W powiecie

Maryna znalazła chłopa

Maryna znalazła chłopa

Wyjątkowo barwne i jedyne w swoim rodzaju widowisko odbywa się co roku tego samego dnia w Radomyślu nad Sanem. Przyjeżdżają fotografowie z Polski prawie całej, dziennikarze i reporterzy. A radomyskie zapusty nie mogą się dobić do oficjalnego rejestru wydarzeń woj. podkarpackiego. Bo za daleko?

Mięsopust, czyli ostatni dzień przed Wielkim Postem zawsze był okazją do hulaszczych wyczynów. Drzewiej bywało, że możni zwalniali włościan z prac, by się normalnie wyhulali. I z tego wzięła się radomyska tradycja pochodu Maryny. Maryna się w karnawale zapomniała i na jego koniec została sama. W Radomyślu mówią – bez chłopa. Na ostatni dzień czepiła się byle kogo, byle w portkach i ciągnęła tego – trudno mówić – wybrańca, przed ołtarz. Po drodze chwaliła się chłopem wszem i wobec. Na post była już mężatką.

Takie przejście Maryny z wybrańcem i korowodem ma długie lata tradycji. Do dziś dba o okrasę ostatniego dnia karnawału Gizela Krajewska. Ma już 99 (!) lat i pamięć do tego, co „przed wojną”. A przed wojną drugą i pierwszą w Radomyślu bywały zapustne korowody, że ho, ho! Teraźniejsze różnią się stylizacją, ale grunt, że są. Orszak z parą młodych na czele wyrusza ostatnio z domostwa p. Krajewskiej. Idzie od drzwi do drzwi, czyli od sklepu do urzędu. W sklepie zawsze coś dostaje, z ośrodka zdrowia Maryna wychodzi ze świadectwem panieństwa (tylko w ten jeden dzień wydawane), w Urzędzie Stanu Cywilnego z tajemniczym wybrańcem bierze ślub (cywilny), a na koniec małżonkowie cywilni stają przed księdzem. Ksiądz przyjmuje weselników z nadobnością i do niego należy rozpoznanie wszystkich. Kto Maryna, kto jej wybraniec i kto z parafian kryje się pod pozostałymi przebraniami. Nie rozpozna, płaci fanty.

To chyba ostatni taki zapustny przemarsz na Podkarpaciu. Na sześć tygodni w Radomyślu nastanie spokój. W wielkanocną niedzielę znów o miasteczku – choć nim nie jest – z dwoma rynkami będzie głośno. Wtedy tymi samymi ulicami przejdą turki.

Orszak 1

MS

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

jeżówka

San na razie niegroźny

stw24.pl22 maja 2019
img_1472

W Antoniowie wybudują bibliotekę

stw24.pl22 maja 2019
zaleszany

OSP Dzierdziówka ma nowy samochód gaśniczy

stw24.pl8 maja 2019
policja11

Nietrzeźwi kierowcy w powiecie stalowowolskim

stw24.pl30 kwietnia 2019
Budzet18

Priorytety powiatu, czyli najpierw diety

stw24.pl16 kwietnia 2019
DSCF2698

Tradycje wielkanocne w Słomianej

stw24.pl15 kwietnia 2019
Boisko_Korabina (1)

Będzie boisko wielofunkcyjne w Korabinie

stw24.pl12 kwietnia 2019
DSC_0538

Czas na drogę Kielce – Przemyśl

stw24.pl11 kwietnia 2019
sowa

Katolicki knebel biskupa

stw24.pl5 kwietnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl