W powiecie

Podsumowanie projektu “Zbydniowskie Ścieżki Niepodległej”

Podsumowanie projektu “Zbydniowskie Ścieżki Niepodległej”

100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze wydarzenie 2018 roku. Stowarzyszenie Dar Serca działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zbydniowie opracowało i zrealizowało międzypokoleniowy projekt „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Zadanie współfinansowane było ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Województwo Podkarpackie, Powiat Stalowowolski i Gminę Zaleszany.

Celem tej inicjatywy było pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej przez mieszkańców Zbydniowa. Do pracy włączyli się niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Jedni wykonywali prace porządkowo-dekoracyjne, drudzy dokonywali nasadzeń zieleni a pozostali brali udział w konkursach związanych z tym przedsięwzięciem.

W ramach projektu zostały odnowione trzy miejsca pamięci na terenie Zbydniowa. Na wpisanym do rejestru zabytków cmentarzu z okresu I wojny światowej, potocznie nazywanym przez „Glijonkami” przeprowadziliśmy prace porządkowe, posadziliśmy 40 tui karłowych oraz juk. Ponadto zamontowaliśmy, przy drodze krajowej, tablicę informacyjną o znajdującym się nieopodal cmentarzu.

Drugim odnowionym miejscem był „Krzyż Powstańców Styczniowych”, znajdujący się między Zbydniowem i Karczmiskami. Wykonano całkowitą renowację krzyża, zamontowano słupki metalowe wraz z ozdobnymi łańcuchami oraz posadzono kilka krzewów. Również w tym miejscu zamontowana została tablica informacyjna.

Ostatnim z miejsc pamięci, przy którym pracowaliśmy, była Górka Jana, upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Wykonaliśmy trudne prace porządkowe, odsłoniliśmy zarośnięty chodnik, odremontowaliśmy i pomalowaliśmy tablicę informacyjną, posadziliśmy kilkanaście tui karłowatych. We wszystkich tych pracach pomagali nam mieszkańcy Zbydniowa. 11 listopada zorganizowaliśmy wieczornicę z przemarszem do odnowionych miejsc pamięci.

Wzięliśmy również udział w warsztatach w szkółce krzewów i roślin, byliśmy na wycieczce w Arboretum w Bolestraszycach. Ponadto uczniowie zwiedzili muzeum twierdzy Przemyśl, w której był więziony członek Rodziny Horodyńskich- patrona naszej szkoły, za udział w ruchu niepodległościowym podczas I wojny światowej.

W ramach tego projektu uczestniczyliśmy w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości dla lokalnej społeczności związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Akademia rocznicowa odbyła się również w naszej szkole.

Przeprowadziliśmy konkursy: plastyczny dla dzieci młodszych oraz literacki dla starszych – obydwa o tematyce patriotyczno–regionalnej. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Z materiałów konkursowych został wykonany przez nas folder pamiątkowy, trafił do mieszkańców Zbydniowa i Dzierdziówki. Ponadto prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

14 grudnia 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie uroczystość podsumowania projektu ”Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Podczas spotkania zostały przypomniane działania, które podjęto w ramach jego realizacji. Najbardziej widocznym rezultatem pracy uczestników projektu jest poprawa estetyki trzech miejsc, upamiętniających wydarzenia niepodległościowe na terenie Zbydniowa. Cel ten służył dobru wspólnemu, którym jest pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej wśród mieszkańców naszej społeczności, kształtowaniu postaw patriotycznych, przywiązania do wartości narodowych oraz dbałość o miejsca pamięci narodowej.

Źródło: UG Zaleszany 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

ffdfha

Królewski Jarmark w Pysznicy już w niedzielę

stw24.pl11 czerwca 2019
kid-1241817_960_720

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl7 czerwca 2019
61628735_2250277675041548_8077681504827736064_n

Relacja z I Pysznickiego Rajdu Rowerowego

stw24.pl7 czerwca 2019
sfjhghjdghj

Wały prawego Sanu i Wisły powstrzymały napór wysokiej fali

stw24.pl6 czerwca 2019
pow 9

Bojanów szacuje szkody

stw24.pl31 maja 2019
turbia pokazy

Podkarpackie Pokazy Lotnicze już w niedzielę

stw24.pl28 maja 2019
IMG_0057 (Kopiowanie)

Zagrożenie powodziowe w gminie Bojanów. Podtopione gospodarstwa

stw24.pl24 maja 2019
jeżówka

San na razie niegroźny

stw24.pl22 maja 2019
img_1472

W Antoniowie wybudują bibliotekę

stw24.pl22 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl