W Stalowej Woli

Powrót komuny w szkołach?

Powrót komuny w szkołach?

Trwa referendum nauczycieli w sprawie przystąpienia do strajku. W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 11 w Stalowej Woli dyrektor Joanna Niwierska zafundowała istny powrót do czasów PRL-u.

Referendum rozpoczęło się wczoraj. Urna została umieszczona w pokoju nauczycielskim. Nad listą osób, które brały udział w głosowaniu, czuwało dwóch nauczycieli ze szkoły – przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego. Każdy nauczyciel, który chciał wziąć udział w referendum, musiał się wpisać na listę. Jak udało nam się dowiedzieć, lista została skserowana przez dyrektorkę, co jest nielegalne, gdyż lista ta jest własnością ZNP, a nie szkoły.

Ponadto, dyrektor Niwierska przerwy lekcyjne spędziła nie w swoim gabinecie, jak to ma w zwyczaju, a właśnie w pokoju nauczycielskim, przy urnie, bacznie obserwując wszystkich, którzy chcieliby zagłosować. Nauczyciele czuli się zastraszeni, bali się głosować. Na korytarzu dyrektorka zagadywała ich i pytała, czy już głosowali. Gdy zaprzeczali, mówiła, żeby tego nie robili, bo szkoła będzie miała problemy. Niektórych miała straszyć zwolnieniami dyscyplinarnymi z pracy.

W dniu dzisiejszym urna została przeniesiona do jednej z klas. Zapewne po to, by nauczyciele mogli w spokoju zagłosować. Ostatecznie znalazła się w kantorku wuefisty. Referendum przedłużono do jutra. Na chwilę obecną zagłosowało 40 osób na 91 uprawnionych, co oznacza, że nie ma jeszcze wymaganej liczby 46 (ponad 50%).

Zasady organizacji strajków określa ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organizacja związkowa przeprowadza referendum wśród pracowników i jeżeli zdecydują oni, że należy podjąć strajk, powiadamiają o tym dyrektora, który musi zorganizować pracę uczniom i nauczycielom niebiorącym udziału w proteście. Zatem nic dziwnego, że dyrektorce zależy na unieważnieniu referendum. Może to też wynikać z jej ideowych zapędów. Dla zapominalskich – to właśnie Joanna Niwierska rozsławiła na pół Polski swoją osobę umieszczając publicznie na Facebooku post wychwalający ONR.

Takie działania dyrektorki, wywieranie presji na nauczycielach z powodu ich udziału w strajku stanowi naruszenie prawa i skutkuje odpowiedzialnością karną. Wszystkim nauczycielom przypominamy ponadto, że:

- prawo do strajku jest jedną z podstawowych wolności zagwarantowanych nam przez konstytucję

- strajkujący pracownicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności cywilnej z powodu udziału w strajku

- udział nauczycieli w legalnym strajku nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

Praca nauczyciela nie jest łatwym zadaniem, gdyż wiąże się z nią ogromna odpowiedzialność za ukształtowanie młodego człowieka. Nie kończy się ona wraz z wyjściem z miejsca pracy. Popołudniami nauczyciele sprawdzają zeszyty, sprawdziany, przygotowują materiały, by pracować na 45 minutowych maratonach pełną parą. Dlatego w wielu krajach jest to zawód prestiżowy, szanowany, a co za tym idzie dobrze opłacany. U nas jest inaczej. Coraz mniej młodych ludzi zostaje nauczycielami, bo nie widz dla siebie żadnych perspektyw. Ci, którzy zostali są demotywowani niskim wynagrodzeniem, a wszystko dlatego, że nie są grupa docelową dla obecnych władz. Tymczasem to właśnie ci ludzie budzą w naszych dzieciach chęć do nauki, odkrywania świata, talentów, kreatywności. To oni budują atmosferę w szkole. Wspierajmy ich w tych działaniach.

Amelia Chodorek

Zobacz Komentarze (11)

Komentarze

 1. Ania

  19 marca 2019 at 17:02

  Dziękujemy stw24 za wspieranie nauczycieli. Jesteście wielcy!

 2. jukka

  19 marca 2019 at 18:43

  Działalność i poglądy tej kobiety są znane z czasów wypowiedzi o grupach nacjonalistycznych. Ale to, co robi w czasie referendum zakrawa na służalczość i lizusostwo. Dobrze, że to pokazujecie. Może w ten sposób inni dyrektorzy zaniechają takich działań. Nauczyciele, nie dajcie się zastraszyć. Walczcie o swoją godność.

 3. skipaci

  19 marca 2019 at 18:49

  Nie bójcie się tej pani bo ona jak cała formacja ma czas do jesieni, potem zasila śmietnik historii. Niech wszyscy wezmą udział w tym akcie demokratycznego wyboru. To nie pani dyrektor prawo stanowiła by go nie przestrzegać. Nauczyciele anawa!

 4. rodzic

  19 marca 2019 at 18:59

  W naszej szkole od kilkunastu miesięcy istnieje system z epoki Stalina.W szkole trwa mobbing i systematyczne zastraszanie pracowników i rodziców.Wszyscy się boją o swoją pracę a rodzice o zemste na uczniach. Aktualna dyrektorka robi co chce ponieważ ma silne poparcie prezydenta Sprawa jej poglądów i popierania onr została zamieciona pod dywan.Dziwne, że nikt się tym nie interesuje bo kobieta ma dziwne psychotyczne zachowania.Jej onrowskie poglądy to nie tylko sprawa osobista.

 5. Anka

  19 marca 2019 at 20:42

  Cała szkoła przekształca się w więzienie!Zasady reguły co chwilę coś wysyłanie e-maili do rodziców co wolno czego nie !kiedy dzieci moga jeść gdzie siadać na stołówce nie gadać,Gdzie mają przebywać na korytarzach i w których miejscach czekać na lekcje !Myślę że jest to temat na artykuł to co wyprawia ta kobieta dąży do sprowadzenia szkoły na psy!

 6. iwo

  19 marca 2019 at 21:17

  Pis to zło uwierz w to. Weber Rafał nie nadawał się do pracy w Urzędzie Gminy w Zaleszanach, nie przeszedł rekrutacji na stanowisko urzędnika w gminie, o niczym nie miał pojecia, to w rządzie pisu będzie sie nadawał na wiceministra infrastruktury, nie ma pojęcia o inwestycjach, na testach w gminie zaleszany uzyskał mniej niż 50 % i nie został dopuszczony do rekrutacji ustnej, miał jedną z najgorszych prac pisemnych w czasie postępowania kwalifikacyjnego
  To jest kolega diabła Jarosława Kaczyńskiego. Jak podają brytyjskie media Jarosław Kaczyński jest gejem , oszustem, kłamca, który nawet nie uzyskał promocji do 4 klasy liceum miał pare ocen niedostatecznych na koniec 3 klasy liceum a mimo to wujek wiceminister załatwił mu nauke w 4 klasie w innej szkole reasumując całe wykształcenie Jarosław K ma nielegalne i jest nieważne ponieważ nie uzyskał promocji do 4 klasy liceum

 7. Bizon

  19 marca 2019 at 23:42

  Energicznosc tej dyrektorki jest mylona z ADHD. Nadpobudliwa,mściwa,nie znająca sie na robicie kobieta. Leń,nierób myślący ze jest ponad prawem

 8. Lol

  19 marca 2019 at 23:48

  Faszystko,do boju! Jedziemy podbić Rosje i Niemcy! Żaden facet w Polsce nie chce takiej wariatki. Moze ktos w Peru sie znajdzie chętny na tego szaleńca i ktorym mowa w artykule

 9. michał

  20 marca 2019 at 09:13

  Dziękujemy Pani poseł Renacie z ten mondry głos rozsądku

 10. obserwator

  20 marca 2019 at 19:43

  Z psp 11 jestem związany jako rodzic a teraz dziadek od ponad 20 lat. Chętnie udzielałem się w prace komitetu rodzicielskiego i doskonale znałem dyrektora Zarzecznego a później dyrektor Krystkowiak. Relacje między nauczycielami, pracownikami obsługi oraz rodzicami były zawsze bardzo dobre.Wszyscy mówili że jest tu dobra życzliwa atmosfera.Chętnie za zebrane pieniądze wspieraliśmy szkołę. A nawet malowaliśmy sami klasy a nauczyciele i dyrektorka nas w tym wspierała. Wszystko to zmieniło się odkąd stanowisko objęła aktualna pani, która zrobiła sobie z tego miejsca prywatny folwark. Zmieniła przewodniczącego rodziców za to że na akademii dobrze powiedział o poprzedniczce a rodziców wyrzuca się z sal lekcyjnych podczas zabaw.
  Nauczyciele nie dajcie sobą manipulować, nie przykładajcie się do tego zła. Patrzą na was rodzice i uczniowie.

 11. Gienek

  22 marca 2019 at 14:47

  Witam
  Czytam artykuł, słucham ludzi związanych z tą szkołą i oczom i uszom nie wierzę…… XXI wiek, a w Stalowej Woli w jednej ze szkół sytuacja rodem z PRL…… I za tym stoi Pan Prezydent??? Dyrektorka do zmiany od zaraz, a nauczyciele niech się nie boją mówić, o tym, co się dzieje, gdyż dni tej Pani są policzone….. Szkoda, że nie mam dziecka w tej szkole, bo wziąłbym sprawy we własne ręce i nie zostawił tego płazem…. Nauczycieli trzeba wspierać, a działania niegodne dyrektora piętnować i to z całą stanowczością!!!
  Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

87380271_130376175177812_5669184950423781376_o

ZMAGANIA ORTOGRAFICZNE W DNIU JĘZYKA OJCZYSTEGO

stw24.pl24 lutego 2020
IMG_1933-1

Kiermasz Taniej Książki MBP w Stalowa Wola

stw24.pl24 lutego 2020
sobieraj_nadberezny

Sesja nadzwyczajna, kompromitacja opozycji?

stw24.pl22 lutego 2020
S19 NNISKO

Symboliczne wbicie łopaty pod budowę kolejnego odcinka S19.

stw24.pl21 lutego 2020
303-204340

KPP w Stalowej Woli zaprasza na debatę

stw24.pl21 lutego 2020
IMG_20200221_081210

Zderzenie z ciężarówką – jedna osoba nie żyje

stw24.pl21 lutego 2020
wypadek

Tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych

stw24.pl20 lutego 2020
Bez tytulu - Kopia - Kopia - Kopia

Szkoła w Radomyślu w akcji „Wyślij pączka do Afryki”

stw24.pl20 lutego 2020
policja dzień pączka

Tłusty Czwartek – legalnie pączki

stw24.pl20 lutego 2020