W powiecie

Nieodpowiedzialny Wykonawca – co dalej z mostem na Łęgu?

Nieodpowiedzialny Wykonawca – co dalej z mostem na Łęgu?

Jest szansa, że trwające od kilku lat utrudnienia w ruchu na drugim moście w Przyszowie na rzece Łęg w ciągu drogi wojewódzkiej nr 872 Łoniów – Świniary – Baranów Sandomierski – Wola Baranowska – Majdan Królewski – Bojanów – Nisko prawdopodobnie zakończą się jeszcze w tym roku – tak informuje Ewa Sudoł-Sikora z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Inwestycja ta, miałby się już ku końcowi, gdyby nie Wykonawca robót, który niespodziewanie oświadczył, iż odstępuje od umowy. Przez cały okres jej trwania podtrzymywał swoją deklarację o zakończeniu robót w terminie, który upływał końcem sierpnia, chociaż efekt wykonanych dotychczas prac odbiegał od tego przewidzianego zatwierdzonym harmonogramem. Do dania zerwania umowy przez Wykonawcę wykonano tam: podpory (przyczółki i filary), posadowienie, stalowa konstrukcja mostu, płyta pomostu oraz umocnienie koryta rzeki (ok. 80%).

Zapytaliśmy PZDW co było powodem odstąpienia od umowy Wykonawcy i czy w związku z tym, poniesie on jakieś konsekwencje?

Ostatnią pisemną deklarację o dotrzymaniu terminu Wykonawca złożył 18 lipca, nie wskazując przy tym jakichkolwiek okoliczności, które mogłyby temu zagrażać. Odstąpienie od umowy po niespełna dwóch tygodniach było więc dla PZDW niemałym zaskoczeniem. Wykonawca wskazał na nieistotne okoliczności, które w żaden sposób nie uzasadniały jego działania. W naszej ocenie, odstąpienie od umowy może być zatem próbą uniknięcia kar finansowych, jakie groziłyby Wykonawcy z tytułu opóźnień w realizacji kontraktu. W naszej ocenie, odstąpienie od umowy nastąpiło z wyłącznej winy Wykonawcy – stwierdza PZDW w Rzeszowie.

Zadanie przebudowy mostu zostało zlecone w trybie przetargu nieograniczonego, o którego rozstrzygnięciu zdecydowała Krajowa Komisja Odwoławcza. Uznała ona odwołanie Wykonawcy w którym dowodził, że jego oferta jest rzetelna, nie zawiera rażąco niskiej ceny, a zadeklarowane terminy zostaną dochowane.

Wobec odstąpienia od umowy Wykonawca zobowiązany jest na swój koszt m. in. do przedłożenia inwentaryzacji wykonanych robót oraz zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Po jej otrzymaniu będzie ogłoszony przetarg na dokończenie prac.

- W przypadku, kiedy całkowity koszt inwestycji przekroczy pierwotną kwotę umowną, która wynosi 8 536 867,86 zł, będziemy dochodzić od Wykonawcy pokrycia różnicy kosztów. Mając na uwadze szczyt sezonu budowlanego, wzrost wartości robót pozostałych do wykonania jest wysoce prawdopodobny. – mówi Ewa Sudoł-Sikora z PZDW.

Przebudowa ponad 60-letniego mostu została podjęta ze względu na jego zły stan techniczny. Od 2007 roku obowiązywało tam ograniczenie tonażu do 20 ton oraz prędkości do 30 km/h. W ramach przebudowy powstanie obiekt, z odpowiadającymi obecnym wymogom i standardom, ciągami pieszym i pieszo-rowerowym, wyposażony w urządzenia bezpieczeństwa ruchu – balustrady i bariery. Most będzie posiadał klasę A, co oznacza, że jego nośność zostanie podniesiona do 50 ton.

- Niezależnie od nieodpowiedzialnego działania Wykonawcy robót, PZDW dołoży wszelkich starań, aby prace niezbędne do zachowania przejezdności zrealizowane zostały jeszcze w bieżącym roku. W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych i sprawnego przeprowadzenia procedury przetargowej (bez odwołań) będzie to możliwe, gdyż roboty na przedmiotowej inwestycji są dalece zaawansowane – stwierdza PZDW.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Aśka

    11 sierpnia 2017 at 12:43

    To się nie mieści w głowie. Drugi rok taka pseudo inwestycja, kierowców trafia, mieszkańcy też są już na granicy wytrzymałości, a kolejny wykonawca rezygnuje. Gdyby taką inwestycję realizowano na zachodzie, wykonawca dostałby taki termin oddania robót, że pracowałby na dwie zmiany. A w Polsce … wójt powie – “to nie moja droga” tylko trochę dołożył z gminnych pieniędzy i nie ma na to wpływu. Gdyby jednak było wszystko w terminie, powiedziałby ” dzięki naszym staraniom”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

las

Szkodniki i nieuregulowana własność – główne problemy w lasach

stw24.pl18 czerwca 2018
20170720_165041

Jaki jest stan chodników przy drogach powiatowych?

stw24.pl15 czerwca 2018
ulica_droga-480x600

Jak wyglądają inwestycje na drogach powiatowych ?

stw24.pl14 czerwca 2018
rajd (118)

Podkarpacki Rajd Rowerowy Green Velo – to było wielkie!

stw24.pl12 czerwca 2018
osa

Siłownie pod chmurką powstaną w naszych gmianch

stw24.pl8 czerwca 2018
promesy bojanow

Gmina Bojanów otrzymała promesę na remont drogi

stw24.pl5 czerwca 2018
bojnaów

Gdzie jest dyrektor GOK-u w Bojanowie?

stw24.pl22 maja 2018
zdziechowice

Zablokowana droga wojewódzka w Zdziechowicach

stw24.pl22 maja 2018
dziecko przemoc

Ile dzieci przeżywa “piekło” w domu?

stw24.pl17 maja 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl