kultura i rozrywka

Nowa wystawa w muzeum

Nowa wystawa w muzeum

Jego prac nie da się do końca zdefiniować: kolorysta czy może malarski filozof? Obrazy Kazimierza Kwiatkowskiego (1915-1988), twórcy związanego ze Stalową Wolą, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artysty, zorganizowana w stulecie jego urodzin.

Wystawa Kazimierz Kwiatkowski „Casimiro” (1915-1988), w stulecie urodzin, zgromadzi kilkadziesiąt prac, które przybliżą każdy etap niezwykle rozległej twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. Od akwarel, temper, po dojrzałe obrazy olejne. Prezentowane prace pochodzą głównie z kolekcji prywatnych, będzie to więc unikalna okazja, aby zobaczyć nie eksponowane na co dzień malarstwo artysty.

Urodzony w 1915 r. na Wołyniu Kazimierz Kwiatkowski od dziecka wykazywał zdolności do rysunku, jeszcze przed II wojną ukończył szkołę Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po burzliwych wojennych latach osiadł w końcu na Podkarpaciu – w latach 50. i 60. mieszkał w Stalowej Woli, tutaj pracował i tworzył. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, m.in. współpracował z Zakładowym (dziś Miejskim) Domem Kultury, zaś dla kościoła św. Floriana wykonał wystrój malarski. Organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Jego malarstwo przeszło ciekawą ewolucję od fakturalno-kolorystycznych wrażeniowych obrazów, po syntetyczne, czyste, filozoficzne przekazy. W 1973 r. przybrał pseudonim „Casimiro”, jago malarstwo przeszło wówczas transformację – wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Obrazy wydają się być stworzone do kontemplacji, namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Artysta w swoich pracach stara się nawiązać więź z widzem, dzieląc się z nim niepokojami współczesnego świata, zawikłaniem ludzkiej egzystencji, ale także pięknem i ulotnością natury. W swoich pracach starał się też komentować współczesne mu wydarzenia.

Kazimierz Kwiatkowski brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach malarskich, które także organizował. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany za swą pracę artystyczną (m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kazimierz Kwiatkowski tworzył do końca życia. Bogata spuścizna „Casimiro” wciąż czeka na odkrycie i wnikliwe opracowanie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pragnie przybliżyć postać tego ciekawego, ale chyba nie dość docenionego artysty. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zreprodukowano kilkadziesiąt prac ukazujących każdy etap twórczości artystycznej Kazimierza Kwiatkowskiego – głównie z kolekcji prywatnych.

 

Droga do Emaus (Kopiowanie)

Ekspres wieczorny1 (Kopiowanie)

Rubin z Gołoborza (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

img_0730-kopiowanie

Balony znów polecą nad Stalową Wolą

stw24.pl20 czerwca 2018
MRS-F-630

Nowa wystawa w Muzeum z okazji 80-lecia Stalowej Woli

stw24.pl17 czerwca 2018
plakat

W poetyckie szranki z Kazimierzem Lindą

stw24.pl16 czerwca 2018
kresy sdk

Poczuj klimat Kresów Wschodnich

stw24.pl15 czerwca 2018
wystawa

„80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”

stw24.pl10 czerwca 2018
glownee

„Z ilu ludzi składa się człowiek”

stw24.pl9 czerwca 2018
sdkk

Otwarcie Centralnego Placu Zabaw

stw24.pl8 czerwca 2018
glownee mdk

„Mały Chopin” na scenie MDK-u

stw24.pl6 czerwca 2018
img_0208-kopiowanie

Podkarpacki Rajd Rowerowy Green Velo – ruszają zapisy

stw24.pl3 czerwca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl