W Stalowej Woli

Powiało cenowym strachem

Powiało cenowym strachem

…ale z daleka. Strach przyszedł z centrum Polski, gdzie niektórzy odbiorcy prądu dostali wyższe rachunki. Na razie wystawiła takie spółka innogy. Kto miał z nią podpisany kontrakt, wyższy rachunek musi zapłacić, a potem czekać na to, że dostawca zawyżoną cenę odliczy. Wzięło się to stąd, że innogy jest małym dostawcą i na zmianę cen nie musi mieć zgody Urzędu Regulacji Energetyki. Tej potrzebują tylko najwięksi dostawcy jak: Tauron, PGE, Enea czy Energa.

Obywatele RP mają jednak mieć prawo do obaw, bo rządząca ekipa przyzwyczaiła ich do ustaw pisanych w nocy i na kolanie. Tak ustawą „za pięć dwunasta” rząd wstrzymał podwyższanie rachunków na jeden rok, ale nie może wstrzymać rosnącej ceny prądu, bo o tym decyduje giełda. Zabawa w św. Mikołaja spowodowała bałagan i nic dziwnego, że ludzie trzęsącymi rękoma otwierają urzędowe pisma. Zwłaszcza te ze spółdzielni mieszkaniowych, bo szerokim echem po mieście rozeszła się wieść, że spółdzielnie kupują droższy prąd, a podwyżki odbiją sobie na lokatorach. Obawy zupełnie niepotrzebne.

Ponieważ w każdej plotce może być ziarno prawdy, sprawdziliśmy co i jak u źródeł. Największa w Stalowej Woli Spółdzielnia Mieszkaniowa faktycznie podpisała nową umowę na dostawę energii elektrycznej. I zapłaci więcej. Dokładnie o 12 proc. O tyle więcej będzie kosztowało np. oświetlenie klatek schodowych i budynków. – Ta podwyżka wpłynie na koszty funkcjonowania Spółdzielni, ale w sposób znikomy i lokatorzy mieszkań nie znajdą jej w rachunkach – mówi Bogdan Wojtala, wiceprezes SM. Spółdzielnia obawiając się horrendalnych podwyżek, pod koniec ub. roku podpisała umowę na dostawę energii z nowym podmiotem. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że rząd będzie rekompensował dostawcom różnicę między starą i nową rynkową ceną prądu. Poprzedni dostawca chciał podnieść cenę o 48 proc., a kolejny w rozgrywce aż o 60 proc. SM wybrała najmniej chciwego i liczy na to, że rząd wtrąci się w jej umowę ze swoimi rekompensatami. Obecny operator jest trzecim w ostatnich 4. latach. Zmiany jak widać popłacają.

Rachunków nie musiała też zmieniać Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego. Druga pod względem posiadanych zasobów mieszkaniowych stalowowolska spółdzielnia ma ten komfort, że w obecnym roku obowiązuje ją jeszcze dwuletnia umowa podpisana z dostawcą energii. Problem pojawi się pod koniec b.r., gdy przyjdzie wybrać nowego operatora, a bardzo wątpliwe jest, by rząd rekompensował energetyczne podwyżki w kolejnych latach. – Tym martwić się będziemy później, a tymczasem inwestycyjnie przygotowujemy się na raczej pewne podwyżki – twierdzi Małgorzata Stańkowska, prezes SBM. – Wymieniamy gdzie się da oświetlenie tradycyjne na ledowe, instalujemy nowe wyłączniki prądu. Wszystko po to, by za energię elektryczną płacić jak najmniej, gdy zaczną obowiązywać nowe umowy z operatorami.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

policja

Pomogli starszej kobiecie

stw24.pl24 stycznia 2019
Kwieciński

Jak nowy dom

stw24.pl23 stycznia 2019
koncert (111)

Koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej “Akademia” w PSM

stw24.pl23 stycznia 2019
siarka2008

Uczennica ze Zbydniowa w Mobilnej Akademii Młodych Orłów

stw24.pl23 stycznia 2019
SONY DSC

Tu Karpińskiego ojciec sądził

stw24.pl22 stycznia 2019
Kalendarz-wydarzeń-2019-780x390-2

Wspólny kalendarz dla Stalowej Woli

stw24.pl22 stycznia 2019
SONY DSC

Miasta pierwszy krok w chmurach

stw24.pl22 stycznia 2019
Policja2

Potrącenie pieszego w Rozwadowie

stw24.pl22 stycznia 2019
facebook-bal-informacja-1-1000x600

Już dziś rusza głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu stw24.pl

stw24.pl21 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl