W Stalowej Woli

Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki „Wrzosowisko”

Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki „Wrzosowisko”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli literat Krzysztof Kwasiżur zaprezentował czytelnikom „Wrzosowisko. Poemat podkarpacki”.

- Przygotowując się do pisania „Wrzosowiska”, a także w trakcie jego pisania, skrupulatnie sprawdzałem realia historyczne i geograficzne, które przeniosłem do poematu. Jednak nie zmienia to faktu, iż legenda o niebieskiej wstążce i zatopionym w bagnie mieście, z którego przyszła pomoc dla wioski – to jedynie legenda, którą usłyszałem w dzieciństwie. W kwestii technicznej – nie chciałem pisać klasycznego, typowego poematu w realiach Podkarpackich, a uważając, że formuła poematu nieco się zestarzała i chcąc jednocześnie zachować „tchnienie wieków”, jakie poemat daje – opracowałem własny sposób rymowania (bliżej mu do prozy, niż poezji) i własny system narracji – mówi literat.

Na spotkaniu w bibliotece obecny był również Grzegorz Kijanka, grafik komputerowy i webdesigner, założyciel agencji interaktywnej Kijanka Studio. Zgromadzeni w sali bankietowej, mogli na specjalnych planszach podziwiać ilustracje Grzegorza Kijanki wykonane do „Wrzosowiska”(piórko, węgiel).

Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Małgorzata Stankiewicz – autorka aranżacji muzycznych do tekstów poetyckich, m. in. Krzysztofa Kwasiżura czy Teresy Paryny. Na spotkaniu w MBP zachwycaliśmy się pięknym śpiewem i grą na gitarze artystki. A były to utwory K. Kwasiżura do których Pani Małgorzata skomponowała muzykę, m. in. Niebieski z tomiku „Niebieski” oraz Przypowieść o Michale z tomiku „Ołtarz mój”.

Fragmenty poematu podkarpackiego czytała Lidia Antończyk – Kwasiżur, która przeprowadziła korektę „Wrzosowiska”, intensywnie pracując z mężem nad ostatecznym kształtem książki.

Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań do naszych gości, przede wszystkim do Krzysztofa Kwasiżura, dotyczących wartości literackiej i historycznej poematu. Były zatem ciekawe rozmowy, piękne podziękowania i dedykacje dla czytelników.
Krzysztof Kwasiżur urodził się w Przemyślu, a mieszka w Furmanach koło Sandomierza. Poeta młodego pokolenia, prozaik, krytyk literacki, felietonista i autor tekstów wielu piosenek. Autor czterech komików poezji, licznych publikacji w czasopismach społeczno – kulturalnych i literackich. Pomysłodawca i redaktor naczelny „Przemyskiej Loży Artystycznej” – czasopisma i Spółdzielni Artystycznej. Członek RSTK w Przemyślu oraz SL „Witryna” w Stalowej Woli. „Wrzosowisko” wydało wydawnictwo „Pisarze.pl”.

IMG_5246

IMG_5222

IMG_5248

IMG_5225

IMG_5237

IMG_5236

IMG_5226

Materiały prasowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl