kultura i rozrywka

No i gra

No i gra

Na osiemdziesiąt instrumentów i nieco mniej gardeł. Każdy daje z siebie wszystko, bo słuchają i patrzą mistrzowie. Na samo nazwisko rumienieją lica u uczniów, choć nie jeden z nich mógłby, albo i gra w kapeli niekoniecznie podwórkowej. Mamy pewność, że wśród dzisiejszych kursantów są przyszli nauczyciele. Zimowe Warsztaty Muzyczne MDK pracują pełną parą.

To bezpłatne kursy wokalu i gry na różnych instrumentach dla debiutantów prowadzone przez ludzi znanych ze sceny. Pomysł poddał Marek Gruchota, dyrektor MDK i Warsztaty się przyjęły. Z roku na rok warsztatowiczów przybywa, a sława idzie w eter i dziś nie trzeba już reklamy. Na długo przed rozpoczęciem werbunku MDK zasypywany jest mailami z jednym pytaniem: Kiedy? Luźna formuła Warsztatów zachęca odważnych. Nie trzeba być wirtuozem, ani być posiadaczem świadectwa szkoły muzycznej. Wystarczy czuć muzykę oraz mieć odwagę stanąć przed mistrzem i publicznością. To nie jest konkurs z cyklu „odkryj talent”; do MDK-u przyjeżdża się z talentem, by go w ciągu kilku dni jedynie oszlifować i pokazać. Rekordzista jest na Warsztatach po raz siódmy.

Talenty szlifują nauczyciele obyci z poważną sceną. Szefem całego „zamieszania” jest od samego początku Marek Raduli, który grał z Budką Suflera i wszystkimi innymi tuzami sceny muzycznej. Raduli gra dalej na gitarze, ale znalazł swoją pasję w nauczaniu na takich warsztatach, jak te w Stalowej Woli. Do pomocy ma choćby Cezarego Konrada, czyli absolutną sławę perkusji, którą do nagrań zapraszali m.in. Pat Metheny, Leszek Możdżer czy Randy Brecker. Co robić z gitarą na scenie podpowiada Dawid Lewandowski, pierwszy z Orange The Juice, ale kto go wspiera! We wtorek przyjechał Jacek Królik, na stale grający z Grzegorzem Turnauem, a gdy ma trochę czasu to z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i

Zbigniewem Preisnerem. Ach ten Kraków i jego klimat… Wracając w bliższe tereny, to kolejni z „Oranżystów” uczą gry na gitarze basowej i saksofonie. Odpowiednio – Marcin Jadach i Mariusz Godzina. Nawet nie ma co przedstawiać, bo i tak fani muzyki ich znają. Klasa instrumentów klawiszowych to Piotr „Falko” Rychlec, czyli polski rock w najlepszym wydaniu. No i wreszcie mistrzynie od wokalu – najbardziej oblężonej grupy warsztatowej – czyli Aleksandra Królik (wykładowca PWST w Krakowie oraz Krakowskiej Szkole Jazzu) i Ewa Niewiadoma-Hady. Trudno się dziwić, że przy takich profesorkach głos kształtuje aż 50. wokalistów, a chciało znacznie więcej. I na koniec klasa harmonijki ustnej. Po raz pierwszy w historii warsztatów i organizatorzy specjalnego wyboru nie mieli; musieli to być Mirek Dyjak i Marcin Dyjak. Tata Dyjak zapierał się, że on Marcina wcale nie uczył, a ten podobno talent wyssał z mlekiem matki. Musiało to być mleko bogate w nuty, bo doprowadziło Marcina do mistrzostwa Europy. Sława mistrzów organek poszła w Polskę i przyjechali uczniowie z miejscowości odległych o setki kilometrów.

I cóż by tu o Warsztatach jeszcze? Nie mogliśmy wymienić całej kadry, bo administrator nie zostawił nam tyle miejsca. Każdemu prowadzącemu klasę pomaga nawet kilku muzyków. Są jeszcze ludzie od szerokiego zaplecza technicznego. W sumie kadra Warsztatów to kilkadziesiąt osób. A do tego prawie 150. uczestników, dla których ta kadra pracuje. Na czas od poniedziałku do czwartku wszystkie sale w MDK są zajęte. W czwartek o godz. 18 koncert finałowy, podczas którego wystąpią uczniowie i ich mistrzowie. We wtorek była jego próbka. Ale jaka! Jam session w wykonaniu powyżej wymienionych to była uczta, dla której warto było zrezygnować z wiosennego spaceru pod pełnym księżycem. A kto nie był, ten… ma okazję posłuchać i zobaczyć wszystkich w czwartek.

DSC_0111

DSC_0113

DSC_0117

DSC_0128

DSC_0134

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019
sdafasfsdfdsaf

Odrobina nauki w Parku24

stw24.pl13 maja 2019
0U6A1482

Poetycki trójgłos w MBP

stw24.pl7 maja 2019
IMG_3691

Dziennikarz „Mistrzem pięknego czytania”

stw24.pl6 maja 2019
oznor

Laury akordeonistów w Gorlicach

stw24.pl2 maja 2019
P3170605

“Gałązki Sosny” rozdane

stw24.pl2 maja 2019
bicycles-6895_960_720

XIV Stalowowolski Rowerowy Cross Country

stw24.pl25 kwietnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl