kultura i rozrywka

Przeprosiny z książką

Przeprosiny z książką

Niezwykła to książka i niezwykły jej wydawca. Prof. Marek M. Drozdowski zrobił „przegląd” wszystkich wielkich rodaków, których znał – a znał ich wielu – i umieścił ich w najnowszej publikacji. W książce „Znani rodacy we wspomnieniach i szkicach” zawarł tylko faktycznie krótkie szkice i wspomnienia ze swoich z nimi spotkań, ale ile tych spotkań było! Obecność niektórych na łamach książki może zaskakiwać, ale dla nas najbardziej zaskakująca była …stopka redakcyjna.

Drozdowski „Znanych rodaków” poświęca głównie młodemu pokoleniu, które w europejskim zagubieniu szuka polskich przewodników. Autor podaje ich wręcz „na tacy”. Kilkadziesiąt życiorysów, tyleż życiowych powikłań, dni chwały i czasami klęski, ale wszystko dla Ojczyzny. Zaczyna – a jakże by inaczej na stulecie – od Piłsudskiego, po kilkanaście stron poświęca budowniczym II RP, hołd oddaje bohaterom Państwa Podziemnego, pokazuje, że i w PRL można było zachować twarz, sięga do najsłynniejszych emigrantów, a kończy na ludziach kultury, nauki i sztuki.

Osobny rozdział poświęca przywódcom duchownym. Tu jest osobiste wspomnienie dnia 19 października 1984 r. z Bydgoszczy. W kościele Polskich Braci Męczenników spotkał się z ks. Jerzym Popiełuszką. Trwał Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. – W czasie kolacji ks. Jerzy zaproponował mi, że podwiezie mnie do Warszawy, bo właśnie wraca – wspomina M. Drozdowski. Odmówił, bo miał jeszcze jeden odczyt. Dzień lub dwa dni później mieli się spotkać w Stalowej Woli, gdzie w kościele MBKP trwał podobny Tydzień i obaj byli zaproszeni. Do spotkania już nie doszło. Godzinę po rozmowie ks. Popiełuszko został porwany przez esbeków, a później zamordowany.

„Znanych rodaków” czyta się jak przewodnik Pascala. Nie wiem jednak, czy młodzi czytelnicy ochoczo sięgną po opasły, przeszło 700-stronicowy tom. Nie tylko ze względu na jego objętość, ale problem mogą mieć z dostaniem książki. Nie ma jej bowiem w księgarniach. Była rozdawana podczas wieczoru autorskiego prof. Drozdowskiego. Teraz można ją tylko wypożyczyć w bibliotece.

Na koniec o wspomnianej stopce redakcyjnej. Otóż książkę M. Drozdowskiego wydało miasto Stalowa Wola. Jakże miło spojrzeć na czwartą stronę, z której dowiadujemy się, że „Znani rodacy” byli co prawda pisani w Warszawie, ale korekta, skład i druk odbywały się już w Stalowej Woli. Książkę osobiście poleca prezydent Lucjusz Nadbereżny. To równie miłe, bo jeszcze pięć lat temu, jako radny w imieniu opozycyjnego Klubu PiS odmawiał przyjęcia książek, których wydanie dotował jego poprzednik. Obecnemu prezydentowi debiut wydawniczy się udał i już wiemy, że na tej pozycji miasto nie spocznie. Z maszyn drukarskich schodzi już książka wspomnieniowa o zawiłych podróżach do Stalowej Woli z „nieludzkiej ziemi”. Poproszeni zostaliśmy o dyskrecję w tym temacie, bo książka będzie miała premierę w styczniu. Czekamy więc na kolejną pozycję magistrackiego wydawnictwa. A „Znanych rodaków” trzeba dodrukować. I to jak najszybciej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

koncert (111)

Koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej “Akademia” w PSM

stw24.pl23 stycznia 2019
5548888

Dziadkowie nasi kochani – koncert

stw24.pl18 stycznia 2019
hjfgjf

Muzyczny Parnas – XIV Forum Pianistyczne – koncert galowy

stw24.pl17 stycznia 2019
16

Hej kolęda, kolęda… na Hutniku

stw24.pl16 stycznia 2019
trhydh

Przeniesiony Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

stw24.pl16 stycznia 2019
56464

Opowieści z Togo – spotkanie z Piotrem Pyrczem

stw24.pl15 stycznia 2019
hgyfghk

Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

stw24.pl14 stycznia 2019
hgh

„Noc z Coolturką”, czyli święto debiutantów

stw24.pl11 stycznia 2019
421

Narodziła nam się Dobroć – koncert kolęd

stw24.pl9 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl