W Stalowej Woli

Polski Mikołaj na Kresach

Polski Mikołaj na Kresach

Członkowie Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach jak co roku pojechali w okolice Lwowa ze świątecznymi prezentami. Od kilku lat towarzyszą im uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Stalowej Woli. Wolontariusze zatrzymali się w Przemyślanach i Ciemierzyńcach. W tym roku byli jedyną grupą, która na Mikołaja odwiedziła podopiecznych Księży Salezjanów.

- Ludzie chyba przestraszyli się sytuacji związanej z konfliktem rosyjsko-ukraińskim i blokad granicy urządzanych po ukraińskiej stronie – mówi Aleksander Szczęch ze Stowarzyszenia ŁiPRwLiK. – Zupełnie niepotrzebnie, bo granicę pokonuje się stosunkowo szybko, a we Lwowie i okolicach o zbrojnym konflikcie prawie wcale się nie mówi.

Wiele polskich stowarzyszeń i osób prywatnych przed świętami Bożego Narodzenia podróżuje na Kresy z darami. Stalowowolanie od lat przystań mają w Przemyślanach. Za czasów polskich było to prężne powiatowe miasteczko. Dziś niewiele się w nim dzieje. Dwie cerkwie i czynny od dwudziestu lat kościół rzymsko-katolicki pw. Św. Piotra i Pawła. Świątynia na wzgórzu koło cmentarza jest najstarszą budowlą w szerokiej okolicy. Nie zniszczyły jej najazdy tatarskie i tureckie, a najgorsze spotkało ją po drugiej wojnie. Wieża kościelna została zburzona, a w kościele zainstalowała się fabryka zbrojeniowa. Funkcjonowała ona aż do 1997 r., czyli już w wolnej Ukrainie. W 1993 r. Salezjanie wysłali do Przemyślan ks. Piotra Smolkę. Przez kilka lat modlił się z parafianami w kaplicy na cmentarzu. Gdy parafia otrzymała od władz ukraińskich prawo własności, fabryka nie chciała się wyprowadzić. Salezjanie musieli swój kościół …odkupić. Dziś jest on centrum rozbudowującej się parafii. Przy kościele jest dom pielgrzyma, w którym można przenocować za symboliczną opłatą. Ta jest dużym wsparciem dla kościoła, który tętni młodym życiem. Salezjanie docierają do młodych katolików przez oratoria, które są czymś nowym na Ukrainie i stąd popularność świątyni.

Ks. Smolka rozbudowuje swoje parafialne gospodarstwo. W nieodległych Chlebowicach Świrskich zbudował nową niewielki kościółek, bo Ukraińcy nie chcieli oddać historycznej świątyni w Świrzu, która przez kilka wieków służyła głownie Polakom. Ostatnie lata to zabiegi o odzyskanie bardzo zrujnowanego kościoła w Ciemierzycach k. Dunajowa. Jego historia z czasów komuny radzieckiej i współczesnej Ukrainy też jest niesamowita. – Jeszcze kilka lat temu obok kościoła i na parafialnym cmentarzu pasły się owce – wspomina jedną ze swoich wypraw A. Szczęch. Za czasów sowieckich w kościele funkcjonowała poczta, a po niej było w nim biuro kołchozu. Gorsze przyszło później. Za ukraińskich czasów najpierw była w nim stajnia, a po niej świątynia została wydzierżawiona hodowcy owiec. Owce spały w kościele, a pasły się obok. Nie trudno sobie wyobrazić, co zostało z historycznej budowli i przylegającej do niej nekropolii.

- Nigdy nie żałowałem ani jednego dnia, ani jednej godziny, że tutaj przyjechałem – mówi proboszcz parafii w Przemyślanach. – Żałowałem tylko, że tak późno. Nie bójcie się przyjechać i wy. Tutaj jest bieda, a my jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc.

Z taką pomocą spieszą od lat wolontariusze z kresowego stowarzyszenia. Zbierają dary wśród znajomych, czasami udaje im się namówić do wsparcia jakąś firmę czy instytucję. Zawsze to mało, ale dobre i tyle. Uczniowie z „ekonomika” też nie jeżdżą z pustymi rękoma. Na wiezione przez nich prezenty składa się cała szkoła. Nagrodą są wiersze i piosenki salezjańskiego oratorium i łzy wzruszenia ostatnich z Polaków, którzy zostali na ziemi pradziadów.

prezenty ciemierzyńce (1)

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. otelii

    11 grudnia 2018 at 22:05

    Wspaniała akcja, wspaniali ludzie i ich Wielkie Serca. Wielka szkoda, że do wsparcia akcji nie poczuwają się inni, zamożni ludzie!

  2. eliiterio

    13 grudnia 2018 at 15:46

    Wielkie słowa podziękowań dla wielu zaangażowanych w tą sprawę ale głównie p.p. L. i Sz. Takim ludziom szacunek a przed nimi czapki z głów!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

TE 7-C

Największa wypożyczalnia sprzętu budowlanego Ramirent od kwietnia w Stalowej Woli

stw24.pl22 marca 2019
rowery

Rowery miejskie przed świętami

stw24.pl22 marca 2019
_DSC1511

Na Okulickiego zderzyły sie dwa auta

stw24.pl22 marca 2019
główne

Dziś startują XI Zdarzenia Teatralne

stw24.pl22 marca 2019
137-231618

Kaskadowy pomiar prędkości. Policja zapowiada ostre kary dla piratów drogowych

stw24.pl22 marca 2019
wozek inwalidzki

Wsadzili kij w …hospicjum

stw24.pl22 marca 2019
sup1-1000x600

Superior Industries Production Poland szuka pracowników

stw24.pl21 marca 2019
IMG_20190212_164616

Kto zapłaci za nielegalne wycięcie lipy?

stw24.pl21 marca 2019
psp11-1000x600

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

stw24.pl21 marca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl