W Stalowej Woli

Miasto przystępuje do realizacji Centrum Aktywności Seniora

Miasto przystępuje do realizacji Centrum Aktywności Seniora

Za przeszło 4 mln. zł miasto zbuduje Centrum Aktywności Seniora. Kwota może wbijać w zdumienie, ale będzie to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Zresztą, na czym tu oszczędzać. Prawie co piąty obywatel Stalowej Woli jest już seniorem.

O CAS mówi się już od kilku lat. Mniej więcej tyle czasu zajęło wyszukiwanie miejsca pod Centrum. Znalazło się w „Centrum 4”. Po wyprowadzce sklepu meblowego Spółdzielnia Mieszkaniowa miała problem z wynajęciem dużej powierzchni na piętrze. Chodzi wszak o 1 tys. m kw. Dokładnie tylu metrów szukało miasto. Szkoda, że na piętrze, ale lokalizacja przy Al. Jana Pawła II jest wyśmienita. Reszta w rękach i głowach architektów. Znając szczodrość miasta, ci od razu wzięli się do pracy. Radni dali prezydentowi wolną rękę, więc Lucjusz Nadbereżny rozwinął przed Radą Seniorów plany, które nawet u młodego mogłyby powstrzymać oddech. Dodajmy, że było to podczas obrad Miejskiej Rady Seniorów, pierwszy raz transmitowanej on-line, czyli na cały świat.

Świat więc usłyszał, że duża część lokalu na piętrze zajmie sala widowiskowo-artystyczna z widownią na 65 miejsc i składaną sceną. W sąsiedztwie będą sale do nauki języków obcych, komputerowa, kuchenna, do prac ręcznych, fitness i do prób wokalnych. Znajdzie się pokój dla prawnika i pielęgniarki. Ze względu na dyżury przedstawicielki służby zdrowia, będzie możliwość organizowania szczepień bez potrzeby fatygowania się do przychodni. Będzie też oczywiście kawiarenka z barem. Sponsor daje architektom zadanie wyjścia na dach. Ma się na nim znaleźć letni taras na wzór ogrodu z roślinnymi podcieniami. Obecne schody będą pełniły funkcję wyjścia awaryjnego. Komunikację z parteru na piętro przejmie winda. Jest ona niezbędna nie tylko ze względu na wiek odwiedzających CAS. Centrum musi być dostępne dla niepełnosprawnych. I trzeba jeszcze wyjaśnić, że drzwi CAS będą otwarte dla wszystkich seniorów, nie tylko tych zorganizowanych w kołach emerytóe czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

CAS w „Centrum 4” otworzy się dla seniorów pod koniec przyszłego roku. Będzie powstawało w systemie projektuj i buduj, czyli kto przedstawi najlepszy projekt, dostanie zlecenia na przebudowę wnętrza na pierwszym piętrze „Centrum 4”. Dostosowanie obecnych murów do potrzeb CAS pochłonie ponad 3 mln. zł. 800 tys. zł magistrat zarezerwował na samo wyposażenie. Koszty te nie obejmują jeszcze wynajmu, bo jest to budynek SM i miasto negocjuje zasady dzierżawy 10. arów powierzchni pod dachem.

Marcin Swobodny 

Taras-5

Taras-3

Taras-2

CAS_audytorium_2

fot: UM Stalowa Wola 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019
DSC_0511

Umowa na przebudowę drogi Zaklików–Borów podpisana

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl