Bez kategorii

Opozycja nadal pyta o “bombę ekologiczną”

Opozycja nadal pyta o “bombę ekologiczną”

Sprawa rekultywacji stawów osadowych została poruszona po raz kolejny na konferencji zorganizowanej przez Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe. Opozycja odniosła się do słów prezydenta Lucjusza Nadbreżnego, który podczas sesji rady miasta wypowiedział się w sprawie stawianych mu zarzutów w tej kwestii.

Joanna Grobel – Proszowska przypomniała, że sprawie stawów osadowych zadała prezydentowi tylko dwa pytania. – Po pierwsze czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologi wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, to czy nie będzie przesunięcia terminu? Przecież musiał być ustalony harmonogram prac i czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? To były moje dwa pytania i w związku z tym czy nie są zagrożone pieniądze przyznane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione. Natomiast gdybyście państwo przejrzeli archiwum przetargów na BIP gminy Stalowa Wola, to zobaczycie, że przetarg z firmą, która miała robić rekultywację stawów osadowych, odbył się w 2016 roku i termin zakończenia prac był w czerwcu 2018 – mówiła Joanna Grobel – Proszowska.

Zaznaczała, że odwiedza to miejsce i dalej rekultywacja się nie odbywa. – W zawiązku z tym moje pytania pozostają nadal aktualne. I mało tego, rodzą się kolejne. Bo jeżeli był przetarg z firmą na konkretną technologię i na konkretną kwotę, to powinien być ogłoszony drugi przetarg. W związku z tym czy miasto nie będzie musiało zapłacić firmie stosownego odszkodowania za odstąpienie od realizacji prac. Więc tego też nie wiemy – podkreślała. – Cieszę się z tego faktu, że pan prezydent zawiózł radnych na stawy osadowe, bo prawdopodobnie wielu z nich nawet nie wiedziało gdzie to jest. Mogli zapoznać się z tematem, ale my dalej nie mamy odpowiedzi kiedy zostaną rozpoczęte prace i według jakiej technologi będzie rekultywacja przeprowadzana, i czy nie będziemy musieli zapłacić odszkodowania firmie, która na poprzednią rekultywację wygrała. To są te podstawowe pytania, które nas dalej interesują – mówiła Joanna Grobel – Proszowska.

- My nie bawimy się w piaskownicy, bo my nie budujemy, ani nie optujemy za tym by powstawały masowo skate parki, parki linowe czy place zabaw, ale pytamy o rzeczy, o problemy, które są trudne do rozwiązania – mówiła Renata Butryn, odnosząc się do słów prezydenta Lucjusza Nadbereżnego: „Temat bomby ekologicznej, to nie jest temat do zabawy w piaskownicy politycznej”, wypowiedzianych podczas sesji rady miasta.

Zaznaczała, że prezydent w styczniu 2016 roku powiedział, że stawy osadowe, to bomba ekologiczna i że zajmie się intensywnie i z całą energią rozbrajaniem tej bomby.
– Mamy cytaty, plany i wyraźne oświadczenie publiczne, że zakończy się to w połowie 2018 roku. I tak jest z każdą inwestycją, prezydent ogłasza, kiedy to będzie robione, a następnie są jakieś problemy. Podtrzymuję tezę, którą postawiłam na ostatniej konferencji, że wiele działań prezydenta jest podejmowane emocjonalnie, niedojrzale, ad hoc. Niesyty, ci którzy powinni zadawać pytania i uświadamiać prezydentowi, który nie ma doświadczenia rządzeniu miastem, radni milczą. To milczenie radnych, to że nie są dociekliwi, to że nie stawiają tych pytań, nie pomagają rozwiązywać problemów, w moich oczach ich to dyskredytuje. Sprawiają wrażenie, że przychodzą, głosują, odchodzą, i że to nie jest ich rola – mówiła była posłanka.

Podkreślała, że urzędnicy realizuję politykę, którą przyjmuje rada i prezydent. – A wygląda na to, że wszyscy oczekują od urzędników, żeby to oni rozwiązywali nasze problemy. Tak wywnioskowałam rozmawiając z panią Joanna Grobel – Proszowską, która pytała kilku radnych o zaawansowanie prac jeśli chodzi o stawy osadowe. Żaden z radnych nie umiał odpowiedzieć, wszyscy odsyłali ją do urzędników. Tak nie może być. Są merytoryczne komisje w radzie miasta, radni powinni mieć niezbędną elementarną wiedzę w danych tematach – mówiła Renata Butryn.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. lenami

    12 czerwca 2018 at 13:59

    Z tymi radnymi to jest i tak, że za milczenie i spolegliwość otrzymują jeszcze honorarium w postaci diety. Ile mozna wymagać od jednego z radnych ktory mieszka wraz z rodziną na terenie gminy Zaleszany i tam jest jego stałe miejsce zamieszkania. Potwierdził to raport detektywa ale p. Nadbereżny tego nie wziął pod uwagę. Czy od takiego radnego można wymagać więcej w sprawach miasta skoro on sam nie ogarnia swojej posiadłości? Wystarczy by się przejechali radni z tej komisji której przewodniczy i zobaczyli w jakim stanie jest jego gospodarstwo rolne(zapis z oświadczenia radnego), by mieć pogląd, że jest to nieudolny działacz! Dlaczego w MDK nie działa klimatyzacja mimo, że jej instalacja jest tam obecna? Czy na to będzie odpowiedź? Więcej odwagi powinien wykazać radny Zaborowski(jego wstrzymywanie się podczas niektórych głosowań jest de facto “za”) a to z racji wieku, doświadczenia(Nadbereżny mógłby u niego terminować!!!), znajomości zasad prawa budżetowego, budowy planów inwestycyjnych, realizacji inwestycji oraz zadłużania miasta. Moim zdaniem powinien być naturalnym kontrkandydatem w nadchodzących wyborach samorządowych przeciwko Nadbrereżnemu. Nic nie traci a zyskać może bardzo dużo. Może łatwo pokonać rozemocjonowanego fircyka, nie liczącego się z opinią publiczną! Więc panie radny Zborowski karty na stół?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

autobus

Bezpłatną komunikacją na koncert

stw24.pl5 lipca 2019
AGN_2483

W którym kierunku „poleci” rozwadowski Sokół?

stw24.pl26 czerwca 2019
jhvhjg

Ćwiczenia wojskowe na poligonie w Nowej Dębie

stw24.pl28 grudnia 2018
office-1548293_960_720

Co warto wiedzieć przed wakacjami ?

stw24.pl24 czerwca 2018
turniej (1)

Zagrali najlepsi tenisiści z kraju

stw24.pl20 czerwca 2018
glowne

Poetyckie spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz

stw24.pl28 maja 2018
IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
plakat huta2

Jakie maszyny w przyszłości wyprodukuje Huta?

stw24.pl28 kwietnia 2018
1

HSW rozpoczęła nowoczesne spawanie wież i korpusów dla Krabów

stw24.pl27 kwietnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl