W Stalowej Woli

Na jesieni będzie “nowa” ul. Poniatowskiego

Na jesieni będzie “nowa” ul. Poniatowskiego

- Bardzo często mieszkańcy mówili, że nie wierzą, że ta inwestycje dojdzie do skutku. Dziś, po podpisaniu umowy, myślę że uwierzą. Mamy zabezpieczenie finansowe, są w budżecie pieniądze –  zapewniał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski podczas podpisywania umowy na rozbudowę ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli. Pierwsze roboty rozpoczną się już w marcu, a finał inwestycji planowany jest na 10 listopada tego roku.

poniatowskiego umowa 2
Jak przypomniał starosta projekt na tę inwestycję został wykonany pięć lat temu. Początkowo  zadanie to było prawie niemożliwe do realizacji, gdyż  przerastało możliwości samorządu, bo wartość prac wynosiła 16,5 mln zł.
Firma, która dziś podpisuje umowę wygrała przetarg za cenę 9,73 mln zł. To nie jest sztywna kwota, może ulec jeszcze pewnej zmianie. W czasie realizacji mogą wystąpić dodatkowe prace, to zadanie bardzo trudne i złożone. Dla mnie jest to najważniejsza inwestycja w tej kadencji, z uwagi tak na jej zakres, jak i na istotę tej drogi, która jest jedną z ważniejszych w Stalowej Woli. Chcielibyśmy, by po remoncie ta ulica była bezpieczna, wygodna dla kierowców. Ruch rowerowy zostanie wyprowadzony na ścieżki, będą chodniki, zostanie wykonana cała infrastruktura podziemna, a także nowe ledowe oświetlenie. Będą dwa skrzyżowania z ruchem okrężnym  w okolicy sklepu Lidl oraz na skrzyżowaniu z ul. KEN, a także wyniesione skrzyżowanie w okolicach ochronki. Mam nadzieję, że ta droga  po zakończeniu prac będzie bezpieczna – mówił starosta Zarzeczny.

Maciej Łukaszek, dyrektor techniczny rzeszowskiego oddziału firmy Strabag, zaznaczał, że największe wyzwanie jaki czeka wykonawce, to budowa kanalizacji i utrudnienia w ruchu związane z inwestycją. – Ze te utrudnienia już teraz możemy przeprosić mieszkańców i użytkowników. Nowa organizacja ruchu będzie konsultowana z przedsiębiorcami, którzy mają siedziby przy tej ulicy, a także z mieszkańcami.  Mam nadzieję, że nie będzie większych utrudnień i inwestycję zrealizujemy w terminie – zapewniał.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny gratulował staroście, zarządowi i służbom starostwa skutecznego przygotowania tej trudnej inwestycji i pozyskania dofinansowania nie tylko z miasta Stalowej Woli, ale także z rządowego programu budowy dróg lokalnych. – Dla nas, jako samorządu miasta, to jest ulica strategiczna, która odpowiada za bezpieczeństwo i komunikację kilkunastu tysięcy mieszkańców, którzy codziennie się tamtędy poruszają. Jestem przekonany, że to będzie piękna inwestycja, która przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Mam tę satysfakcję, że wspólnie z panem starostą możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa. Ulica ta była w naszym wspólnym programie samorządowym zapisana jako inwestycja, która będzie realizowana razem z powiatem. Dlatego wsparcie z miejskiego budżetu w wysokości 3,5 mln zł było dla nas zobowiązaniem w stosunku do mieszkańców – przypomniał prezydent.

Obecnie będzie przygotowywana nowa organizacja ruchu. Droga ma być cały czas przejezdna, prace będą prowadzone na połowie jezdni, tak ja to było w przypadku przebudowy ul. Klasztornej, choć pewne odcinki mogą być czasowo całkowicie wyłączone z ruchu.

Ulica zostanie przebudowana na 1,5 km odcinku, – od ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego (skrzyżowanie ul. Czarnieckiego, Żwirki i Wigury, Poniatowskiego) do skrzyżowania z drogą dojazdową do kościoła pw. Opatrzności Bożej.

Zakres prac obejmuje:
– budowę ścieżek rowerowych o szerokości 1,5 m i chodników również szerokich na 1,5 m po obu stronach drogi,
– przebudowę skrzyżowań z ulicami: ul. KEN, ul. Wałową, ul. Działkowców oraz skrzyżowania w okolicach sklepu Lidl,
– lokalizację przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych,
– przebudowę kanalizacji deszczowej na całym odcinku,
– likwidacje kolizji z instalacja cieplną, gazową i wodociągową oraz liniami energetycznymi i teletechnicznymi,
– budowę 107 miejsc parkingowych przy krawędziach jezdni.

Dofinansowanie na przebudowę tej ulicy w wysokości 3 mln zł powiat uzyskał z budżetu państwa w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019”, reszta pieniędzy, po 3,5 mln zł pochodzi z budżetów powiatu i miasta.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. stanisław s

    21 lutego 2017 at 15:52

    Polska dała przykład. Litwa chce mieć 500 plus!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym na III Balu Mistrzów Sportu

stw24.pl12 grudnia 2018
bo w babach

Bo w kobietach jest siła

stw24.pl12 grudnia 2018
as

“Gramy i Pomagamy” w Zbydniowie

stw24.pl12 grudnia 2018
ORSAY Connect w VIVO Stalowa Wola2

Pierwszy w Europie ORSAY Connect otwarty w VIVO! Stalowa Wola

stw24.pl12 grudnia 2018
asdf

Teatr i św. Mikołaj w Woli Rzeczyckiej

stw24.pl12 grudnia 2018
wifi4ue

Hotspoty WiFi niebawem w gminie Bojanów

stw24.pl12 grudnia 2018
prezenty ciemierzyńce (2)

Polski Mikołaj na Kresach

stw24.pl11 grudnia 2018
DSC_0059

Film o Pysznicy został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Zabytkomania

stw24.pl11 grudnia 2018
P3080349

Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 80. urodziny

stw24.pl11 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl