W Stalowej Woli

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

Wczoraj zakończyło się referendum w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 11. 80% głosujących wypowiedziało się za strajkiem.

Jak informowaliśmy wcześniej, w szkole miało mieć miejsce zastraszanie nauczycieli. Dyrektor Joanna Niwierska spędzała przerwy pilnując urny i obserwując głosujących. Niektórzy nauczyciele bali się wziąć udział referendum. Urna była w kolejnych dniach przenoszona – do sali lekcyjnej, a później do kantorka wuefistów. Chodziło o to, by referendum nie bylo ważne, a więc, by zagłosowało mniej niż wymagane 46 osób. Jeszcze wczoraj po południu nie wiadomo było, czy rzeczywiście uda się uzbierać tę liczbę.

Udało się. Nauczyciele nie ulegli presji. Swój głos w referendum oddało 51 nauczycieli, z czego 50 ważnie. 40 z nich zaznaczyło “Tak” przy pytaniu: „Czy wobec niespełnienia żądania (…) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami (…) o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole (…) strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”. Stanowi to 80 % głosujących.

- Żyjemy w wolnym kraju, więc powinniśmy swobodnie wyrażać swoje zdanie. Zachowanie naszej dyretorki było niedpouszczalne. To było jednym z powodów, by zagłosować. Chciałam się sprzeciwić nie tylko niskim płacom, ale także temu, co się dzieje w naszej szkole – mówi jedna z nauczycielek.

Referenda przeprowadzane są w całym kraju i trwają do poniedziałku włącznie. Wtedy okaże się, jaką decyzję podjął ogół nauczycieli.

Od lat manipuluje się emocjami Polaków. Atakuje się pielęgniarki, które nie mogą zostawiać pacjentów. Atakuje się policjantów, którzy nie mogą pozwolić na bezprawie. A także nauczycieli, którzy nie mogą zostawić uczniów. Przekaz jest jasny – te grupy zawodowe krzywdzą Polaków. Czy rzeczywiście tak jest? Te grupy, to również Polacy, jak my, domagający się traktowania odpowiedniego do ich kwalifikacji, odpowiedzialności i wymagań. To rządy, które wybieramy my-Polacy, odmawiają podwyżek nauczycielom, którzy zarabiają niewspółmiernie do swojego wykształcenia i zakresu obowiązków. Kto zatem kogo krzywdzi? Kto kogo oszukuje? Skoro pacjenci, bezpieczeństwo, dzieci są dla nas takie ważne, dlaczego nie stajemy w obronie osób odpowiedzialnych za nasze wartości? Zastanówmy się nad tym i wybierajmy mądrze, nie egoistycznie. Pamiętając jednocześnie, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie nie kończą się jedynie na wyborach przy urnie.

Amelia Chodorek

Zobacz Komentarze (13)

Komentarze

 1. michał

  21 marca 2019 at 13:45

  A pani Amelio jak Pani była posłem PO, to strajku znp nie wywoływało…

 2. Beata

  21 marca 2019 at 16:15

  Dziękuję za artykuł.

 3. Ania

  21 marca 2019 at 17:21

  Dziękujemy za te słowa!

 4. fikuma

  21 marca 2019 at 18:42

  Jesteście Wielcy, można z Was być dumną. To pięknie, że odpędziliście strach od siebie. Tych co nie wzięli udziału w głosowaniu łącznie z “Dżoaną” pozbawić podwyżek gdy one się pojawią. Nauczyciel to szlifierz diamentu czyli twórca najwyższego produktu o wartości nie przemijającej! Naprawdę jesteście wspaniali, że potrafiliście samo sobie pomóc. Teraz tylko doczekać 8 kwietnia i sparaliżować p. o szerokim uśmiechu!

 5. mieszkaniec

  21 marca 2019 at 20:49

  Ja wam powiem tylko tyle… jak jest wam tak zle zabierac manatki i isc do alutecu i superiora ! to sie wam odechce raz na zawsze biadolenia i mowienia jak jest wam zle. Mysliscie ze inni by nie chcieli ? nikt tzn. prawie nikt nie zarabia tyle ile trzeba, dlaczego wam tylko ciagle dawac ? inni nie maja potrzeb ? TAK SIE NAUCZYLISCIE ZE MOZECIE I TO WYKORZYSTUJECIE ! w kazdej innej niepaństwowej firmie za samo pomyslenie o strajkach czy podjudzaniu innych- zwolnienie na drugi dzien.

 6. koduj

  22 marca 2019 at 09:56

  Nie bierzcie pod uwagę kilku a może nawet nie kilku opętanych zwolennikow pis-u, ktorzy będą Was wysyłać jak nie do Aluteku to do jakiejś piekarni czy innych zawodów. Każdy jest kowalem swego losu. Tak więc pracownik Aluteku, gdy jest mu tam źle powinien przekwalifikowac się i zostać np. przybocznym prezydenta miasta – on ma nieposkromione chęci zatrudnia pomocy administracyjnych nadal. Nauczyciel to ELITA miasta i nie tylko dlatego należy przywrócić mu należyte miejsce w hierarchii społecznej. Wara od naszych Nauczycieli. Wszystkim tym co “doradzają” nauczycielskiemu stanowi polecam spacer, zimna wodę a ostatecznie lewatywę. Pomoże!

 7. Lala

  24 marca 2019 at 07:11

  Czy przedszkola w Stalowej Woli też strajkują? I które?

 8. Anna

  24 marca 2019 at 14:54

  Ja taką małą dygresję do tego Pana co proponuje nauczycielom alutec – to może należało zostać nauczycielem i rozkoszować się luksusem płacowym? Właściwie to jeszcze można, uczelnie czekają.

 9. dujemy

  24 marca 2019 at 19:25

  Na wszystko ma propagandzista z Nowogrodzkiej kasę to i dla nauczycieli powinna być, ale ma empatii dla Was tyle ile pokazał w stosunku do niepełnosprawnych będących po “prośbie” w sejmie w ubiegłym roku. Dlatego musicie pokazać jedność i przegonić ich tam gdzie pieprz rośnie! Nie poddajcie się to jest Wasze “5” minut!

 10. łyk

  25 marca 2019 at 10:43

  Nauczyciele dużo i ciężko pracują…a coraz więcej dzieci musi korzystać z korepetycji. Kiedyś na korepetycje chodzili TYLKO najsłabsi uczniowie. Zdecydowana większość sobie radziła w szkole i w domu samodzielnie. Ci najlepsi szli po liceach czy technikach na studia i bez większych problemów uzyskiwali wyższe wykształcenie. Dzisiaj już w podstawówce bez korepetycji daleko nie zajedziesz.No i cała szkoła średnia to w ogromnej liczbie korki po to, ażeby dostać się na studia i dawać tam radę. Pąństwo nauczyciele – co jest grane? Gdzie jest takiego stanu rzeczy przyczyna???

  • pol

   27 marca 2019 at 09:20

   po prostu program ich przytłacza nie wyrabiają się …mało zarabiają więc idą po łebkach (pewnie nie wszyscy ale znam takich)

 11. mieszkaniec

  25 marca 2019 at 18:33

  Do Koduj i Anna… tak sie akurat sklada ze nie należę ani do pisu ani po drugie to oczywiscie kazdy mogl wybrac wiec dlaczego ktos kto dobrowolnie poszedl na nauczyciela i wiedzial jakie zarobki go czekaja bo przeciez to zadna tajemnica a teraz jeczy i wykorzystywanie sytuacji (egazminy) zeby dopiac swego ?. Pytam gdzie teraz dobro dzieci ktore powinno byc na 1 miejscu, ale oczywiscie jak chodzi o kase to juz dobro dzieci zostalo z tylu. Tak wiec jesli tak jest zle któremuś nauczycielowi to powinien sie zwolnic i sie przekwalifikowac – jak radzi Koduj

 12. pol

  27 marca 2019 at 09:17

  witam,
  a moja żona chciała pracować jako nauczyciel ale niestety wszędzie obsadzane były etaty kimś innym, tylko zastępstwa, chciała pracować 18h tygodniowo mieć wolne ferie zimowe i przed świętami a także wakacje , trzynastkę i inne dodatki jak roczny urlop na podratowanie zdrowia. Skoro tak mało zarabiają i tak są zarobieni zawsze mogą zmienić pracę na lżejszą i lepiej płatną.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019
hbjg

Stalowowolscy policjanci zajęli II miejsce w Konkursie “Patrol Roku 2019″

stw24.pl24 czerwca 2019
IMG_20190621_123547

Z Sanną żartów nie ma

stw24.pl21 czerwca 2019
Zubko

Nauka stawiania pierwszych liter fascynowała mnie – rozmowa z Izabelą Zubko

stw24.pl21 czerwca 2019
UM herb

Ile posiadają radni miejscy i prezydenci? Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

stw24.pl20 czerwca 2019
dz 2

Raj złomiarzy, piekło działkowców

stw24.pl19 czerwca 2019
most

Mostu nie zamkną

stw24.pl19 czerwca 2019
IMG_8028

Zarząd Powiatu z absolutorium

stw24.pl18 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl