W powiecie

Maryna znalazła chłopa

Maryna znalazła chłopa

Wyjątkowo barwne i jedyne w swoim rodzaju widowisko odbywa się co roku tego samego dnia w Radomyślu nad Sanem. Przyjeżdżają fotografowie z Polski prawie całej, dziennikarze i reporterzy. A radomyskie zapusty nie mogą się dobić do oficjalnego rejestru wydarzeń woj. podkarpackiego. Bo za daleko?

Mięsopust, czyli ostatni dzień przed Wielkim Postem zawsze był okazją do hulaszczych wyczynów. Drzewiej bywało, że możni zwalniali włościan z prac, by się normalnie wyhulali. I z tego wzięła się radomyska tradycja pochodu Maryny. Maryna się w karnawale zapomniała i na jego koniec została sama. W Radomyślu mówią – bez chłopa. Na ostatni dzień czepiła się byle kogo, byle w portkach i ciągnęła tego – trudno mówić – wybrańca, przed ołtarz. Po drodze chwaliła się chłopem wszem i wobec. Na post była już mężatką.

Takie przejście Maryny z wybrańcem i korowodem ma długie lata tradycji. Do dziś dba o okrasę ostatniego dnia karnawału Gizela Krajewska. Ma już 99 (!) lat i pamięć do tego, co „przed wojną”. A przed wojną drugą i pierwszą w Radomyślu bywały zapustne korowody, że ho, ho! Teraźniejsze różnią się stylizacją, ale grunt, że są. Orszak z parą młodych na czele wyrusza ostatnio z domostwa p. Krajewskiej. Idzie od drzwi do drzwi, czyli od sklepu do urzędu. W sklepie zawsze coś dostaje, z ośrodka zdrowia Maryna wychodzi ze świadectwem panieństwa (tylko w ten jeden dzień wydawane), w Urzędzie Stanu Cywilnego z tajemniczym wybrańcem bierze ślub (cywilny), a na koniec małżonkowie cywilni stają przed księdzem. Ksiądz przyjmuje weselników z nadobnością i do niego należy rozpoznanie wszystkich. Kto Maryna, kto jej wybraniec i kto z parafian kryje się pod pozostałymi przebraniami. Nie rozpozna, płaci fanty.

To chyba ostatni taki zapustny przemarsz na Podkarpaciu. Na sześć tygodni w Radomyślu nastanie spokój. W wielkanocną niedzielę znów o miasteczku – choć nim nie jest – z dwoma rynkami będzie głośno. Wtedy tymi samymi ulicami przejdą turki.

Orszak 1

MS

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019
AGN_4817.NEF_

Nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl11 lipca 2019
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szum szprych i …korki

stw24.pl4 lipca 2019
wojsko_13

Na poligonie zmarł żołnierz WOT

stw24.pl1 lipca 2019
Opera Zdjęcie_2019-06-26_140035_www.zaleszany.pl

Z nagrodą Wójta Gminy Zaleszany na wakacje

stw24.pl26 czerwca 2019
wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl