Kronika Policyjna

Kupujesz przez internet? Uważaj na oszustów

Kupujesz przez internet? Uważaj na oszustów

Niemalże co tydzień stalowowolska komenda policji  otrzymuje zgłoszenia o oszustwach dotyczących zakupów za pośrednictwem internetu. Klienci mimo tego, że zapłacili za towar nie otrzymują go. Policja radzi, by takie oszustwa zgłaszać, mimo tego, że kwoty nie są duże. Skuteczność działań służb w tych sprawach jest dosyć wysoka.

W ostatnim czasie jedna z wyższych kwot na jaką został oszukany mieszkaniec powiatu, to blisko 9 tys. zł.  Mężczyzna kupił przez internet bruk klinkierowy i tego towaru nie otrzymał. Inne przypadki oszustw dotyczących zakupów przez internet w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy jakie zostały zgłoszone do stalowowolskiej komendy, to m.in.  zakup klocków Lego za 120 zł, zbroi ochronnej na kłada za 370 zł, butów za 225 zł, telefonów komórkowych za 300 zł i za 657 zł, laptopów za 3,2 tys. i za 3 tys. zł, kierownicy do gier komputerowych za 511 zł, czy soczewek  kontaktowych za 72,88 zł. W prawie wszystkich tych przypadkach kupujący mimo tego, że wpłacili pieniądze nie otrzymali towaru ani zwrotu gotówki. Natomiast w przypadku zakupu jednego laptopa, kupujący zamiast nowego sprzętu otrzymał używany i o innych parametrach.

Jak zaznacza asp. sztab. Andrzej Walczyna ze stalowowolskiej komendy, przestępstwa dotyczące oszustw popełnianych przy sprzedaży internetowej są  dosyć częste zgłaszane zarówno przez  mieszkańców miasta jak i powiatu. Zalecałbym daleko idąca ostrożność.

- Bardzo często mieszkańcy korzystają z licznych portali internetowych, za pośrednictwem których można robić zakupy. Zwracajmy uwagę na opinie jakie są wystawiane sprzedającym, czy są tam  komentarze pozytywne, że to jest wiarygodna osoba. Jeśli pojawiają się informacje, że jest to nierzetelny sprzedawca, to lepiej zrezygnować z takiej oferty, gdyż można zostać naciągniętym i stracić pieniądze. Co prawda to często są kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych, ale też zdarzają się dużo wyższe kwoty, bo nawet kilka tysięcy. Są przypadki, że ktoś za pośrednictwem internetu kupuje kosztowne przedmioty, np. samochody – mówi policjant. Dlatego radzi, by korzystać z pewnych sprzedawców, czyli sprawdzonych sklepów internetowych, gdyż raczej zgłoszenia od oszukanych klientów takich sklepów raczej się nie zdarzają.

Podpowiada, że takie oszustwa warto zgłaszać na policję lub do prokuratury, choć może się wydawać, że strata kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych nie jest tego warta.
– Jeśli staniemy się ofiarą takiego nierzetelnego sprzedawcy, to zabezpieczmy prowadzoną z nim korespondencję,  smsy, maile, wszelkie próby kontaktu z taką osobą. Najlepiej z takimi wydrukami tej korespondencji udać się na komendę lub do prokuratury i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Takie dowody usprawnią złożenie zawiadomienia – radzi Andrzej Walczyna. Jak zaznacza skuteczność działań służb w tych sprawach jest dosyć wysoka.  Dodaje, że warto takie oszustwa zgłaszać, nie zważając na to, że kwota na jaką ktoś został oszukany nie jest duża.
– Być może takich osób, które „machnęły” na to ręką jest w skali kraju kilkaset. Zatem warto każdy taki przypadek zgłaszać – radzi policjant.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

303-153440

Pijany uratowany przed wychłodzeniem

stw24.pl23 lutego 2018
predkosc (Kopiowanie)

58 kontroli, 37 mandatów – podsumowanie akcji “Prędkość”

stw24.pl22 lutego 2018
303-153229

32-latkowie z Ukrainy odpowiedzą za kradzież rowerów

stw24.pl21 lutego 2018
303-153146

Pijani uratowani przed wychłodzeniem

stw24.pl20 lutego 2018
szlifierka

Kryminalne zagadki Stalowej Woli

stw24.pl19 lutego 2018
alkomat

20-latek prawem jazdy cieszył się niespełna rok

stw24.pl19 lutego 2018
policja3

Wyszła z domu w samych klapkach. Pomogli jej policjanci

stw24.pl19 lutego 2018
policja

Kobieta zasłabła w mieszkaniu. Interweniowały służby

stw24.pl19 lutego 2018
303-152851

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

stw24.pl19 lutego 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl