np. za kradzież czegokolwiek, rozbój, gwałt zwymyślaj ich od złodziei, bandyty czy gwałciciela to zobaczysz ile ty pouczysz za taką swawolę. Myślę, że należałaby ci się taka lekcja pokory, może wówczas nie będziesz pisać głupot. A tymczasem idź do kościoła i pomódl się o zdrowie…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

SONY DSC

Miasta pierwszy krok w chmurach

stw24.pl22 stycznia 2019
Policja2

Potrącenie pieszego w Rozwadowie

stw24.pl22 stycznia 2019
facebook-bal-informacja-1-1000x600

Już dziś rusza głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu stw24.pl

stw24.pl21 stycznia 2019
flaga do połowy

Kir odsłonił flagi

stw24.pl21 stycznia 2019
0024

Wieczór kolęd w Pysznicy

stw24.pl21 stycznia 2019
DSC_1276

Niezwykły świat miniatury, czyli „Sikorski Model Show”

stw24.pl21 stycznia 2019
Rozwadów mogiła

Powstańczym tropem

stw24.pl21 stycznia 2019
5548888

Dziadkowie nasi kochani – koncert

stw24.pl18 stycznia 2019
img_20190116_181106,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

“BIAŁE SZALEŃSTWO 2019 “

stw24.pl18 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl