W Stalowej Woli

Nasi w Ostrej Bramie

Nasi w Ostrej Bramie

To była wielka manifestacja polskości. Marsz ruszył z Pl. Niepodległości, potem była szeroka ul. Giedymina, Pl. Katedralny, ul. Zamkowa, Wielka i na koniec Ostra Brama. Kilka, może kilkanaście tysięcy osób i tyleż biało-czerwonych flag. No i msza przy cudownym obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Na początku maja jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przyzwyczailiśmy się oglądać relacje z obchodów tego święta w ośrodkach polonijnych w USA. Tymczasem wielka parada polskości co roku przechodzi przez Wilno i co roku jest większa. W tym roku była szczególna, bowiem 30. rocznicę powstania obchodził Związek Polaków na Litwie, jedna z prężniejszych organizacji polonijnych na świecie. W święcie tym brali udział oczywiście Polacy z Litwy i Macierzy, ale były też delegacje z kilkunastu przynajmniej krajów świata w tym tak odległych, jak USA czy Kanada. W tej ciżbie manifestujących polskość była m.in. delegacja ze Stalowej Woli.

- Na przeciągu 30. ostatnich lat było wiele prób rozbicia naszej jedności, co się nie udało i dziś stanowimy najbardziej zjednoczoną polską społeczność na świecie – mówił o pierwszym 30-leciu ZPL europoseł Waldemar Tomaszewski, lider polskich polityków na Litwie. A były to lata niełatwe dla Polaków mieszkających ma Litwie. Po 50. latach sowieckiego panowania zerwali się, by otwarcie mówić o tym, że na Litwie zawsze byli i są Polacy. Nie wszędzie ta otwartość była dobrze przyjmowana przez młode państwo litewskie. Przykładem ograniczenia w działalności polskich szkół, czy obowiązkowe nazwy polskich ulic w języku litewskim. To powoli wygasa, ale trzeba o tym głośno mówić, by całkiem wymarło.

Stalowa Wola jest z Wilnem i jego okolicami praktycznie od 1989 r. Jeszcze nie zniknęły radzieckie granice, gdy wielka delegacja stalowowolskiej „Solidarności” wizytowała Wilno, Soleczniki i inne polskie wsie i miasta. Nasz samorząd już w tym wieku ufundował sztandar dla polskiej szkoły w podwileńskim Niemierzynie. Uczniowie tej szkoły przyjeżdżają nad San na wymianę. I zawsze Stalowa Wola jest w Wilnie serdecznie witana.

Zresztą nad Wilią wszystkich Polaków z otwartymi ramionami witają. W ostatnią niedzielę organizatorzy marszu byli szczególnie dumni, że przyjechała do nich Teresa Berezowski, prezes Rady Polonii Świata. List gratulacyjny wysłał Marszałek Sejmu Republiki Litewskiej. A polska elita polityczna? Z posłów był tylko Robert Winnicki. I nikt poza nim. Ale jakże tu jechać wspierać braci, skoro w Polsce finiszuje kampania wyborca?

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl