kultura i rozrywka

Matejko, Michałowski, Chełmoński…

Matejko, Michałowski, Chełmoński…

MATEJKO, MICHAŁOWSKI, CHEŁMOŃSKI, PANKIEWICZ, WYCZÓŁKOWSKI … NA WYSTAWIE W MUZEUM.

11 września w najbliższy piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa pn. Od Matejki do Utagawy. Rysunki i ryciny z kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Rysunki, akwarele, pastele i grafiki ze zbiorów muzealnych lubelskiej uczelni zostaną zaprezentowane z okazji otwarcia nowego gmachu Instytutu Inżynierii Środowiska KUL w Stalowej Woli.

Jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mało znanymi dziełami tak wybitnych artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz, Stanisław Noakowski, czy Leon Wyczółkowski. Dopełnieniem prezentacji jest wybór miedziorytów nowożytnych, sztychowanych m.in. przez Dominicusa Custosa, Willema Jacobsz. Delffa, Charlesa de La Haye i Claude’a Roya oraz japońskich drzeworytów barwnych m.in. Ichiyuusaiego (Utagawy) Kuniyoshiego i Hasuiego Kawase. Pokazywane na wystawie prace na papierze pochodzą z darów Księdza Prof. Władysława Smolenia, Olgi i Tadeusza Litawińskich, Krystyny Hartleb oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powołano do życia w 1918 r. w celu kształcenia i prowadzenia badań w duchu równowagi pomiędzy nauką i wiarą. Ważną rolę w tym procesie przewidziano dla uniwersyteckich zbiorów sztuki. Ich początki przypadają na rok 1932, kiedy to ksiądz kanonik Jan Władziński (1861-1935), znany w środowisku lubelskim patriota, społecznik, a także „skrzętny zbieracz pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”, ofiarował lubelskiej uczelni swoją bogatą kolekcję. Obok obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego znalazły się w niej przedmioty o charakterze sentymentalno-patriotycznym, numizmaty i militaria, a nawet osobliwe twory natury. Początkowo muzealia rozlokowane zostały „w przygodnych szafach, komodach i gablotach, a w przyszłości otrzymać miały stosowne urządzenia muzealne”.

Czas pomyślnego rozwoju Muzeum zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej. W grudniu 1939 r. zbiory zostały zajęte przez Niemców i – jak się wydaje – bezpowrotnie utracone.
W odradzającym się po wojnie Uniwersytecie nie zapomniano jednak o przedwojennych tradycjach muzealnych. Dzięki zaangażowaniu władz uczelni oraz niezwykłej ofiarności instytucji kościelnych i osób prywatnych na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat udało się zgromadzić w KUL przeszło 1700 obiektów.

Zbiory zorganizowane zostały według zasad i standardów muzealnych, jednak ich nadrzędnym zadaniem jest pełnienie roli warsztatu dydaktyczno-badawczego, w którym pracownicy naukowi prowadzą laboratoryjne i ćwiczeniowe zajęcia ze studentami historii sztuki z zakresu konserwacji, muzealnictwa, inwentaryzacji i ochrony zabytków. Dzięki owocnej współpracy z muzeami bogate zbiory sztuki KUL mogą być prezentowane szerokiej publiczności.

dr Krzysztof Przylicki
kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2015 r. w stalowowolskim budynku Instytutu Inżynierii Środowiska KUL
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli ekspozycja będzie dostępna od 11 września.
Kurator wystawy: dr Krzysztof Przylicki, kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Polska Cup

Największy turniej piłkarski w Polsce zawita do Stalowej Woli

stw24.pl24 lipca 2019
Grudzień i Agratina 3

Rusza 29. Międzynarodowy Festiwal

stw24.pl1 lipca 2019
IMG_5259

Lato z książką w autobusie

stw24.pl1 lipca 2019
04

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

stw24.pl11 czerwca 2019
blue-sky-1142133

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl31 maja 2019
bard 1

Bard Wolności w młodej interpretacji

stw24.pl28 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl