W Stalowej Woli

Prezydent łamie konstytucję?

Prezydent łamie konstytucję?

Tak wynika z decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu, które pismem z dnia 12 lutego zdecydowało w całości uchylić decyzję Prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego dotyczącą odmowy udostępnienie informacji publicznej w zakresie kwoty w związku z organizacją w dniu 5 sierpnia 2018 roku koncertu w ramach cyku “Lato, muzyka, zabawa – wakacyjna trasa Dwójki”. SKO zarzuca prezydentowi m.in. łamanie art. 61 Konstytucji RP.

Zaczęło się w sierpniu

Stowarzyszenie “Nasze Miasto” 21 sierpnia skierowało do prezydenta wniosek o udostępnienie informacji publicznej, który zawierał pytania o koszty, jakie miasto poniosło w związku z organizacją różnych uroczystości (w tym imprezy TVP 2), promocję miasta i prezydenta, a także umów z mediami. Zgodnie z prawem odpowiedź powinna zostać wysłana najpóźniej 4 września. Tymczasem 3 września prezydent wysłał pismo, w którym uznał informacje dotyczące kosztów imprez i rejestru umów za informacje przetworzone (zgodnie z orzecznictwem sądów są nimi informacje, którymi wnioskodawca nie dysponuje), a stowarzyszenie wezwał do wykazania, że żądane informacje są istotne dla interesu publicznego. Jednocześnie nie podał w ustawowym terminie informacji o kosztach promocji.

Długi, kredyty, a informacje o kosztach imprez są nieistotne?

13 września stowarzyszenie wystosowało pismo wskazujące na interes publiczny: promowanie idei jawności, przejrzystości procedur i działań podejmowanych przez władze, a także potrzebę wyrobienia sobie przez mieszkańców własnego zdania w sprawie poniesionych przez samorząd kosztów. Na to pismo prezydent odpowiedział już po terminie, po wyborach, bo dopiero 26 listopada (zgodnie z prawem odpowiedź powinna zostać wysłana najpóźniej 27 września, lub – po uprzednim poinformowaniu wnioskodawcę o przedłużeniu terminu, co nie nastąpiło – 13 listopada) nie udzielając informacji o kosztach umowy z TVP, które uznał za informacją poufną. Decyzja w tej sprawie została wydana 30 listopada. W jej uzasadnieniu prezydent twierdził, że TVP, będące przecież podmiotem publicznym i utrzymywanym z podatków, zastrzegła w umowie poufność na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o finansach publicznych odnośnie tajemnicy przedsiębiorstwa.

Niedozwolone klauzule tajności

18 grudnia 2018 „Nasze Miasto” złożyło w Urzędzie Miasta odwołanie od tej decyzji do SKO, w którym czytamy: „Powoływanie się (…) na klauzule umowne dotyczące wyłączenia jawności ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa nie może być skuteczne, gdyż są to klauzule abuzywne [stanowiące nadużycie, zawierające niedozwolone zapisy – przyp. red.] (…) i nie powinny być zawarte w umowach między podmiotami, które są finansowane ze środków publicznych(…). Takie przepisy pozostają w sprzeczności z art. 33 i 35 ustawy o finansach publicznych stanowiących zasadę jawności w gospodarowaniu środkami publicznymi. Stowarzyszenie zarzuciło także prezydentowi łamanie Konstytucji RP, a konkretnie art. 61 dotyczącego prawa do uzyskania informacji o działalności podmiotów wykonujących zadania władzy publicznej i gospodarujące mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Pańtwa.

Konstytucja jest ustawą zasadniczą!

12 lutego SKO przyznało rację Stowarzyszeniu „Nasze Miasto”. W obszernym 8-stronicowym uzasadnieniu (dostępnym na stronie SNM) SKO nie podzieliło stanowiska prezydenta jakoby klauzula poufności w tym przypadku miała rację bytu, powołując się na Konstytucję RP i podkreślając, że informacja dotyczy sprawowania władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym. Ograniczenie praw konstytucyjnych może być podyktowane jedynie ochroną praw i wolności innych osób, ochroną porządku publicznego, bezpieczeństwem lub ważnym interesem państwa. Kolegium jasno precyzuje nadrzędność konstytucji: „(…) ustawy powinny być interpretowane w taki sposób, aby gwarantować jednostkom (…) szerokie uprawnienia (…), a wszelkie wyjątki winny być rozumiane wąsko”. Ponadto, prezydentowi został zarzucony brak rzetelnego uzasadnienia odmownej decyzji nazywając przytoczenie artykułów z ustaw „lakonicznymi”. Nie dokonano też rzetelnej oceny sytuacji, a odmowę dostępu do informacji oparto na zdaniu TVP, bez sprawdzenia czy istnieją przesłanki do utajnienia informacji. SKO wielokrotnie podkreśla wyjątkowość sytuacji utajnienia informacji, które przez prezydenta zostało potraktowane jako czynność standardowa. Włodarzowi zwrócono również uwagę na fakt, iż prawo do informacji publicznej jest określone ustawą o dostępie do informacji publicznej, a nie kodeksem postępowania administracyjnego, na które powołuje się prezydent.Prezydent ma możliwość wnieść sprzeciw wobec decyzji SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma. Czy z niej skorzysta?

Będą wnioski z lekcji prawa?

Jak prezydent sam siebie nazywa – z zawodu jest podwójnym magistrem. Niektórym zwizualizuje się teraz przed oczami Barbara Rylska, która w rewelacyjnej komedii „Poszukiwany, poszukiwana: Stanisława Barei (a kogóż by innego!) z dumą oświadcza swej gosposi Marysi (Wojciech Pokora): „Mój mąż? Mąż jest z zawodu dyrektorem”. Może gdyby prezydent z zawodu był politologiem albo (przede wszystkim) radcą prawnym to byłby bardziej obeznany ze znaczeniem konstytucji. Nie zawsze warto brać przykład z góry (patrz: PAD) . Najwyraźniej tytuł magistra prawa nie tylko do niczego nie zobowiązuje, ale też o niczym nie świadczy.

Amelia Chodorek

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. publika

  26 lutego 2019 at 17:17

  Pan Nadberezny doskonale wiedzial co robic. Po to wzial Pana Marcina Uszynskiego ze starostwa zeby tak chronil mu cztery litery. Przeciez to on sporzadzal odpowiedzi o tych tzw. informacjach przetworzonych. Nadberezny wiedzial, ze jesli sprawa kosztow imprezy bloni wyplynie przed wyborami to automatycznie straci wiele glosow wyborow. Tak wiec krecil z odpowiedzia, zwlekal az termin przekroczyl termin wyborow a teraz to mozecie go w pompke pocalowawc. Sprawa imprezy na bloniach to jedna rzecz. Inna to impreza copowska, lato z radiem, sprowadzenie rubika dwa razy. Sylwestry miejskie i inne zwiazane ze sprowadzaniem pisowskich notabli do stalowki. Nieczystych zagrywek Nadbereznego jest sporo, ale to ujawniliscie to tylko czubek gory lodowej.

 2. leekcja

  26 lutego 2019 at 19:27

  Szanowny pan LN takim działaniem a właściwie zaniechaniem załatwienia sprawy Stowarzyszenia w wyznaczonym czasie(KPA) zarobił sobie skargę! Stowarzyszenie powinno sporządzić przy okazji drugi dokument w postaci skargi i skierować go do rady miasta z powiadomieniem wojewody o nonszalancji włodarza miasta. Wojewoda jest bądź co bądź przedstawicielem rządu w terenie i powinien wiedzieć o takich praktykach. Wiadomym jest, że krzywdy mu nie zrobi ale plama zostanie.

 3. twarogowy poltlusty

  5 marca 2019 at 23:40

  Każdy to przyzna…. że jest w nas Dyzma :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

IMG_9797

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji S74

stw24.pl21 maja 2019
me 2

Szybują między kroplami deszczu

stw24.pl20 maja 2019
12jubileusz

Szkoła starsza niż miasto

stw24.pl20 maja 2019
br 11

Do Strasburga nie pojadą pudrować trupa

stw24.pl20 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
t10 (Kopiowanie)

Gwóźdź, mydło i powidło

stw24.pl20 maja 2019
53769971_2355341314696352_7581806373495635968_n

Prawdziwe raty 0% w TIP-TOP

stw24.pl20 maja 2019
DSC_0668

Dzień Strażaka w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl