W Stalowej Woli

Prezydent zapewnia, że słucha mieszkańców. Czy na pewno?

Prezydent zapewnia, że słucha mieszkańców. Czy na pewno?

1 marca 2017 roku Grupa Przyrodników Wolne Rzeki (która w październiku 2018 przekształciła się w Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki) złożyła do prezydenta wniosek o powołanie pomników przyrody na terenie Gminy Stalowa Wola. Do dziś nie spotkali się z jakąkolwiek reakcją ze strony prezydenta.

Zgodnie z przepisami, prezydent na taki wniosek powinien udzielić odpowiedzi do w ciągu miesiąca, jednak bez zbędnej zwłoki (art. 244 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Tymczasem cierpliwi wolontariusze PTP ponowili swój wniosek 6 sierpnia 2018 r. i na niego również nie uzyskali żadnej odpowiedzi. Pokazując dobrą wolę, nie skorzystali jak dotychczas z prawa wniesienia skargi na prezydenta do Rady Miasta. Czy oznacza to, że prezydent rozmawia tylko z wybranymi mieszkańcami miasta? A co z resztą?

W zeszłym roku, 27 czerwca, Rada Miejska w Nowej Dębie ustanowiła 22 pomniki przyrody na terenie gminy. Ich łączna liczba to 55. W jej ślady poszedł Grębów. Na sesji w dniu 12 października 2018 r. Rada Miejska w Grębowie ustanowiła 27 nowych pomników przyrody. Na ostatniej sesji rady miejskiej w Tarnobrzegu przyjęto w całości wniosek o ustanowienie 170 pomników przyrody w Lesie Zwierzynieckim. Nadleśnictwo Nowa Dęba było przeciwne ustanowieniu pomnikami połowy ze zgłoszonych. Pięciu radnych miejskich z Prawa i Sprawiedliwości (czyli cały klub tej partii w radzie) próbowało rzeczone 85 drzew cofnąć do ponownego rozpatrzenia przez komisję. O sprawie pisaliśmy tutaj:

http://rta24.eu/tarnobrzeg-ma-170-nowych-pomnikow-przyrody/.

Jak w tym towarzystwie wygląda Stalowa Wola? Chyba niezbyt dumnie.

PTP Wolne Rzeki tworzą ludzie nieprzypadkowi i znający się na temacie. To m.in. studenci i absolwenci biologii, geografii, meteorologii, klimatologii, hydrologii, ochrony środowiska, ochrony zagrożonych gatunków. Działają w wielu innych grupach, stowarzyszeniach i instytucjach zajmujących się tematyką przyrody, m.in. Grupie Badawczej Ptaków Wodnych KULING, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Liga Ochrony Przyrody, Komitetu Ochrony Orłów czy Stowarzyszenia Ochrony Sów. Wśród nich znajduje się Ekspert Przyrodniczy na potrzeby PROW 2014-2020 (unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Prezydent powinien się zatem cieszyć, że osoby z taką wiedzą występują z własnymi inicjatywami i chcą podejmować współpracę z miastem. Miastem, które dopiero kilkanaście dni temu rozstrzygnęło konkurs na stanowisko podinspektora ds. zieleni. Dotychczas takiej osoby w urzędzie nie było.

Amelia Chodorek
(fot. PTP Wolne Rzeki – prace komisji ws. uchwalenie pomników przyrody w Grębowie)

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. ciulala

    10 czerwca 2019 at 20:47

    Prezydent jest panem nad panami, dla niego kpa to mrzonka a tym bardziej jakas dziwaczna formacja co chce mu głowę zawracać pomnikami przyrody. Pomniki przyrody też podlegają cięciu a kto może się przeciwstawić, no kto skoro my rządzimy? O tym, że żadne nawet najlepsze prawo nie może uchronić ‘pomnika przyrody” przed toporem zaświadczył wójt zaleszańskiej gminy p. Gardy Paweł dokonując masakry 18 sztuk(19?) zabytkowej alei orzecha czarnego w Zbydniowie przy ul. Parkowej! Dokonał tego w połowie grudnia 2018 roku! Nie pomogły pomnikom wpisy w księdze zabytków że prawem są chronione, wziął i ściął. Podobnie wszyscy “święci” ma czele ze… starostą wyrazili zgodę na dokonanie unicestwienia jedynej w Polsce takiej alei. Skoro pan prezydent nie odpowiada to widocznie też kombinuje jak żyć bez starych drzew. Zresztą to taka teraz moda nastała, że co stare to od razu pod topór. Używa się do tego dziwnego słowa rewitalizacja!

  2. Amelia&Agatcha

    11 czerwca 2019 at 11:51

    Czy Amelia to Agata ? Czy Agata to Amelia? Komuś brak odwagi?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl