W powiecie

Myśliwi edukują uczniów

Myśliwi edukują uczniów

Koła Łowieckie „Głuszec” Tarnobrzeg, ”Leśnik” Tarnobrzeg oraz „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Nasadzanie drzewek, poznawanie świata przyrody czy podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych to tylko niektóre akcje realizowane w ramach projektu.

Koła Łowieckie były jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich pomysłów na swoje projekty. Łączna pula pozyskanych środków finansowych przez Koła Okręgu Tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tyś. złotych.

1

Projekty realizowane były od sierpnia do grudnia 2016 r. Bezpośrednimi beneficjentami byli uczniowie Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej i w Radomyślu nad Sanem oraz Zespół Szkół w Grębowie wraz ze szkołami podstawowymi w Krawcach i Wydrzy. Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość zrzeszyć się w ramach projektów w tzw. Koła Miłośników Przyrody, zaś dla gimnazjalistów ofertę stanowiło zrzeszenie w grupach tzw. Zielonego Wolontariatu. Opiekę nad uczniami w ramach projektów sprawowały powołani ze środowiska nauczycielskiego i członków „Leśnika”, „Głuszca” i „Nadwiślańskiego”- Animatorzy, realizując przy tym ściśle określone plany działań i akcji.

W ramach inicjatyw wdrożone zostały takie akcje jak: „Zielone płuca mej wsi” – akcja polegająca na wspólnym nasadzaniu drzewek przez myśliwych i młodzież w obrębie ich miejsc zamieszkania oraz na obwodach łowieckich, akcja „Stop dzikim wysypiskom śmieci” – polegająca na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci tabliczkami specjalnie zaprojektowanymi przez dzieci i młodzież, akcja „Lisie nory”- polegająca na spacerach po wałach, gdzie oprócz poznawania zasobów fauny i flory bytującej nad rzeką San i Łęg uczestnicy weryfikowali stan wałów pod kątem obecności w nim nor zwierząt, które naruszają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców regionu, akcja „Ewidencja zasobów naturalnych” – polegała na prezentacji zasobów przyrodniczych obwodów łowieckich Kół oraz ukazaniu gatunków fauny i flory żyjących w tych obwodach.

W ramach działań blisko 1000 uczniów uczestniczyło w warsztatach recyklingowych pod hasłem „Ze starego coś nowego”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z możliwością tworzenia zabawek i innych przedmiotów użytkowych z odpadów. Elementem projektów były również konkursy plastyczno-fotograficzne ukierunkowane na ukazanie cennych przyrodniczo obszarów oraz zachęcające do szacunku przyrody.

Uzupełnieniem działań myśliwych na rzecz dzieci i młodzieży były edukacyjne wizyty studyjne. Pierwsza z nich odbyła się na terenie Lasów Janowskich (Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim). Dzięki doborowi lokalizacji miejsca wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznać się m.in. z przyrodniczymi ścieżkami edukacyjnymi w Kompleksie Promocyjnym Lasy Janowskie (obszar rezerwatów przyrody), gdzie pod okiem myśliwych poznawali zasoby naturalne środowiska leśnego.

2

Druga z wizyt odbyła się do Roztoczańskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie). Miejscem docelowym był Zwierzyniec, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Przyrody oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego. W tej wizycie udział wzięło łącznie ponad 120 uczniów.

Podsumowanie projektów miało formę imprez otwartych, na których oprócz prezentacji efektów działań dzieci i młodzieży odbyły się quizy i konkursy z nagrodami. Kampania towarzysząca projektom miała na celu uświadomienie społeczności lokalnej, jak ważną rolę odgrywa środowisko naturalne w życiu człowieka.

Z uwagi na fakt pozyskania środków finansowych przez Koła z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wszelki udział uczestników w projekcie był bezpłatny. Edukacja przyrodnicza to zadanie statutowe Polskiego Związku Łowieckiego, zaś pomysł na tą formę działalności, jaki realizowały Koła z Okręgu Tarnobrzeskiego, stanowi innowację na skalę Polski.

4

źródło: Powiat Stalowowolski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

mapa-stalowa-wola-i-nisko1

Jest wykonawca obwodnicy Stalowej Woli i Niska.

stw24.pl20 czerwca 2017
19238051_1731686336871856_3865840018587193164_o

Akademia piłkarska najlepsza w Monachium

stw24.pl20 czerwca 2017
GLOWNE

Powiat można zwiedzać na dwóch kółkach

stw24.pl12 czerwca 2017
alkomat

Nietrzeźwy wjechał w ogrodzenie

stw24.pl8 czerwca 2017
rowery glowne

Rowerami przejechali prawie całą Polskę

stw24.pl7 czerwca 2017
piknik4

Piknik Rodzinny w Krzakach

stw24.pl6 czerwca 2017
ship-139895_1280-1000x600

Uwaga! Zawyją syreny

stw24.pl5 czerwca 2017
kapliczka radomysl

Ratują zabytkową kapliczkę

stw24.pl2 czerwca 2017
powiat rajd

Nadjeżdża 5. Rodzinny Powiatowy Rajd Rowerowy!

stw24.pl1 czerwca 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl