W Stalowej Woli

„Perszing” w prywatnych rękach

„Perszing” w prywatnych rękach

Coś w tym jest. Na początek popuśćmy wodze wyobraźni. Za 5 lat owiany złą sławą budynek przy ul. 1 Sierpnia 11 będzie ekskluzywnym hotelem w stylu art deco. Za rogiem gości w nienagannie skrojonych garniturach zapraszać będzie hotelowa restauracja – z dancingiem, a jakże! – o sentymentalnej dla stalowowolan nazwie „Arkadia”. Od strony ul. Kilińskiego na zmotoryzowanych gości hotelowych czekać będzie strzeżony parking. Wokół cisza i sielanka przerywana tylko muzycznym echem kameralnych koncertów na odmienionym Pl. Piłsudskiego. Tak widzi to miejsce prezydent Stalowej Woli.

Patrząc na to co jest, zazdrościmy Lucjuszowi Nadbereżnemu wyobraźni. Wizja ta może się jednak zrealizować w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). To pomysł nienowy, ale szczególnie w naszym rejonie Polski stąpający po grudzie. Nie mamy na wschodniej ścianie zbyt wielu wystarczająco bogatych osób, których zasoby kieszeni sprostałyby marzeniom samorządowców. PPP to nic innego jak długoterminowa umowa między samorządem (w tym konkretnym przypadku), a prywatnym podmiotem. Efektem tej umowy ma być usługa o charakterze publicznym. Broń Boże to nie jest prywatyzacja działań samorządu. Po konsumpcji PPP samorząd będzie dumny, że w mieście są realizowane cele publiczne, a partner prywatny będzie liczył zyski.

Prezydent Nadbereżny tak właśnie chce pozbyć się problemu „perszinga”. Budynek w samym centrum miasta, które za ciężkie miliony będzie rewitalizowane. Nie będzie rewitalizacji Pl. Piłsudskiego, gdy w sąsiedztwie będzie obskórna pamiątka po realsocjalizmie z kumulacją mieszkań socjalnych wewnątrz. Przed rokiem włodarz Stalowej Woli zlecił budowlańcom zbadanie konstrukcji budynku, łącznie z byłą „Arkadią” i opracowanie raportu, czy da się go roz-, a bardziej nadbudować. Fachowcy orzekli, że nie ma najmniejszego problemu. Ten raport jest wyrokiem na socjal w „perszingu”, a zarazem przepustką do jaśniejszej jego przyszłości. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto ma wystarczająco dużo pieniędzy, żeby sklejone ze sobą gmachy rozbudować, stanie się właścicielem fantastycznie położonego hotelu i restauracji, która będzie dawać pewne zyski. Miejsc hotelowych w Stalowej Woli bardzo brakuje.

- Trwa analiza całego przedsięwzięcia – tajemniczo kwituje przygotowania do ambitnego zadania włodarz miasta. Zadanie architektów w tej analizie jest najmniejsze. Gmach zostanie podniesiony o jedno piętro, a wnętrze z jednopokojowymi klitkami idealnie nadaje się na przebudowę pod kątem hotelowych pokoi; a nawet apartamentów. Aportem miasta do spółki z partnerem prywatnym będzie cała nieruchomość na rogu ul. 1 Sierpnia i Pl. Piłsuskiego. Partner wniesie pieniądze i będzie oczekiwał, że przez określony w umowie czas będzie czerpał zyski z działalności hotelowo-rozrywkowo-gastronomicznej. Wchodząc do takiej spółki miasto będzie musiało zrobić coś jeszcze. Tym czymś będzie blok z mieszkaniami socjalnymi, bo obecnych lokatorów „perszinga” trzeba będzie gdzieś przenieść. Taki blok można zbudować po tylko jednym głosowaniu radnych. Gorzej będzie ze znalezieniem bogatego partnera, ale kibicujemy w tym poszukiwaniu prezydentowi Nadbereżnemu. Za rok, góra półtora ruszy realna przebudowa placu obok MDK i wtedy też powinna się zacząć rozbudowa „perszinga”.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. hr Henryk

    10 stycznia 2019 at 12:27

    Od kiedy pershing to art deco! Jakieś szaleństwo z tym stylem Toż to przecież “gotyk stalinowski” inaczej zwany socrealizmem!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019
pks

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

stw24.pl14 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl