W Stalowej Woli

Po pierwsze, edukacja i kultura

Po pierwsze, edukacja i kultura

Pierwszą konferencję programową kandydat na prezydenta Stalowej Woli Andrzej Szymonik oraz członkowie Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego poświęcili dziś edukacji i kulturze.

W tej odsłonie programu wyborczego Szymonika dominują cztery hasła: edukacja zawodowa, nauczanie integracyjne – szkoła otwarta dla wszystkich, wychowanie przez wolontariat, edukacja obywatelska i prawna. – W naszym pojęciu dobra edukacja zawodowa to nie tylko budowanie zaplecza wysoko wykwalifikowanych pracowników dla pracodawców, ale przede wszystkim droga do rozpoczęcia własnej działalności i swobodnego poruszania się po rynku pracy – mówiła Renata Butryn. – Dlatego w programie proponujemy wspieranie i rozwijanie edukacji zawodowej m.in. w oparciu o wykorzystanie maszyn w Inkubatorze oraz potencjału Cechu Rzemiosł, rozwijanie i wzmacnianie relacji pomiędzy szkołami zawodowymi a Politechniką Rzeszowską i pracodawcami.

Kolejnym pomysłem jest nauczanie integracyjne. Renata Butryn stwierdziła, że obecna reforma wypycha dzieci niepełnosprawne na margines i przekonywała, że trzeba to zmienić, bo uczniowie dotknięci niepełnosprawnością muszą uczestniczyć w życiu szkoły. – Chcemy, aby dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z nauczycielami i wychowawcami opracowywali programy integracyjne z myślą o tych dzieciach. Chcąc do tego zachęcić proponujemy różne formy nagradzania autorów takich programów – mówiła była posłanka.

Kolejnym pomysłem jest wychowanie przez wolontariat. – Zamierzamy to realizować poprzez zbudowanie z nauczycielami oraz przedstawicielami organizacji zajmujących się wolontariatem programów działalności dla poszczególnych szkół, wsparcie finansowe dla szkół, nauczycieli i uczniów, którzy podejmą się ich realizowania. Będziemy też popularyzować ideę wolontariatu poprzez konkursy i spotkania, organizację święta wolontariatu, wybór wolontariusza roku, powołamy też pełnomocnika do spraw wolontariatu, który nawiąże współpracę z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami lokalnymi – przybliżyła Maria Karkut, która od siedmiu lat zajmuje się pracą wolontariacką i zaangażowana jest w projekt dla seniorów pod nazwą „Emerycie kochaj życie”.

Działacze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego zaakcentowali też konieczność edukacji obywatelskiej i prawnej. – Od 2015 roku obserwujemy w kraju permanentne niszczenie ładu konstytucyjnego i prawnego przy obojętności społeczeństwa – podkreśliła Martyna Raszek. – Uważamy, że władze lokalne mają obowiązek uświadamiać obywateli. Zobowiązujemy się do zawieszenie preambuły Konstytucji w każdej szkole, będziemy współpracować z fundacjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz obrony demokracji, ładu konstytucyjnego i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy uświadamiać czym jest trójpodział władzy, jak ważne jest niezależne sądownictwo oraz nasza obecność w Unii Europejskiej. Będziemy organizować spotkania młodzieży z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Proponujemy cykl godzin do dyspozycji wychowawcy poświęconych na edukację prawną, spotkania z sędziami, radcami prawnymi oraz adwokatami.

Ostatni punkt to przywrócenie flagi Unii Europejskiej przed instytucjami publicznymi w Stalowej Woli. – Trzy lata temu zadaliśmy pytanie władzom miasta, dlaczego zniknęła flaga UE. Od jednego z radnych dostaliśmy odpowiedź, że została oddana do prania. To pranie trwa już trzy lata… – wypomniała Martyna Raszek.

W programie mowa jest także o kulturze, jako elemencie budującym wizerunek miasta. Joanna Grobel-Proszowska krytykowała, że organizowanie imprez kulturalnych przez kancelarię prezydenta miasta niekoniecznie służy promocji Stalowej Woli, ale z całą pewnością służy promocji jej prezydenta Lucjusza Nadbereżnego.

- Proponujemy transparentność finansowania imprez, pragniemy by wydatki na kulturę szły do budżetów instytucji kultury m.in. MDK, SDK, Muzeum Regionalnego, a imprezy kulturalne były organizowane przez fachowców a nie przypadkowych ludzi – mówiła Grobel-Proszowska. Wyjaśniła, że tak zwiększone budżety służyłyby finansowaniu kolejnych edycji imprez cyklicznych, takich jak „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0”, organizację festiwalu teatrów amatorskich, plenerów malarskich i fotograficznych i wieńczących je wystaw w instytucjach kultury podległych miastu. W planach jest także połączenie MDK z budynkiem Arkadii i utworzenie z nich jednego kompleksu kulturalnego.

1-IMGP1498 (Kopiowanie)

1-IMGP1501 (Kopiowanie)

1-IMGP1504 (Kopiowanie)

1-IMGP1508 (Kopiowanie)

1-IMGP1520 (Kopiowanie)

1-IMGP1526 (Kopiowanie)

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. lizjami

    7 września 2018 at 21:56

    Myślę, że mieszkańcy miasta zrozumieli kto szkodzi miastu, kto zadłuża ich i ich dzieci, kto ich oszukuje gładkimi słowami, kto nagradza ponad miarę urzędników nie mając kasy w urzędzie, kto nic nie uczynił by ulice w czasie deszczu nie zamieniały się w bajora trudne do przebycia, kto zezwolił i nie kiwnął palcem w bucie by dojście do rozwadowskiej nekropolii nie było odgrodzone trzecią bramą, kto… itd, itd Tych grzechów jest tyle, że brakłoby strony na tym portalu by je wszystkie umieścić. To najważniejsze a teraz jest czas na refleksję wyborcża i trafny wybór dobrego gospodarza bo stosowna pora się nadarza. To wybory w dniu 21 października ,by z magistratu przegonić fircyka! Pan Szymonik to dobry prezydent miasta i basta!

  2. Wąpisz

    8 września 2018 at 16:49

    Geriawit dogorywa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dziecko

„Śmigus-dyngus” – większe szanse na zamążpójście

stw24.pl22 kwietnia 2019
msza 4

Krzyżmo po raz pierwszy

stw24.pl19 kwietnia 2019
Miedzynarodowa-Fiesta-Balonowa-Stalowa-Wola-2019-plakat

Fiesta Balonowa w maju

stw24.pl19 kwietnia 2019
NCK-Sokół-1000x600

Oddaj głos na NCK “Sokół”

stw24.pl18 kwietnia 2019
1

155 mm samobieżna haubica KRAB

stw24.pl18 kwietnia 2019
1

Kolejne potrącenie rowerzysty

stw24.pl17 kwietnia 2019
plakat 2019-page-001

Powiew Orientu w MDK

stw24.pl17 kwietnia 2019
57716582_2190138357744412_9142697595959771136_n

Potrącenie rowerzysty na KEN

stw24.pl17 kwietnia 2019
mdk

Bądź częścią Majówki w Stalowej Woli

stw24.pl17 kwietnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl