W powiecie

Myśliwi edukują uczniów

Myśliwi edukują uczniów

Koła Łowieckie „Głuszec” Tarnobrzeg, ”Leśnik” Tarnobrzeg oraz „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Nasadzanie drzewek, poznawanie świata przyrody czy podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych to tylko niektóre akcje realizowane w ramach projektu.

Koła Łowieckie były jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich pomysłów na swoje projekty. Łączna pula pozyskanych środków finansowych przez Koła Okręgu Tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tyś. złotych.

1

Projekty realizowane były od sierpnia do grudnia 2016 r. Bezpośrednimi beneficjentami byli uczniowie Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej i w Radomyślu nad Sanem oraz Zespół Szkół w Grębowie wraz ze szkołami podstawowymi w Krawcach i Wydrzy. Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość zrzeszyć się w ramach projektów w tzw. Koła Miłośników Przyrody, zaś dla gimnazjalistów ofertę stanowiło zrzeszenie w grupach tzw. Zielonego Wolontariatu. Opiekę nad uczniami w ramach projektów sprawowały powołani ze środowiska nauczycielskiego i członków „Leśnika”, „Głuszca” i „Nadwiślańskiego”- Animatorzy, realizując przy tym ściśle określone plany działań i akcji.

W ramach inicjatyw wdrożone zostały takie akcje jak: „Zielone płuca mej wsi” – akcja polegająca na wspólnym nasadzaniu drzewek przez myśliwych i młodzież w obrębie ich miejsc zamieszkania oraz na obwodach łowieckich, akcja „Stop dzikim wysypiskom śmieci” – polegająca na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci tabliczkami specjalnie zaprojektowanymi przez dzieci i młodzież, akcja „Lisie nory”- polegająca na spacerach po wałach, gdzie oprócz poznawania zasobów fauny i flory bytującej nad rzeką San i Łęg uczestnicy weryfikowali stan wałów pod kątem obecności w nim nor zwierząt, które naruszają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców regionu, akcja „Ewidencja zasobów naturalnych” – polegała na prezentacji zasobów przyrodniczych obwodów łowieckich Kół oraz ukazaniu gatunków fauny i flory żyjących w tych obwodach.

W ramach działań blisko 1000 uczniów uczestniczyło w warsztatach recyklingowych pod hasłem „Ze starego coś nowego”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z możliwością tworzenia zabawek i innych przedmiotów użytkowych z odpadów. Elementem projektów były również konkursy plastyczno-fotograficzne ukierunkowane na ukazanie cennych przyrodniczo obszarów oraz zachęcające do szacunku przyrody.

Uzupełnieniem działań myśliwych na rzecz dzieci i młodzieży były edukacyjne wizyty studyjne. Pierwsza z nich odbyła się na terenie Lasów Janowskich (Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim). Dzięki doborowi lokalizacji miejsca wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznać się m.in. z przyrodniczymi ścieżkami edukacyjnymi w Kompleksie Promocyjnym Lasy Janowskie (obszar rezerwatów przyrody), gdzie pod okiem myśliwych poznawali zasoby naturalne środowiska leśnego.

2

Druga z wizyt odbyła się do Roztoczańskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie). Miejscem docelowym był Zwierzyniec, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Przyrody oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego. W tej wizycie udział wzięło łącznie ponad 120 uczniów.

Podsumowanie projektów miało formę imprez otwartych, na których oprócz prezentacji efektów działań dzieci i młodzieży odbyły się quizy i konkursy z nagrodami. Kampania towarzysząca projektom miała na celu uświadomienie społeczności lokalnej, jak ważną rolę odgrywa środowisko naturalne w życiu człowieka.

Z uwagi na fakt pozyskania środków finansowych przez Koła z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wszelki udział uczestników w projekcie był bezpłatny. Edukacja przyrodnicza to zadanie statutowe Polskiego Związku Łowieckiego, zaś pomysł na tą formę działalności, jaki realizowały Koła z Okręgu Tarnobrzeskiego, stanowi innowację na skalę Polski.

4

źródło: Powiat Stalowowolski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

lucjusz_nadberezny_wyr

Dostawczak zamiast czołgu.

stw24.pl19 marca 2018
pias_prez4

Mariusz Piasecki o Nadbereżnym .”oszust” i “szkodnik”!

stw24.pl15 marca 2018
jerzy

Można wygrać z PiS-em.?

stw24.pl11 marca 2018
duospa

Ośrodek terapeutyczny dla pedofilów i alkoholików w Radomyślu nad Sanem?

stw24.pl2 marca 2018
wybuch

Przez cały miesiąc będzie głośno w naszym mieście i nie tylko

stw24.pl2 marca 2018
kasownik_autobus

Nowa linia będzie kursować do Pysznicy

stw24.pl27 lutego 2018
plennikowski

Jedna gmina różne światy

stw24.pl16 lutego 2018
glowne

Wyjątkowa noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

stw24.pl12 lutego 2018
glowne

Adam Stachowiak najpopularniejszym sportowcem portalu stw24.pl

stw24.pl10 lutego 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl