Bez kategorii

Mieszkańcy mówią dość nocnemu hałasowi

Mieszkańcy mówią dość nocnemu hałasowi

- Kto nam wreszcie może pomóc, przecież w nocy przy otwartym oknie nie można spać, bo jest stały hałas, który dochodzi ze strefy przemysłowej. Władze miasta obiecywały, że z tym problemem coś zrobią, ale jak na razie nic się nie dzieje w tej sprawie – mówi mieszkanka os. Fabrycznego w Stalowej Woli, która interweniowała w tej kwestii w naszej redakcji.

Mówi, że ma już dość stałego hałasu, zresztą zaznacza, że nie są to tylko jej odczucia, ale wielu innych osób. Stały hałas, który jest w nocy, ma różne natężenie, szczególnie w ubiegłym tygodniu był szczególnie uciążliwy. – Ja już nie wiem co możemy zrobić. Wiem, że żyjemy w przemysłowym mieście, ale to nie tłumaczy tego, że mamy być stale narażeni na takie niedogodności. A zakłady najbardziej hałasuje nocą, gdy energia jest tańsza. Interweniowałam w tej sprawie w urzędzie miasta, byłam tylko odsyłana do kolejnych osób. W Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska usłyszałam, że mogę w tej spawie napisać petycję – mówi kobieta.

Temat nocnego hałasu w mieście był już wielokrotnie poruszany. Sami mieszkańcy mogą sprawdzić  jakie jest natężenie hałasu w Stalowej Woli na stronie www.air24.pl. Są tam umieszczane wyniki badań z miejskiej stacji monitoringu jakości powietrza i hałasu. Średnio natężenie wynosi około 50 – 70 dB. Choć np. 29 sierpnia wartości te wynosiły ok. 80 dB.

Sprawę hałasu i zanieczyszczenia powietrza w mieście poruszali wielokrotnie radni miejscy Urszula Serafin-Bąk i Mariusz Kunysz.

- Dziś sprawdzałem wyniki na stronie internetowej miejskiej stacji, jestem zszokowany kilkunastoprocentowym przekroczeniem norm hałasu. Sam na co dzień to słyszę. Nawet o godzinie 1 w nocy, gdy się otworzy okno, to hałas jest potężny. W tej sprawie zabiorę po raz kolejny głos na najbliższej sesji rady miasta. Jestem do tego zmuszony. Zwrócę się tak do prezydenta jak i do wszystkich przedsiębiorców. Ja nie wiem, kto jest sprawcą tego hałasu, mogę się jedynie domyślać, ale to muszą wykazać badania. W nocy jest tak potężny huk, że ja czegoś takiego nie pamiętam, a mieszkam w Stalowej Woli 65 lat. Prezydent musi podjąć konkretne działania – mówi radny Mariusz Kunysz, zaznacza, że w październiku ma się odbyć konferencja w tej sprawie.

Zapytaliśmy w Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie czy inspekcja prowadzi pomiary hałasu w Stalowej Woli i jakie są ich wyniki. Jak informuje Katarzyna Piskur, rzecznik inspekcji, tarnobrzeska delegatura WIOŚ wielokrotnie wykonywała badania natężenia hałasu w środowisku w Stalowej Woli.

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska WIOŚ w Rzeszowie w 2016 r. prowadził pomiary hałasu kolejowego linii kolejowej nr 68 w 4 punktach pomiarowych, w tym w punkcie pomiarowym przy ul. Makowej w Stalowej Woli.
Wartość równoważnego poziomu hałasu w ciągu dnia wyniosła 61,3 dB, a w porze nocnej 64,6 dB.  Zgodnie z kryteriami ustalonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku wynoszą one dla terenów bezpośrednio przylegających do badanych linii kolejowych odpowiednio: w porze dnia 61 dB, zaś w porze nocy 56 dB. W punkcie pomiarowym w Stalowej Woli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych standardów akustycznych w stosunku do funkcji spełnianej przez teren, zarówno w porze dnia, jak i w porze nocy.

Jak informuje inspekcja, również z badań przeprowadzonych w ramach kontroli WIOŚ w Rzeszowie, przez tarnobrzeską delegaturę, wynika, że normy natężenia hałasu na terenie Stalowej  Woli są przekraczane. Źródłem hałasu są przede wszystkim zakłady przemysłowe zlokalizowane w rejonie byłej Huty Stalowa Wola. Zakłady na tym terenie są na bieżąco kontrolowane przez WIOŚ w Rzeszowie.

Jak zaznacza rzecznik WIOŚ, inspekcja przeprowadzając pomiary natężenia hałasu nie jest w stanie jednoznacznie określić źródła tego hałasu. Zwykle pochodzi on od wielu podmiotów i nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie podmiotu, który przekracza normy w zakresie emisji hałasu w taki sposób, aby wymierzyć administracyjną karę pieniężną.
Wyniki uzyskanych badań na bieżąco przekazywane są do organów wydających pozwolenia na korzystanie ze środowiska, w tym również na emitowanie hałasu do środowiska, którymi są Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz organy samorządowe, aby dokonywały kwalifikacji i ustanawiały strefy wymagające ochrony przed hałasem (tereny chronione akustycznie), a także brały pod uwagę uzyskane wyniki podczas ustalania warunków pozwoleń na korzystanie ze środowiska.

Interwencje kierowane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie dotyczące uciążliwości związanych z hałasem w Stalowej Woli są uwzględniane w planowaniu działalności kontrolnej na tym terenie.

Inspekcja zaznacza, że pomiary hałasu komunikacyjnego w 2016 r. na terenie Stalowej Woli przy ul. Komisji Edukacji Narodowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871  prowadził również Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wartość równoważnego poziomu hałasu w porze dnia wyniosła 64,8 dB, zaś w porze nocy 57,8 dB. Również w tym punkcie pomiarowym wystąpiło przekroczenie dopuszczalnych standardów akustycznych w stosunku do funkcji spełnianej przez ten  teren zarówno w dzień jak i w nocy.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

 1. Zahuczana

  3 września 2017 at 20:28

  Interweniuję w sprawie hałasu od 3 lat – łącznie z petycjami z podpisami mieszkańców, listami – i co? i nic.
  Odpowiedzi WIOSiu w Tarnobrzegu ( mam kilka do wglądu) co najwyżej mają na celu uczynić z interweniującego idiotę.
  Nie dość że podają niezgodne z ustawą prawo ochrony środowiska to po żadnym piśmie nie wszczęto kontroli- a podano wyniki pomiarów z 2013 (!moje pismo z 2015 r.) – a teraz napisano że planowane kontrolne pomiary odbędę się za 1 czy 2 lata.
  Bez programu interwencyjnego ta sprawa ciągle będzie zamiatana pod dywan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Majka

  7 września 2017 at 15:59

  Mam wrażenie że najwyższy czas zainteresowć tematem media.Jednak nie tylko lokalne.Przydałby się interwencja medialna na poziomie ogólnopolskim.
  Jednocześnie proszę zwrócić uwagę na naganną postawę prezydenta Nadbereżnego.W czasie kiedy starał się o urząd był niezwykle aktywny na polu nagłaśniania tematu zakłócania ciszy nocnej przez strefę przemysłową.Teraz – udaje,że sprawa nocnego hałasu w mieście nie istnieje.Hipokryzja w czystej formie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Bez kategorii

jhvhjg

Ćwiczenia wojskowe na poligonie w Nowej Dębie

stw24.pl28 grudnia 2018
office-1548293_960_720

Co warto wiedzieć przed wakacjami ?

stw24.pl24 czerwca 2018
turniej (1)

Zagrali najlepsi tenisiści z kraju

stw24.pl20 czerwca 2018
stawy

Opozycja nadal pyta o “bombę ekologiczną”

stw24.pl12 czerwca 2018
glowne

Poetyckie spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz

stw24.pl28 maja 2018
IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
plakat huta2

Jakie maszyny w przyszłości wyprodukuje Huta?

stw24.pl28 kwietnia 2018
1

HSW rozpoczęła nowoczesne spawanie wież i korpusów dla Krabów

stw24.pl27 kwietnia 2018
turbia lotnisko

Czy Stalowa Wola będzie mieć swoje lotnisko?

stw24.pl23 kwietnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl