kultura i rozrywka

Magia sobotniej nocy

Magia sobotniej nocy

Raz do roku. Zawsze w maju, bo w maju noce są najpiękniejsze. Nawet gdy dżdży, jak to było tegorocznej Nocy Muzeów. Tradycja ma już przeszło 20-letnią historię. W Polsce nieco krótszą. Gdy startowały pierwsze Noce, nasze Muzeum Regionalne dopiero raczkowało. Dziś wymieniane jest na równi z wielkimi salami wystawienniczymi. Bo w Zamku Lubomirskich i okolicach się dzieje. Nawet w nocy.

Kulturalna noc z soboty na niedzielę rozpoczęła się już popołudniem wycieczką śladami sztuk wszelakich. Na muzealnych wycieczkach zawsze jest komplet i nie ma się co dziwić. Rzeźby na muzealnym dziedzińcu najlepiej dotykać („Galeria przez Dotyk”) nocą, bo mają wtedy swoją moc, ale czas popołudniowy można było spędzić chociażby w Muzeum Jana Pawła II. Wielu tak zresztą zrobiło. Można było też zatrzymać się na wystawie wspomnieniowej „Ze sportowych kronik ZKS Stal Stalowa Wola”, a już koniecznie na „Zawsze z Rozwadowem”. To tylko krok od Muzeum Regionalnego, a ileż historycznej treści.

Nie sposób było pominąć Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, tym bardziej, że z zewnątrz kusi oryginalną iluminacją. Wewnątrz, a dokładnie na najwyższej kondygnacji coraz więcej dzieł jednego z najsłynniejszych rozwadowian. Muzeum Regionalne, tuż przed Nocą Muzeów zakupiło dwie kolejne prace Karpińskiego. To imponujących rozmiarów „Pielgrzymi” z 1907 r. i dwa lata młodsza „Niedziela”. Pierwszy przedstawia pielgrzymów ciągnących do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zresztą sam autor chadzał. Cenna jest „Niedziela”, nazywana też „Kościołem paryskim”. Zakup tego płótna był możliwy dzięki dotacji Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To obraz z czasów paryskich twórczości A. Karpińskiego, a jego prace z tego okresu są głownie w rękach prywatnych i rzadko można je podziwiać. Do Galerii Karpińskiego chadza się z dziećmi. Dla pociech jest całe pierwsze piętro i gwarancja, że żadne się nudzić nie będzie.

Rodzinnie było też w samej „centrali” Muzeum Regionalnego przy ul. Sandomierskiej, gdzie na początku robione były nocne lampiony. Gdy dzieci już zasnęły, dorosłych zbudzili muzycy z LAO CHE. Zespół podtrzymał muzyczną renomę stalowowolskiego Muzeum, które na Noce zaprasza prawdziwe gwiazdy. Nie przeszkodziły mżawka, parasole i późna pora. Koncert skończył się grubo po północy i nikt z setek fanów go oglądających nie żałował. Niektórzy miejsca na dziedzińcu zajmowali jeszcze za dnia, a czasu oczekiwania uświetniały zgoła zgrabnymi koncertami Orkiestra Dęta MDK, Nadsańska Orkiestra Kameralna i debiutujący przed taką publiką Chór Dworski ze Stalowowolskiego Stowarzyszenia Artystycznego STOWART. To były trzy godziny klimatycznej muzyki i śpiewu.

Na poddaszu zamku Lubomirskich jest wystawa „Między Lwowem a Krakowem”, z czasów kiedy Rozwadów był ważnym węzłem kolejowym. Pod krokwiami magnackiej rezydencji można spędzić wiele czasu i dowiedzieć się nawet sensacji z lat świetności galicyjskiego miasteczka. Nowością sobotniej Nocy Muzeów była „Secesja”. Sprowadzone z kilku polskich muzeów eksponaty pokazują charakterystyczny styl, który był bodajże najkrótszym – 20 do 25. lat – ale niezwykle charakterystyczny dla przełomu XIX i XX w. Cudowna ornamentacja i inspiracja sztuką japońską to jego cechy, które były obecne od architektury po rękodzieła rzemieślnicze. I taki jest przekrój nowej wystawy, która będzie w MR do połowy lipca. Warto ją zobaczyć, już nie nocą, ale każdego muzealnego dnia.

noc 6 noc 4

noc 3

noc 2

noc 1

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

13

Karnawałowe zakończenie ferii

stw24.pl24 stycznia 2020
rodzinna niedziela muzeum

NIEDZIELA W MUZEUM

stw24.pl24 stycznia 2020
akademiaplakat

RUSZAMY Z POWIATOWĄ AKADEMIĄ NAUKI

stw24.pl23 stycznia 2020
IMG_5683

Stalowowolska MBP znów rozda przedszkolakom książki

stw24.pl23 stycznia 2020
15

Jak spędzają ferie uczniowie stalowowolskich szkół?

stw24.pl22 stycznia 2020
0001 (6)

III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia

stw24.pl21 stycznia 2020
plakat_mscisz_www

„Kołatanie do wrót nocy” Ryszarda Mścisza

stw24.pl20 stycznia 2020
szachy123445

Zagrają w MBP o Puchar Prezydenta

stw24.pl20 stycznia 2020
IMG_4465sdfsdfsdfsdf

WÓJT JAN PYRKOSZ UCZESTNICZYŁ W SPOTKANIU OPŁATKOWO-NOWOROCZNYM W JAROSŁAWIU

stw24.pl13 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl