W Stalowej Woli

Prokuratura wzywa pielęgniarki i położne

Prokuratura wzywa pielęgniarki i położne

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu poprowadzi połączone śledztwo w sprawie możliwego wyłudzenia zwolnień lekarskich przez pielęgniarki i położne ze szpitali w Tarnobrzegu, Mielcu i Stalowej Woli, które od końca czerwca do połowy lipca przedkładały masowo zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Zwolnieniowy bunt pielęgniarek i położnych od ponad trzech tygodni paraliżował pracę lecznic w regionie. Chociaż do organizacji protestu w tej formie nie przyznaje się żaden związek zawodowy powszechnie wiadomo, że zmęczony brakiem realizacji swoich postulatów płacowych personel zareagował właśnie tak – krótkoterminowymi zwolnieniami lub urlopami na żądanie.

Z powodu braku kadry szefowie szpitali zmuszeni byli wstrzymać przyjęcia na oddziały a pacjentów wypisywać do domów. Mediacje pomiędzy stronami wciąż trwają, ale bez efektów. W tarnobrzeskim szpitalu ponowne rozmowy odbędą się jutro. Atmosfery negocjacji nie poprawi zapewne fakt, że zwolnieniom lekarskim złożonym przez pielęgniarki i położne przygląda się prokuratura na wniosek samych dyrektorów szpitali.

Szefowie lecznic nie wierzą bowiem w masową chorobę personelu. Dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak wystąpił o zbadanie, czy nie doszło do wyłudzania świadczeń przez pielęgniarki i położne. Twierdzi też, że przez masowe branie zwolnień pracownice spowodowały zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Kilka dni temu Prokuratura Okrętowa w Tarnobrzegu przejęła od prokuratur rejonowych w Mielcu i Tarnobrzegu prowadzone w tej sprawie śledztwa po złożeniu przez dyrekcje szpitali zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Wyjątkiem jest Stalowa Wola. Dyrektor szpitala powiatowego nie skierował doniesienia. Jednak takie postępowanie wszczęła dzisiaj z urzędu tutejsza Prokuratura Rejonowa i poprosi okręgówkę o przejęcie sprawy.

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej śledztwa z tych miast zostaną połączone w jedno postępowanie.

- Na dziś postępowaniem objętych jest 541 osób. W Tarnobrzegu i Mielcu śledztwa prowadzone są w sprawie wyłudzenia przez pielęgniarki poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie szeregu lekarzy w błąd co do ich stanu zdrowia, co doprowadziło do wystawiania zwolnień lekarskich o niezdolności do pracy w/w pielęgniarek (dyrekcje szpitali każdorazowo dołączają do zawiadomień listę pracownic na L4-red.), w wyniku czego doszło do bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nieustalonej liczby pacjentów – informuje prok. Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej.

Jak dodaje rzecznik, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech, za narażenie zdrowia i życia pacjentów grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Przesłuchania pracowników szpitala w Tarnobrzegu już się rozpoczęły.

Wioletta Wojtkowiak

 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Roma Tetla

    28 lipca 2018 at 16:19

    Srednia wieku powyzej 50 praca zmianowa w stalym przeciazeniu i stresie .To codziennosc a personelu coraz mniej leczenie siebie w biegu .Kiedy beda wezwani dyrektorzy za stwarzanie zagrozenia dla zycia i zdrowia pacjentow .Straszenie prokuratorem przemeczonych kobiet to otworzenie puszki Pandory.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja2

Nietrzeźwy 35-latek chodził po torowisku

stw24.pl14 grudnia 2018
szkoła sikorskiego

Kumulacja w szkołach

stw24.pl13 grudnia 2018
marcel_top

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl13 grudnia 2018
serce

“Serce na Odwyku” w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
DSC_0260

Most na Bukowej już po przebudowie

stw24.pl13 grudnia 2018
01

Mikołaje rowerami wyruszyli ulicami Radomyśla nad Sanem

stw24.pl13 grudnia 2018
karetka3

Nowa karetka w szpitalu w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym na III Balu Mistrzów Sportu

stw24.pl12 grudnia 2018
bo w babach

Bo w kobietach jest siła

stw24.pl12 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl