W Stalowej Woli

Nadbereżny lepszy od Trzaskowskiego

Nadbereżny lepszy od Trzaskowskiego

O ile radni nie namieszają w planach prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, w Stalowej Woli będzie 99-procentowa bonifikata na opłatę przekształceniową. To będzie rekordowa w skali kraju i maksymalna ulga, bo gminy nie mogą całkowicie zrezygnować z dotychczasowego haraczu. O wszystkim zdecydują radni pod koniec bm. Jeżeli poprą propozycję prezydenta, stalowowolanie zapłacą nawet mniej niż warszawiacy, gdzie po wniosku prezydenta Trzaskowskiego stołeczni rajcowie zdecydowali o 98-procentowej bonifikacie.

- Relikt PRL-u przechodzi do historii – zagaił prezydent Nadbereżny informując o pomyśle, który nie wydrąży kieszeni mieszkańców. Z początkiem br. użytkowanie wieczyste z automatu zostało zamienione na prawo własności. Ponieważ w tym kraju za darmo jest tylko ser w pułapce na myszy, za to przekształcenie trzeba zapłacić. Opłata będzie wnoszona przez 20 lat w wysokości ostatniej, czyli ubiegłorocznej, zapłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Można jednak sporo zaoszczędzić, jeżeli zdecydujemy się na szybszą spłatę. W przypadku gruntów państwowych maksymalna bonifikata to 60 proc., przy jednorazowej zapłacie w pierwszym roku obowiązywania nowego prawa. W każdym kolejnym roku wysokość bonifikaty będzie malała o 10 proc. Kto w ciągu 5 lat nie zdąży z zapłatą, z ulgi nie skorzysta.

Inaczej się ma rzecz z gruntami samorządowymi, a takie przeważają chociażby w Stalowej Woli. O wysokości bonifikaty decydują radni, a ci podejmują różne decyzje. Muszą rozważyć czy ważniejsza jest dla nich zasobność portfela mieszkańca, czy stan kasy samorządu. Większa ulga, to oczywiście mniejsze wpływy do kasy miejskiej. Z tego ostatniego dylematu wzięła się wielka awantura w Warszawie. Rafał Trzaskowski w kampanii obiecał przeszło 90-procentową ulgę, a gdy został prezydentem zrozumiał ile na takiej obietnicy miasto stołeczne traci i próbował zredukować ją do 60 proc. Ostatecznie stanęło na 98 proc. W podobny sposób do 90-procentowej bonifikaty dochodził samorząd Wrocławia. W Gdańsku i Poznaniu obowiązuje 95-procentowa, a w większości dużych miast 60-procentowa. W prawie każdym są jednak różne warunki dochodzenia do maksymalnych upustów. Będą takie też w Stalowej Woli.

Obowiązywał będzie tylko jeden warunek – konieczność jednorazowego uiszczenia opłaty uwłaszczeniowej w tym roku. Jeżeli ktoś w ub. roku płacił za grunt pod mieszkaniem przykładowo 50 zł, powinien teraz zapłacić 20 x 50 zł, czyli 1 tys. zł. Przy proponowanej uldze zapłaci jedynie 10 zł. Tylko niemądry, albo gapa z takiej promocji nie skorzysta. Operacja będzie wymagała dużej mobilizacji ze strony urzędników magistratu. Jednak zostanie przeprowadzona dopiero wtedy, gdy 99-procentową bonifikatę „przyklepią” radni miejscy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019
hbjg

Stalowowolscy policjanci zajęli II miejsce w Konkursie “Patrol Roku 2019″

stw24.pl24 czerwca 2019
IMG_20190621_123547

Z Sanną żartów nie ma

stw24.pl21 czerwca 2019
Zubko

Nauka stawiania pierwszych liter fascynowała mnie – rozmowa z Izabelą Zubko

stw24.pl21 czerwca 2019
UM herb

Ile posiadają radni miejscy i prezydenci? Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

stw24.pl20 czerwca 2019
dz 2

Raj złomiarzy, piekło działkowców

stw24.pl19 czerwca 2019
most

Mostu nie zamkną

stw24.pl19 czerwca 2019
IMG_8028

Zarząd Powiatu z absolutorium

stw24.pl18 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl