W Stalowej Woli

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystych obchodach Dnia Flagi RP

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystych obchodach Dnia Flagi RP

Gościem honorowym stalowowolskich obchodów Dnia Flagi był Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

Biało-czerwona flaga, symbol wielkiej dumy Polaków wraz z honorami została podniesiona po raz pierwszy na centralnym 18. metrowym maszcie miejskim, mieszczącym się na głównym skrzyżowaniu miasta – Al. Jana Pawła II z ul. KEN.

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę w tym dniu, Dniu Polskiej Flagi, uczestniczyć z państwem przy uroczystości wciągnięcia flagi na maszt, że dzieje się to właśnie w Stalowej Woli. W mieście, które w czasach II Rzeczypospolitej symbolizowało naszą dumę i nasze marzenia, nasze aspiracje. Sama nazwa Stalowa Wola pochodzi z przemówienia Ministra Spraw Wojskowych Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że stalowa wola narodu polskiego doprowadzi do nowoczesności, do wzmocnienia polskiej gospodarki i do nowoczesności. Tego chcemy także dzisiaj, takie marzenia również nam przyświecają. Wzruszamy się kiedy słyszymy Mazurka Dąbrowskiego. Kiedy nasi sportowcy odnoszą zwycięstwa, kiedy polska drużyna narodowa gra, malujemy sobie z radości twarze na kolory biało czerwone. Wyrażamy w ten sposób naszą największą, najwyższą radość. Ja również chcę wyrazić najwyższą radość z powodu tego święta i tego, że biel i czerwień jako nasze barwy narodowe łączą nas – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że 2 maja jest nie tylko Dniem Flagi RP, ale również Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Polacy przebywający na emigracji są doskonałym przykładem, że Polakiem można być wszędzie. Mateusz Morawiecki mówił także o tym, że polskość to solidarność, wolność, poszanowanie wolności innych, to walka o prawdę, a przede wszystkim to stan ducha.

-Dzisiaj jesteśmy coraz silniejszy, również duchem, bogactwem naszego domu, naszej kultury. Dzisiaj wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć, tak jak zadecydowałem, do końca obchodów jubileuszowego roku, roku niepodległości. Biel i czerwień wyznacza nie tylko naszą przeszłość, oznacza teraźniejszość, ale również wyznacza naszą przyszłość. Wyznacza zwycięstwa i uniesienia naszej przeszłości, tragedie naszej przeszłości, ale także nadzieję na drodze do przyszłość, do której podążamy jednocześnie realizując nasze aspiracje, marzenia. Biało-czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, biało-czerwona ma łączyć wszystkich nas, wszystkich Polaków ponad podziałami i poglądami. Chcę żeby Polska flaga zawsze taka była. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, przepiękne barwy biało czerwone zawsze nas łączą, Polska jest zawsze jedna – mówił Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości odbył się koncert Piotra Rubika z zespołem. Przygotowano także piknik patriotyczny, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, wystaw sprzętu wojskowego oraz wyrobów Huty Stalowa Wola.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. fotradi

  2 maja 2018 at 19:24

  Szkoda, że premier nie zapytał prezydenta Nadbereżnego gdzie są jego obietnice odnośnie Polonii zza Wschodniej granicy. Kiedy spełni te słowa, które wielokrotnie używał jako kontrargument przy “uchodźcach” i apelu papieża Franciszka o przyjęcie przez parafię jednej rodziny z objętej wojną domową Syrii! Nihil novi powiedział premier. Najpierw podzielili społeczeństwo a teraz papką słowną próbuje sklejać! Suweren powinien zakomunikować premierowi, że prezydent złamał obowiązujące prawo przy wznoszeniu przedmiotu ‘dumy” czyli masztu.

 2. mamuszka

  2 maja 2018 at 20:34

  Piekne puste slowa a dlaczego ani slowa o roli KK w polityce bo ja w tym nowoczesnosci ani postepu nie widze.KK powinien zostac tradycja i miec taka pozycje jak za czasow komuny,jak sa tacy otwarci na swiat i humanitarni to powinni przyjac przesladowanych chrzescijan z krajow muzulmanskich.Flagi beda wisiec tak jak wisialy sobie w faszystowskich Niemczech,jeszcze tylko haslo”Polska dla Polakow”.W dzisiejszym swiecie liczy sie umiejetnosc dyplomacji i kompromisu,konflikt interesow obojetnie w ktora strone sie spojrzy,walka o wladze i wplywy.Nie mozna budowac demokracji przy skrajnie prawicowych pogladach .Polska to nie Arabia Saudyjska,czy to sie Polsce podoba czy nie jest ona silnie zwiazana gospodarczo z gospodarka Niemiec,jezeli chce stworzyc panstwo socjalne to powinna sie wzorowac na modelu niemieckim ijednoczesnie zachowac swoja tozsamosc narodowa

 3. Julia

  4 maja 2018 at 09:48

  - sie napisac jaki rzad takie obchody swieta flagi… Odbyly sie one na skrzyzowaniu drogi przelotowej z droga miejska. Gdyby chciec to przelozyc na topografie np Warszawy to mogloby to byc np skrzyzowanie Jerozolimskich z Bitwy Warszawskiej – czyli w miejscu nijakim. Na potrzeby „uroczystosci” zamknieto ulice a przy rondzie rozstawiono trybune. I tak w pelnym sloncu, przy 30 stopniowym upale odbylo sie cos, co przypominalo jakis pierwszomajowy wiec z czasow socjalizmu. Smutne a nawet zenujace. Nowa wladza przekroczyla juz granice obciachu, nawet Bareja nie wymyslilby takiego absurdu. A wszystko przy dzwiekach Rubika…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

SONY DSC

Tu Karpińskiego ojciec sądził

stw24.pl22 stycznia 2019
Kalendarz-wydarzeń-2019-780x390-2

Wspólny kalendarz dla Stalowej Woli

stw24.pl22 stycznia 2019
SONY DSC

Miasta pierwszy krok w chmurach

stw24.pl22 stycznia 2019
Policja2

Potrącenie pieszego w Rozwadowie

stw24.pl22 stycznia 2019
facebook-bal-informacja-1-1000x600

Już dziś rusza głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu stw24.pl

stw24.pl21 stycznia 2019
flaga do połowy

Kir odsłonił flagi

stw24.pl21 stycznia 2019
0024

Wieczór kolęd w Pysznicy

stw24.pl21 stycznia 2019
DSC_1276

Niezwykły świat miniatury, czyli „Sikorski Model Show”

stw24.pl21 stycznia 2019
Rozwadów mogiła

Powstańczym tropem

stw24.pl21 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl