kultura i rozrywka

Nowa wystawa w muzeum

Nowa wystawa w muzeum

Jego prac nie da się do końca zdefiniować: kolorysta czy może malarski filozof? Obrazy Kazimierza Kwiatkowskiego (1915-1988), twórcy związanego ze Stalową Wolą, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artysty, zorganizowana w stulecie jego urodzin.

Wystawa Kazimierz Kwiatkowski „Casimiro” (1915-1988), w stulecie urodzin, zgromadzi kilkadziesiąt prac, które przybliżą każdy etap niezwykle rozległej twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. Od akwarel, temper, po dojrzałe obrazy olejne. Prezentowane prace pochodzą głównie z kolekcji prywatnych, będzie to więc unikalna okazja, aby zobaczyć nie eksponowane na co dzień malarstwo artysty.

Urodzony w 1915 r. na Wołyniu Kazimierz Kwiatkowski od dziecka wykazywał zdolności do rysunku, jeszcze przed II wojną ukończył szkołę Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po burzliwych wojennych latach osiadł w końcu na Podkarpaciu – w latach 50. i 60. mieszkał w Stalowej Woli, tutaj pracował i tworzył. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, m.in. współpracował z Zakładowym (dziś Miejskim) Domem Kultury, zaś dla kościoła św. Floriana wykonał wystrój malarski. Organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Jego malarstwo przeszło ciekawą ewolucję od fakturalno-kolorystycznych wrażeniowych obrazów, po syntetyczne, czyste, filozoficzne przekazy. W 1973 r. przybrał pseudonim „Casimiro”, jago malarstwo przeszło wówczas transformację – wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Obrazy wydają się być stworzone do kontemplacji, namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Artysta w swoich pracach stara się nawiązać więź z widzem, dzieląc się z nim niepokojami współczesnego świata, zawikłaniem ludzkiej egzystencji, ale także pięknem i ulotnością natury. W swoich pracach starał się też komentować współczesne mu wydarzenia.

Kazimierz Kwiatkowski brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach malarskich, które także organizował. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany za swą pracę artystyczną (m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kazimierz Kwiatkowski tworzył do końca życia. Bogata spuścizna „Casimiro” wciąż czeka na odkrycie i wnikliwe opracowanie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pragnie przybliżyć postać tego ciekawego, ale chyba nie dość docenionego artysty. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zreprodukowano kilkadziesiąt prac ukazujących każdy etap twórczości artystycznej Kazimierza Kwiatkowskiego – głównie z kolekcji prywatnych.

 

Droga do Emaus (Kopiowanie)

Ekspres wieczorny1 (Kopiowanie)

Rubin z Gołoborza (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

5548888

Dziadkowie nasi kochani – koncert

stw24.pl18 stycznia 2019
hjfgjf

Muzyczny Parnas – XIV Forum Pianistyczne – koncert galowy

stw24.pl17 stycznia 2019
16

Hej kolęda, kolęda… na Hutniku

stw24.pl16 stycznia 2019
trhydh

Przeniesiony Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

stw24.pl16 stycznia 2019
56464

Opowieści z Togo – spotkanie z Piotrem Pyrczem

stw24.pl15 stycznia 2019
hgyfghk

Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

stw24.pl14 stycznia 2019
hgh

„Noc z Coolturką”, czyli święto debiutantów

stw24.pl11 stycznia 2019
421

Narodziła nam się Dobroć – koncert kolęd

stw24.pl9 stycznia 2019
Slajdowisko-Iran-12-I-2019-plakat-724x1024

Na szlaku perskich pereł. Miasta Iranu – spotkanie z podróżnikiem Jackiem Bąkowskim

stw24.pl3 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl