W Stalowej Woli

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej weźmie 500 tys. zł kredytu, który poręczyła Rada Powiatu. Pieniądze pójdą na bieżącą działalność m.in. wynagrodzenia pracowników i zobowiązania wobec dostawców. Sytuacja stalowowolskiego PKS- nie jest wesoła, ale przewoźnik jest dobrej myśli. Optymistami nie są jednak wszyscy radni. Tym bardziej, że o kłopotach powiatowego przewoźnika dowiedzieli się w ostatniej chwili, czyli na nadzwyczajnej sesji powiatowego samorządu.

„Promotorem” PKS na wtorkowej sesji był starosta Janusz Zarzeczny. Kredyt ma zapewnić PKS-owi przetrwanie do czasu wypłat rządowych dotacji. Miesiąc temu weszła w życie ustawa o publicznym transporcie autobusowym, która daje szansę firmom transportowym na uzyskanie dofinansowania do nierentownych linii. Stalowowolski przewoźnik ma tych ostatnich wiele i złożył do wojewody wniosek o pieniądze. Liczy na 560 tys. zł w tym roku i prawie cztery razy więcej w roku przyszłym. A państwo dokładałoby tylko 1 zł do wozokilometra na nierentownej trasie.

- Transport publiczny nie jest transportem opłacalnym, ale jest niezbędny – dość ogólnikowo stwierdził starosta Zarzeczny. Wyjaśnił, że do kursów mogą dokładać się gminy, do których dojeżdżają autobusy PKS, a to stwarza dodatkowe szanse na przetrwanie przewoźnika. Zaznaczył, że kredyt poręczony PKS-owi będzie tylko tratwą ratunkową rzuconą przewoźnikowi na trudny czas. Większość radnych przyjęła wyjaśnienia starosty z pokornym zrozumieniem. Nie przyjmował ich tylko Zbigniew Gola, jedyny opozycjonista w całej Radzie Powiatu. Zapewnienia o rządowym wsparciu nazwał wprost „picem na wodę i fotomontażem”. Nie wierzy też, by wójtowie gmin lekką ręką sięgali do swojej kasy, by pomagać powiatowemu przewoźnikowi. Golę najbardziej jednak zabolało to, że samorząd w ostatniej chwili został poinformowany o finansowych potrzebach PKS i musiał podejmować decyzję w ciągu kilkudziesięciu minut bez rzetelnej dyskusji. Zaproponował spotkanie wójtów zainteresowanych kursowaniem autobusów, a nawet sprzedanie 40 proc. akcji PKS i ratowanie tego, co zostało. Starosta odpowiedział mu zarzutem wprowadzania chaosu na sesję. I było głosowanie. Z jednym przypadkiem głosu wstrzymującego się, wszyscy pozostali byli za poręczeniem kredytu PKS-owi.

Stalowowolski PKS jest spółką akcyjną w całości należącą do powiatu. W 2010 r. Minister Skarbu Państwa przekazał bezpłatnie wszystkie akcje PKS samorządowi. Dziś autobusy PKS obsługują 77 linii, z których tylko 17 jest rentownych. PKS Stalowa Wola ma za to najtańszy – podobno – tzw. wozokilometr, który u nas wynosi 2,71 zł, a np. w Bielsku-Białej jest dwa razy większy.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (5)

Komentarze

 1. MM

  14 sierpnia 2019 at 21:32

  Czemu na trasie W-wa StW są ciągle opóźnienia?

 2. Piotrek

  21 sierpnia 2019 at 16:58

  Stalowowolski PKS musi upaść. Brud , smród (z toalet) i ubustwo. Szkoda wyrzuconych pieniędzy

 3. olo

  22 sierpnia 2019 at 11:18

  Kaczyński Jarosław przed wspólną nocą zaopatrzył się w wazeline, był bardzo spięty podczas nocy
  Nigdy nie zapomnę tej nocy spędzonej w jednym łóżku z Jarkiem Kaczyńskim po pikniku stalowowolskim, było cudownie
  ADRIAN

 4. psota

  1 września 2019 at 10:23

  Panie starosto dlaczego nie kursuje ani jeden autobus na trasie do Krakowa? Kiedy uruchomione zostaną kursy na zagranicę? Też się nie opłacają?

 5. talizia

  2 września 2019 at 13:27

  Pieniądze mają być na kursy czyli dopłata do tzw. wozokilometrów, a co z dworcem autobusowym, placem manewrowym, stanowiskami odjazdowymi? Czy to jest w tej chwili wizytówka miasta i powiatu? Dlaczego na infrastrukturę publicznej komunikacji nie ma kasy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

policja-1

DZIŚ NA DRODZE – POLICJA WALCZY ZE SMOGIEM

stw24.pl28 stycznia 2020
nazywam sie milird

Taniec przeciwko przemocy – zatańcz z Nami w Walentynki.

stw24.pl28 stycznia 2020
policja

Kobieta padła ofiarą oszusta

stw24.pl27 stycznia 2020
3-334973

CBŚP rozbiło kolejną grupę przestępczą – zlikwidowano sieć agencji towarzyskich tzw. “mieszkaniówek”

stw24.pl25 stycznia 2020
13

Karnawałowe zakończenie ferii

stw24.pl24 stycznia 2020
rodzinna niedziela muzeum

NIEDZIELA W MUZEUM

stw24.pl24 stycznia 2020
nadberezny

Sponsorują imprezy kosztem mieszkańców ?

stw24.pl23 stycznia 2020
gf-HtxV-YFwe-DTpb_ruch-drogowy-664x442-nocrop

Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2020

stw24.pl23 stycznia 2020
akademiaplakat

RUSZAMY Z POWIATOWĄ AKADEMIĄ NAUKI

stw24.pl23 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl