kultura i rozrywka

Nowa wystawa w muzeum

Nowa wystawa w muzeum

Jego prac nie da się do końca zdefiniować: kolorysta czy może malarski filozof? Obrazy Kazimierza Kwiatkowskiego (1915-1988), twórcy związanego ze Stalową Wolą, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artysty, zorganizowana w stulecie jego urodzin.

Wystawa Kazimierz Kwiatkowski „Casimiro” (1915-1988), w stulecie urodzin, zgromadzi kilkadziesiąt prac, które przybliżą każdy etap niezwykle rozległej twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. Od akwarel, temper, po dojrzałe obrazy olejne. Prezentowane prace pochodzą głównie z kolekcji prywatnych, będzie to więc unikalna okazja, aby zobaczyć nie eksponowane na co dzień malarstwo artysty.

Urodzony w 1915 r. na Wołyniu Kazimierz Kwiatkowski od dziecka wykazywał zdolności do rysunku, jeszcze przed II wojną ukończył szkołę Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po burzliwych wojennych latach osiadł w końcu na Podkarpaciu – w latach 50. i 60. mieszkał w Stalowej Woli, tutaj pracował i tworzył. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, m.in. współpracował z Zakładowym (dziś Miejskim) Domem Kultury, zaś dla kościoła św. Floriana wykonał wystrój malarski. Organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Jego malarstwo przeszło ciekawą ewolucję od fakturalno-kolorystycznych wrażeniowych obrazów, po syntetyczne, czyste, filozoficzne przekazy. W 1973 r. przybrał pseudonim „Casimiro”, jago malarstwo przeszło wówczas transformację – wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Obrazy wydają się być stworzone do kontemplacji, namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Artysta w swoich pracach stara się nawiązać więź z widzem, dzieląc się z nim niepokojami współczesnego świata, zawikłaniem ludzkiej egzystencji, ale także pięknem i ulotnością natury. W swoich pracach starał się też komentować współczesne mu wydarzenia.

Kazimierz Kwiatkowski brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach malarskich, które także organizował. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany za swą pracę artystyczną (m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kazimierz Kwiatkowski tworzył do końca życia. Bogata spuścizna „Casimiro” wciąż czeka na odkrycie i wnikliwe opracowanie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pragnie przybliżyć postać tego ciekawego, ale chyba nie dość docenionego artysty. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zreprodukowano kilkadziesiąt prac ukazujących każdy etap twórczości artystycznej Kazimierza Kwiatkowskiego – głównie z kolekcji prywatnych.

 

Droga do Emaus (Kopiowanie)

Ekspres wieczorny1 (Kopiowanie)

Rubin z Gołoborza (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

NZC interuytghg

Noc z Coolturką

stw24.pl15 października 2018
DSC08016

W MBP wykuwają pokolenia czytelników

stw24.pl28 września 2018
plakat_1.1

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sudołem

stw24.pl13 września 2018
do druku_MMM_B2_PLAKAT.cdr

Mobilne Muzeum Multimedialne w Stalowej Woli

stw24.pl6 września 2018
1452 stefan

Przeczytamy „Przedwiośnie” w bibliotece

stw24.pl30 sierpnia 2018
delay of speech

Świat zmysłów – nowa, interaktywna wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

stw24.pl20 sierpnia 2018
jarocin 2.0

Już jutro “Spotkania Rodzinne” w Jarocinie

stw24.pl10 sierpnia 2018
jarocin 2.0

Mezo i Mrozu już w ten weekend w Jarocinie

stw24.pl7 sierpnia 2018
DSC07503

Stworzyli kolorowe torby na książki

stw24.pl6 sierpnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl