W Stalowej Woli

Krótki przebłysk słońca

Krótki przebłysk słońca

Hurrraaaa! Na 20. Mistrzostwach Europy w Szybownictwie udało się rozegrać drugą konkurencję. Nawet niezupełnie, bo w jednej z klas szybowce wzbiły się w powietrze tylko po to, by wylądować na lotnisku w Turbi bez punktów. Zdarza się. A wieczorem słońce schowało się za ołowianymi chmurami i znowu nastała nuda deszczem zakrapiana.

Przejdźmy do rzeczy. W niedzielę rozegrano pierwsze zawody i była to tzw. konkurencja obszarowa. Piloci mają zaliczyć oblot po obszarze wyznaczonym przez sędziów, mieszcząc się w limitach kilometrowych od iluś do iluś i limicie czasowym. Sami wybierają trasę. Wygrywa ten, kto pokona ją z największą prędkością. W czwartek wczesnym popołudniem był start do drugiej konkurencji obszarowej. Tym razem – z uwagi na niebezpieczeństwo deszczu – obszar był mniejszy, a szybowce frunęły w kierunku Kielc. W niedzielę Polacy wygrali w dwu klasach. W czwartek w jednej, ale emocji było, że ho, ho. W klasie otwartej wygrał Riccardo Brigliadori (Włochy). Łukasz Wójcik, który wygrał niedzielne zawody był 13., a Zdzisław Bednarczuk 15. Klasę 18-metrową wygrał Sebastian Kawa, a Karol Staryszak zajął 4 miejsce. W tej klasie Polacy powinni dominować, choć wczoraj Brytyjczyk Philip Jones (wygrał w niedzielę) był 2. Zawody w klasie dwumiejscowej uznano za nierozegrane. Przypomnijmy, że w niedzielę nasza załoga Rubaj i Matkowski wygrała.

Turbia jeszcze nigdy nie gościła tylu zagranicznych gości. W zawodach startuje 74. pilotów, ale łącznie z ekipami to ponad 200 osób z 20. krajów. Co ci ludzie robią, gdy pada deszcz? Nudzą się tylko dzieci, starsi szukają zajęcia w pobliżu lotniska Aeroklubu Stalowowolskiego. Stalową Wolę znają już jak własne miasta, w Sandomierzu też się dobrze orientują. Dla kilku ekip wypełniaczem czasu jest gra w kręgle w Kępiu Zaleszańskim. Tamtejsza kręgielnia nigdy nie była tak oblegana. Dla wszystkich był wykład właściciela Jonker Sailplanes na początku Mistrzostw. Przyleciał aż z Południowej Afryki, bo tam mieści się wytwórnia najsłynniejszych chyba dziś szybowców. Szybowce z serii JS zdominowały dziś rynek statków wyczynowych, o czym można się przekonać przyglądając się chociażby tym, stojącym na lotnisku w Turbi.

Polska wystawiła maksymalną 6-osobową ekipę (podobnie jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania). Wójcik i Bednarczuk latają właśnie na południowoafrykańskich JS1c-21. Jednak najbardziej podglądanym szybowcem jest ten, na którym lata Sebastian Kawa. To „Diana 3”. Polska konstrukcja i absolutna nowość, na której nikt jeszcze nie zdobył medalu. Kawa ma zrobić to pierwszy i dlatego konkurencja 18-metrowa jest tak obserwowana. To projekt Bogumiła Beresia ze skrzydłem Krzysztofa Kubryńskiego, który ma już 20-letnią historię. „Diana 3” jest najmłodszą córką tego teamu i została zrobiona całkiem inaczej, niż jej starsze siostry. Skrzydło tego szybowca nie jest płaskie, jak w innych, a to zdecydowanie poprawia parametry lotu. M.in. szybciej wznosi się w kominie powietrznym i przez to uzyskuje większą prędkość przelotową. Próby pokazały, że „Diana 3” może lecieć z prędkością nawet 370 km/h. Niektórzy już mówią, że osiągami pobije konstrukcje braci Jonker.

me 1

me 12

me 11

me 2

me 3

me 4

me 5

me 6

me 7

me 8

me 9

me 10

Marcin Swobodny  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl