W Stalowej Woli

Odpust w Jastkowicach

Odpust w Jastkowicach

6 sierpnia obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. Jest to święto liturgiczne ustanowione przez papieża Kaliksta III dla upamiętnienia przemienienia Jezusa na górze Tabor. W Jastkowicach jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego i we wtorek odbędzie się w nim szczególna uroczystość.

Na uroczystość odpustową przybędzie do Jastkowic bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski odprawi uroczystą sumę o godz. 11, w trakcie której dokona konsekracji świątyni. To będzie kolejna konsekracja kościoła z bogatą historią. Obecna po rozbudowie, dzięki której świątynia została powiększona o blisko jedną trzecią. Pod nową częścią znalazły się podziemia z niewielką kaplicą. W nowym miejscu stanął ołtarz nad którym góruje obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez Kotowicza, ucznia samego Jana Matejki.

Kościół, a potem sama parafia jastkowicka mają ciekawą historię. Pierwsza, drewniana świątynia miała stanąć nad Bukową w 1815 r. Początkowe nabożeństwa były odprawiane okazjonalnie przez proboszcza z Pysznicy, a jedyną systematyczną mszą była ta w odpustowe święto. Od połowy XIX w. msze były odprawiane codziennie, z wyjątkiem …niedziel i świąt. W te dni wierni musieli się fatygować do Pysznicy. I z tym był problem. Kościół drewniany spłonął pod koniec XIX w., a na jego miejscu, na początku wieku poprzedniego stanęła murowana świątynia, ciągle traktowana jako kaplica dojazdowa z parafii Pysznica. Wierni mogli chodzić na msze, ale po wszystkie kościelne dokumenty musieli wędrować do Pysznicy. Na drodze była niepokorna Bukowa, która co raz wylewała. Rada Gminy wystąpiła więc do biskupa o erygowanie parafii w Jastkowicach. Biskup długo zwlekał z decyzją i wtedy grupa mieszkańców sprowadziła do Jastkowic księdza polskokatolickiego kościoła narodowego i przekazała mu kościół. Niedługo po tym wydarzeniu, biskup przemyski ustanowił w Jastkowicach parafię, ale proboszczowi w objęciu świątyni musiała pomóc policja. Pierwsza rozbudowa kościoła miała miejsce na początku lat 70. Ub. wieku, a konsekracji dokonał bp Ignacy Tokarczuk, oczywiście w święto Przemienia Pańskiego. Od tamtego wydarzenia minęło prawie pół wieku i we wtorek rozbudowaną świątynię będzie konsekrował bp Nitkiewicz.

jastkowice kościół 1

cof

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl