W Stalowej Woli

Miliony pompowane w Rozwadów

Miliony pompowane w Rozwadów

Żadna inna dzielnica Stalowej Woli nie dostała tak wysokiego jednorazowego wsparcia, jak teraz dostaje Rozwadów. W ciągu kilku lat w infrastrukturę tego starego galicyjskiego miasteczka zostanie wpompowanych 30 mln. zł. Więcej niż połowę tej sumy pochłonie przebudowa centrum. – I wreszcie Stalowa Wola będzie miała rynek z prawdziwego zdarzenia – nie kryje dumy prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent jest dumny zwłaszcza z dotacji, o jakiej w ostatnich dniach zapewnił go marszałek Władysław Ortyl. Na rewitalizację rozwadowskiego rynku miasto dostanie – głównie z unijnych pieniędzy – aż 10 mln. zł. Więcej nie było można. Zarząd Województwa rozdzielił pieniądze na miejskie obszary funkcjonalne (MOF). Centrum Rozwadowa będzie rewitalizowane właśnie w ramach takiego MOF, który Stalowa Wola realizuje wspólnie z Niskiem i Pysznicą. Obiecane teraz pieniądze zostaną zainwestowane tylko w Stalowej Woli, a dokładnie w XVII-wiecznym Rozwadowie.

Rynek całkowicie zmieni wygląd i funkcję. Przede wszystkim zniknie dominujący tam dzisiaj asfalt, a zastąpi go estetyczny bruk o różnych kolorach. W symbolicznej formie brukowego obrysu pojawi się nawet spalony pod koniec wojny ratusz. Również studnia, która kiedyś na rynku była. Chodniki przy domach zostaną znacząco poszerzone, tak że kupcy w dogodnych dniach będą mogli wyjść z towarem przed sklep, a restauratorzy wystawić stoliki.

Przybędzie parkingów i całkowicie zmieni się organizacja ruchu w obrębie rynku. Nie będzie już przystanków dla autobusów i busów, a z komunikacji publicznej na rynku zatrzymywać się będą tylko autobusy elektryczne. Lokalizację zmienią rozwadowskie pomniki, w tym popiersie Jana III Sobieskiego. Nowe oblicze dostaną też okalające rynek kamieniczki. Przygotowywany jest projekt historycznych elewacji i właściciele domów, którzy zdecydują się na dostosowanie do tego projektu, dostaną ulgi podatkowe. Uzupełnieniem rewitalizacyjnego zrywu będzie fontanna, bez której dziś nie można wyobrazić sobie żadnego rynku.

Równolegle z rynkiem odbudowywany będzie gmach „Sokoła”. W przyszłości będzie on filią Miejskiego Domu Kultury z małą salą widowiskową i pomieszczeniami do prób dla grup artystycznych. Przetarg na „Sokół” jest już rozstrzygnięty; postępowanie które wyłoni wykonawcę rynku powinno się rozstrzygnąć wiosną, by jak najszybciej można było ruszyć z realnymi robotami. W 2020 r. miejską wigilię będzie już można urządzić w scenerii odnowionego rynku. Ambitne zadanie pochłonie do 18 mln. zł. Miasto najbardziej „uderzy po kieszeni” wymiana pajęczyny sieci elektroenergetycznych, bo może to kosztować nawet 5 mln. zł.

Odrębną sprawą są rozwadowskie ulice, na których odbudowę magistrat dofinansowania nie ma. Zanim robotnicy pojawią się na rynku, nową jakość dostaną ulice takie jak: Jagiellońska, Kopernika i Dąbrowskiego, bo muszą być jakieś objazdy rynku. W dalszej kolejności przebudowywane będą: Poprzeczna, Przedwiośnie, Kochanowskiego, Strażacka i Targowa. Gdy się doda pieniądze na przebudowę ulic do kosztu rewitalizacji rynku oraz „Sokoła”, wyjdą faktycznie duże pieniądze. Ale nie ma co rozwadowiakom zazdrościć. Od wojny do schyłku mieszczańskiej samodzielności inwestycji w infrastrukturę Rozwadowa prawie nie odnotowano, a po wchłonięciu go przez Stalową Wolę tym bardziej. Pora zaszłości naprawić.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

psp11-1000x600

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

stw24.pl21 marca 2019
Pobiegli RDS

Pobiegli prawym brzegiem Sanu

stw24.pl21 marca 2019
poradniakonf

Tworzą wspólną profilaktykę dla dzieci i młodzieży

stw24.pl21 marca 2019
5

Wizyta Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Hucie Stalowa Wola S.A.

stw24.pl21 marca 2019
IMG_8773

Miejska Stacja Paliw oficjalnie otwarta

stw24.pl20 marca 2019
Nowy stadion

Nowy sezon na nowym stadionie

stw24.pl20 marca 2019
303-182220

W wypadku na ul. Okulickiego ucierpiał motorowerzysta

stw24.pl20 marca 2019
IMG_7942

O mieście z radnymi

stw24.pl19 marca 2019
psp11-1000x600

Powrót komuny w szkołach?

stw24.pl19 marca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl