W powiecie

Nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

Nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

Powiatowy Szpital Specjalistyczny ma nowy blok operacyjny. Jego otwarcie było nie lada wydarzeniem. Do wstęgi z nożycami podeszło kilku ministrów i przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. List przysłał sam premier Mateusz Morawiecki. Trudno się dziwić, bo na nowe stoły operacyjne pacjenci lecznicy czekali kilka dekad. Przez siedem ostatnich lat stary blok był dopuszczany warunkowo. Operacyjna prowizorka się skończyła. 

Nowy blok operacyjny powstał na drugim piętrze Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Składa się z 5. sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta, Sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) z 6. stanowiskami oraz 3. sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii i sali do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne i ginekologiczne. Część parteru pawilonu zajęła nowoczesna sterylizatornia, połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi windami. Całkowita powierzchnia nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2,4 tys. m kw.

Szpitalna inwestycja pochłonęła 24,7 mln. zł. Prawie 10 mln. zł dała Unia, pozostałą kwotę wyasygnował Powiat Stalowowolski.

Budowa bloku byłą koniecznością, gdyż poprzedni funkcjonuje od 63. lat. Przez ostatnie siedem Sanepid dopuszczał go warunkowo do użytku. Przestanie działać w przyszłym tygodniu, kiedy nastąpi wielka przeprowadzka i zostaną przeprowadzone pierwsze operacje w warunkach przystających do XXI w.

- Gratuluję ukończenia tej ważnej inwestycji – napisał w liście premier Morawiecki. – Byłą wielkim wyzwaniem dla powiatu. Nowoczesne sale pozwolą na pełne wykorzystanie umiejętności kadry lekarskiej.
Łukasz Szumowski, minister zdrowia zapewnił, że „zdrowie będzie priorytetem Polski na najbliższe lata”. W tym roku na ochronę zdrowia zostanie przeznaczona rekordowa kwota 100 mld. zł. W przyszłych latach ta kwota ma urosnąć do ok. 160 mld. zł, co będzie stanowić 6 proc. PKB. Szpital w Stalowej Woli w ostatniej pięciolatce został dobrze doinwestowany. Na różnego rodzaju inwestycje, m.in. lądowisko dla helikopterów, poszło 44 mln. zł, z czego połowa to pieniądze z zewnątrz. Jerzy Kwieciński, minister rozwoju, skromnie zaznaczył, że na tym nie skończy się inwestycyjna passa lecznicy. – Średnie miasta mają otrzymywać coraz większe wsparcie, a służba zdrowia jest na pierwszym miejscu – wyjaśnił honorowy Ambasador Stalowej Woli.

Podczas uroczystości otwarcia nowego bloku operacyjnego padły jeszcze inne ważne i interesujące również stalowowolan zdania. Otóż przed przecięciem wstęgi w stalowowolskim magistracie odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami rządu. Wówczas starosta rzeszowski dowiedział się, że rząd przeznaczył 9 mln. zł na remont jednego z pawilonów Sanatorium im. Jana Pawła II w Górnie. Powiat rzeszowski dołoży 3 mln. do tej inwestycji. Chodzi o pawilon, gdzie leczeni są chorzy na gruźlicę. – Ten pawilon powstał w 1945 r. – mówił min. Kwieciński. – Aż trudno uwierzyć, że do tej pory przetrwał.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. aJaremki

    13 lipca 2019 at 14:32

    Mnie tylko bulwersuje okoliczność wepchania się do przecinania wstęgi ludzi nie mających zielonego pojęcia o medycynie a już o chirurgii to czarna magia. Po co taka np. radna z sejmiku tam się znalazła i tylko ona a już nie było miejsca dla innego radnego p. Szlęzaka? Dlaczego tej symbolicznej wstążki nie cięli chirurdzy, którzy tam pracują, bo co nie byli godni? Po co tylu ministrów skoro tylko jeden był od fatalnego dbania o nasze zdrowie? Co tam robił p. Kwieciński, Warchoł czy Weber? Oni mają jakiekolwiek kompetencje medyczne? Tylko pytam bo sz… mnie bierze! Dla p. dyrektora Komsy miejsca nie starczyło?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szum szprych i …korki

stw24.pl4 lipca 2019
wojsko_13

Na poligonie zmarł żołnierz WOT

stw24.pl1 lipca 2019
Opera Zdjęcie_2019-06-26_140035_www.zaleszany.pl

Z nagrodą Wójta Gminy Zaleszany na wakacje

stw24.pl26 czerwca 2019
wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019
IMG_20190621_123547

Z Sanną żartów nie ma

stw24.pl21 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl