W Stalowej Woli

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystych obchodach Dnia Flagi RP

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystych obchodach Dnia Flagi RP

Gościem honorowym stalowowolskich obchodów Dnia Flagi był Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

Biało-czerwona flaga, symbol wielkiej dumy Polaków wraz z honorami została podniesiona po raz pierwszy na centralnym 18. metrowym maszcie miejskim, mieszczącym się na głównym skrzyżowaniu miasta – Al. Jana Pawła II z ul. KEN.

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę w tym dniu, Dniu Polskiej Flagi, uczestniczyć z państwem przy uroczystości wciągnięcia flagi na maszt, że dzieje się to właśnie w Stalowej Woli. W mieście, które w czasach II Rzeczypospolitej symbolizowało naszą dumę i nasze marzenia, nasze aspiracje. Sama nazwa Stalowa Wola pochodzi z przemówienia Ministra Spraw Wojskowych Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że stalowa wola narodu polskiego doprowadzi do nowoczesności, do wzmocnienia polskiej gospodarki i do nowoczesności. Tego chcemy także dzisiaj, takie marzenia również nam przyświecają. Wzruszamy się kiedy słyszymy Mazurka Dąbrowskiego. Kiedy nasi sportowcy odnoszą zwycięstwa, kiedy polska drużyna narodowa gra, malujemy sobie z radości twarze na kolory biało czerwone. Wyrażamy w ten sposób naszą największą, najwyższą radość. Ja również chcę wyrazić najwyższą radość z powodu tego święta i tego, że biel i czerwień jako nasze barwy narodowe łączą nas – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że 2 maja jest nie tylko Dniem Flagi RP, ale również Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Polacy przebywający na emigracji są doskonałym przykładem, że Polakiem można być wszędzie. Mateusz Morawiecki mówił także o tym, że polskość to solidarność, wolność, poszanowanie wolności innych, to walka o prawdę, a przede wszystkim to stan ducha.

-Dzisiaj jesteśmy coraz silniejszy, również duchem, bogactwem naszego domu, naszej kultury. Dzisiaj wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć, tak jak zadecydowałem, do końca obchodów jubileuszowego roku, roku niepodległości. Biel i czerwień wyznacza nie tylko naszą przeszłość, oznacza teraźniejszość, ale również wyznacza naszą przyszłość. Wyznacza zwycięstwa i uniesienia naszej przeszłości, tragedie naszej przeszłości, ale także nadzieję na drodze do przyszłość, do której podążamy jednocześnie realizując nasze aspiracje, marzenia. Biało-czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, biało-czerwona ma łączyć wszystkich nas, wszystkich Polaków ponad podziałami i poglądami. Chcę żeby Polska flaga zawsze taka była. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, przepiękne barwy biało czerwone zawsze nas łączą, Polska jest zawsze jedna – mówił Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości odbył się koncert Piotra Rubika z zespołem. Przygotowano także piknik patriotyczny, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, wystaw sprzętu wojskowego oraz wyrobów Huty Stalowa Wola.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. fotradi

  2 maja 2018 at 19:24

  Szkoda, że premier nie zapytał prezydenta Nadbereżnego gdzie są jego obietnice odnośnie Polonii zza Wschodniej granicy. Kiedy spełni te słowa, które wielokrotnie używał jako kontrargument przy “uchodźcach” i apelu papieża Franciszka o przyjęcie przez parafię jednej rodziny z objętej wojną domową Syrii! Nihil novi powiedział premier. Najpierw podzielili społeczeństwo a teraz papką słowną próbuje sklejać! Suweren powinien zakomunikować premierowi, że prezydent złamał obowiązujące prawo przy wznoszeniu przedmiotu ‘dumy” czyli masztu.

 2. mamuszka

  2 maja 2018 at 20:34

  Piekne puste slowa a dlaczego ani slowa o roli KK w polityce bo ja w tym nowoczesnosci ani postepu nie widze.KK powinien zostac tradycja i miec taka pozycje jak za czasow komuny,jak sa tacy otwarci na swiat i humanitarni to powinni przyjac przesladowanych chrzescijan z krajow muzulmanskich.Flagi beda wisiec tak jak wisialy sobie w faszystowskich Niemczech,jeszcze tylko haslo”Polska dla Polakow”.W dzisiejszym swiecie liczy sie umiejetnosc dyplomacji i kompromisu,konflikt interesow obojetnie w ktora strone sie spojrzy,walka o wladze i wplywy.Nie mozna budowac demokracji przy skrajnie prawicowych pogladach .Polska to nie Arabia Saudyjska,czy to sie Polsce podoba czy nie jest ona silnie zwiazana gospodarczo z gospodarka Niemiec,jezeli chce stworzyc panstwo socjalne to powinna sie wzorowac na modelu niemieckim ijednoczesnie zachowac swoja tozsamosc narodowa

 3. Julia

  4 maja 2018 at 09:48

  - sie napisac jaki rzad takie obchody swieta flagi… Odbyly sie one na skrzyzowaniu drogi przelotowej z droga miejska. Gdyby chciec to przelozyc na topografie np Warszawy to mogloby to byc np skrzyzowanie Jerozolimskich z Bitwy Warszawskiej – czyli w miejscu nijakim. Na potrzeby „uroczystosci” zamknieto ulice a przy rondzie rozstawiono trybune. I tak w pelnym sloncu, przy 30 stopniowym upale odbylo sie cos, co przypominalo jakis pierwszomajowy wiec z czasow socjalizmu. Smutne a nawet zenujace. Nowa wladza przekroczyla juz granice obciachu, nawet Bareja nie wymyslilby takiego absurdu. A wszystko przy dzwiekach Rubika…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

FWI_2253

….za mną nie stoi stado Misiewiczów ….rozmowa z Andrzejem Szymonikiem

stw24.pl19 października 2018
IMG_4805 (Kopiowanie)

Uroczyste oddanie terenu pod budowę hali sportowej przy PSP nr 1 w Nisku

stw24.pl19 października 2018
Andrzej Szlęzak

NIE DAĆ SIĘ ZEPCHNĄĆ

stw24.pl19 października 2018
303-173146

Odnaleźli zaginionego mężczyznę

stw24.pl19 października 2018
nadberezny-1000x600

STRACH Z MINISTRAMI W OCZACH

stw24.pl18 października 2018
tBąk-1000x600

Nasza gmina tętni życiem. Wywiad z Tadeuszem Bąkiem – Wójtem Gminy Pysznica

stw24.pl18 października 2018
big_37fe7c30-609a-4877-8572-9872d6a4aff0

Brak mowy to ciągła samotność. Pomóżmy Kubusiowi

stw24.pl18 października 2018
Policja2

63-letnia kobieta odpowie za przywłaszczenie telefonu

stw24.pl18 października 2018
OSZ

Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP w Nisku zaprasza na kursy i szkolenia

stw24.pl18 października 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl