W Stalowej Woli

Prezydent RP rozpalił V Ognisko Patriotyzmu

Prezydent RP rozpalił V Ognisko Patriotyzmu

Gościem honorowym stalowowolskich obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Miejskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się występami artystyczno-muzycznymi. Chętni spróbowali swoich sił w wielkim, interaktywnym turnieju wiedzy o Józefie Piłsudskim. O godz. 19.00 przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt wciągnięto Flagę Narodową.

Tradycyjnie już, po raz piąty, na Placu Piłsudskiego zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. Prezydent RP Andrzej Duda w asyście włodarza miasta Lucjusza Nadbereżnego i harcerzy dokonał symbolicznego rozpalenia Ogniska. To przy cieple ognia śpiewano pieśni patriotyczne oddając cześć bohaterom walczącym o niepodległą Polskę.

- W naszym mieście również w tym roku wyjątkowym , jubileuszu 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, te daty, te wydarzenia, jak mocno się ze sobą wiążą. Bo to właśnie Centralny Okręg Przemysłowy był nie tylko realizacją niepodległości ideowej, politycznej. To była materializacja tej niepodległości, kiedy pokolenie Polaków, które z wielkiego marzenia, walki, odzyskało niepodległość po 123 latach, w 1918 roku. Oni doskonale wiedzieli, że na nich spoczywa odpowiedzialność aby tą niepodległość ugruntować, aby nasz polski dom był budowany przez nas własnymi siłami. Witamy pana prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej ojczyzny. Ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły. Właśnie z miłości do ojczyzny, z fundamentu innego niż beton i stal, fundamentu tego miasta, tego co tutaj się zrodziło to miłość do ojczyzny – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Przypomniał idee powstania Ogniska Patriotyzmu. Jego organizatorzy chcieli by prawdziwe ognisko, gromadziło mieszkańców miasta, by wspólnie świętować szczególny dzień – dzień odzyskania niepodległości.

- Bardzo dziękuję, że dostałem kolejne zaproszenie do Stalowej Woli. Dokładnie za rok będziemy obchodzili setną rocznicę. Całe te zbliżające się 12 miesięcy jest 12 miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej. Niepodległości tak upragnionej, tak wyczekiwanej, z tak wielki, trudem wywalczonej przez kilka pokoleń naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę ograniczą, to oni działali w konspiracji, to oni kultywowali polską tradycję, polski język, uczuli swoich synów potajemnie polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar jakim jest polskość, jakim jest poczucie dumy, jakim jest poczucie wartości bycia Polakiem , bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą. Stalowa Wola, ten symbol obok Gdyni, drugiej RP, drugiej Polski odrodzonej, jest także symbolem polskiej dumy, symbolem tego, że Polak potrafi. Jest symbolem tego, że Polak zawsze dąży do siły, do nowoczesności, do wielkości i dumy ze swojego państwa i swojego narodu. To jest właśnie stalowa wola. Stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność. Tak mówił wtedy o drugiej RP minister, generał Tadeusz Kasprzycki. To dlatego właśnie waszemu miastu nadano tą piękną nazwę symbolizującą wielkie odczucie i charakter naszego narodu, który miał stalową wolę odzyskania niepodległości i miał stalową wolę budowania silnego państwa – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym na III Balu Mistrzów Sportu

stw24.pl12 grudnia 2018
bo w babach

Bo w kobietach jest siła

stw24.pl12 grudnia 2018
as

“Gramy i Pomagamy” w Zbydniowie

stw24.pl12 grudnia 2018
ORSAY Connect w VIVO Stalowa Wola2

Pierwszy w Europie ORSAY Connect otwarty w VIVO! Stalowa Wola

stw24.pl12 grudnia 2018
asdf

Teatr i św. Mikołaj w Woli Rzeczyckiej

stw24.pl12 grudnia 2018
wifi4ue

Hotspoty WiFi niebawem w gminie Bojanów

stw24.pl12 grudnia 2018
prezenty ciemierzyńce (2)

Polski Mikołaj na Kresach

stw24.pl11 grudnia 2018
DSC_0059

Film o Pysznicy został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Zabytkomania

stw24.pl11 grudnia 2018
P3080349

Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 80. urodziny

stw24.pl11 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl